Vedení lidí je umění, které se neustále učíme. Potřebujeme nové zručnosti, které využijeme u služby, ale zároveň se učit o nebezpečích, kterým se vyhýbat. Doteď jsme mluvili o nedůvěře, o strachu z konfliktu a o slabém závazku. Teď pokračujeme dalším nepřítelem dobrého fungování v týmu: nedostatek vykazatelnosti.

Co je vykazatelnost?

Začněme definováním pojmu. Pod vykazatelností myslíme ochotu členů týmu pojmenovat chování nebo výkon, které škodí týmu. Jak to vypadá v praxi? Dejme si krátkou case-study:

Připravujete letní tábor. Na setkání si v týmu rozdělíte úkoly a dáte si datum, do kterého musí být hotové. Každý jde domů a začne postupně plnit svoje zodpovědnosti.

O měsíc později se znovu setkáte, abyste vyhodnotili, jak jste se posunuli a připravili další věci na tábor. Jenže Franta si svoje úkoly nesplnil. Všichni víte, že Franta je celkem nezodpovědný člověk a k tomu má silný charakter.

Jako vedoucí týmu víš, že bys mu měl něco říct. Takovéto fungování v týmu nemůže být, když si nesplnil svoje úkoly, tak tím uškodil i ostatním a nerespektoval je. Jenže ty nechceš, aby se Franta na tebe zlobil, vybuchl tam před všemi a odešel ze setkání ukřivděný, možná by i opustil tým. Co uděláš v takovém případě?

Dysfunkce jako pyramida

To, co v této situaci uděláš, souvisí do velké míry s předešlými články. Podle toho, jak ses s předešlými problémy vypořádal, budeš (ne)schopný tuto situaci řešit. Možná jste si to už sami všimli, ale tyto dysfunkce budují jedna na druhé.

Když nemáte důvěru v týmu, jestli se bojíte konfliktu a nevybudovali jste silné závazky, potom pravděpodobně i vykazatelnost bude pro vás problém. Nedůvěřujete Frantovi, bojíte se, že ani příští měsíc to neudělá, ale nechcete s ním mít konflikt, nedali jste si dostatečně silný závazek a proto, když i ten slabý porušil, nebudete ho konfrontovat s tím selháním a to způsobí nepozornost výsledkům, čemu se budeme věnovat v dalším článku.

Jak udržet vykazatelnost v týmu?

První věc, kterou je potřeba říct, je, že vy nejste policejní sbor, ale tým. Nebuďte diktátor, nebuďte agresívní nebo obviňující. Jste tým se společným cílem a pravděpodobně pracujete s dobrovolníky – važte si je.

To ale neznamená, že budete ignorovat chování, které škodí týmu. Minimálně z respektu vůči ostatním členům týmu (pravděpodobně také dobrovolníkům) musíte se s problémem vypořádat.

Co teda můžete dělat, abyste udrželi úroveň vykazatelnosti v týmu? Zde je několik poznámek:

Jasné cíle: každý člen týmu musí jasně vědět, co má dělat a dokdy to má být. Přece nemůžete kritizovat, že někdo něco neudělá, jestli nebylo jasné, co a dokdy má udělat. Buďte jednoznační v úkolech.

Pravidelné vyhodnocování: jestli máte nějaký důležitý úkol, který například do 1. června musí být hotový, nečekejte do 1. června abyste se zeptali, jak jsme na tom. Pravidelně s těmi lidmi vyhodnocujte, ptejte se, jak se jim daří, případně, jak jim můžete pomoct.

Zájem o osobní život: zvlášť v církvi a u práce s dobrovolníky je potřeba brát do úvahy osobní život. Je možné, že když si někdo v našem týmu neplní svoje úkoly, je to proto, že prožívá těžké chvíle. Setkávejte se spolu a zjistíte, jak se lidé ve vašem týmu mají. Když prožívají nějaké těžkosti v osobním životě, zjistíte, jak jim v tom můžete pomoct – možná dokážete pomoct vyřešit situaci nebo možná bude vaše pomoc spočívat v tom, že převezmete ty úkoly, aby se mohl problému věnovat na plno.

Připravujte „cílovou rovinu“: těžko nás demotivuje to, že nevidíme konec. Už dlouho pracujeme na nějakém projektu a nevidíme výsledky, a proto přestaneme být vykazatelní jedni vůči druhým. Jako vedoucí, jeden ze způsobů, jak udržet motivaci a vykazatelnost je odměnami na konci. Nachystejte na konci projektu oslavu. Jděte spolu na nějaké dobré jídlo. Kup jim nějaký dáreček. A nedělej všechno tajně (přestože některé věci jsou lepší jako překvapení): řekni jim o té odměně, která je čeká na konci. Použij to jako motivaci, aby vydrželi.

José, původem ze Španělska, je vedoucím mládeže v CB-Žilina (SK). Mimo jiné vede mládežnickou komunitu re.focus, kde slouží slovem, vede misijní skupinu a "hraje worship". José se naučil velmi rychle (za 6 měsíců) plynule slovensky, momentálně studuje na TCM.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.