Vedení lidí je umění, které se neustále učíme. Potřebujeme nové zručnosti, které využijeme u služby, ale zároveň se učit o nebezpečích, kterým se vyhýbat. Doteď jsme mluvili o nedůvěře, o strachu z konfliktu a o slabém závazku. Teď pokračujeme dalším nepřítelem dobrého fungování v týmu: nedostatek vykazatelnosti.
Co je vykazatelnost?
Začněme definováním pojmu. Pod vykazatelností myslíme ochotu členů týmu pojmenovat chování nebo výkon, které škodí týmu. Jak to vypadá v praxi? Dejme si krátkou case-study:
Připravujete letní tábor. Na setkání si v týmu rozdělíte úkoly a dáte si datum, do kterého musí být hotové. Každý jde domů a začne postupně plnit svoje zodpovědnosti.
O měsíc později se znovu setkáte, abyste vyhodnotili, jak jste se posunuli a připravili další věci na tábor. Jenže Franta si svoje úkoly nesplnil. Všichni víte, že Franta je celkem nezodpovědný člověk a k tomu má silný charakter.
Jako vedoucí týmu víš, že bys mu měl něco říct. Takovéto fungování v týmu nemůže být, když si nesplnil svoje úkoly, tak tím uškodil i ostatním a nerespektoval je. Jenže ty nechceš, aby se Franta na tebe zlobil, vybuchl tam před všemi a odešel ze setkání ukřivděný, možná by i opustil tým. Co uděláš v takovém případě?
Dysfunkce jako pyramida
To, co v této situaci uděláš, souvisí do velké míry s předešlými články. Podle toho, jak ses s předešlými problémy vypořádal, budeš (ne)schopný tuto situaci řešit. Možná jste si to už sami všimli, ale tyto dysfunkce budují jedna na druhé.

Když nemáte důvěru v týmu, jestli se bojíte konfliktu a nevybudovali jste silné závazky, potom pravděpodobně i vykazatelnost bude pro vás problém. Nedůvěřujete Frantovi, bojíte se, že ani příští měsíc to neudělá, ale nechcete s ním mít konflikt, nedali jste si dostatečně silný závazek a proto, když i ten slabý porušil, nebudete ho konfrontovat s tím selháním a to způsobí nepozornost výsledkům, čemu se budeme věnovat v dalším článku.
Jak udržet vykazatelnost v týmu?
První věc, kterou je potřeba říct, je, že vy nejste policejní sbor, ale tým. Nebuďte diktátor, nebuďte agresívní nebo obviňující. Jste tým se společným cílem a pravděpodobně pracujete s dobrovolníky – važte si je.
To ale neznamená, že budete ignorovat chování, které škodí týmu. Minimálně z respektu vůči ostatním členům týmu (pravděpodobně také dobrovolníkům) musíte se s problémem vypořádat.
Co teda můžete dělat, abyste udrželi úroveň vykazatelnosti v týmu? Zde je několik poznámek:
Jasné cíle: každý člen týmu musí jasně vědět, co má dělat a dokdy to má být. Přece nemůžete kritizovat, že někdo něco neudělá, jestli nebylo jasné, co a dokdy má udělat. Buďte jednoznační v úkolech.
Pravidelné vyhodnocování: jestli máte nějaký důležitý úkol, který například do 1. června musí být hotový, nečekejte do 1. června abyste se zeptali, jak jsme na tom. Pravidelně s těmi lidmi vyhodnocujte, ptejte se, jak se jim daří, případně, jak jim můžete pomoct.
Zájem o osobní život: zvlášť v církvi a u práce s dobrovolníky je potřeba brát do úvahy osobní život. Je možné, že když si někdo v našem týmu neplní svoje úkoly, je to proto, že prožívá těžké chvíle. Setkávejte se spolu a zjistíte, jak se lidé ve vašem týmu mají. Když prožívají nějaké těžkosti v osobním životě, zjistíte, jak jim v tom můžete pomoct – možná dokážete pomoct vyřešit situaci nebo možná bude vaše pomoc spočívat v tom, že převezmete ty úkoly, aby se mohl problému věnovat na plno.
Připravujte „cílovou rovinu“: těžko nás demotivuje to, že nevidíme konec. Už dlouho pracujeme na nějakém projektu a nevidíme výsledky, a proto přestaneme být vykazatelní jedni vůči druhým. Jako vedoucí, jeden ze způsobů, jak udržet motivaci a vykazatelnost je odměnami na konci. Nachystejte na konci projektu oslavu. Jděte spolu na nějaké dobré jídlo. Kup jim nějaký dáreček. A nedělej všechno tajně (přestože některé věci jsou lepší jako překvapení): řekni jim o té odměně, která je čeká na konci. Použij to jako motivaci, aby vydrželi.