Mládež ECAV Žilina (středoškoláci, vysokoškoláci), Marián Lajda

Jak se změnila vaše služba v mládeži během pandemie?

Všechna práce s mládeží se musela přesunout do online prostoru. Během léta jsme místo pobytového tábora uspořádali denní tábor. Během podzimu, když bylo umožněno setkávat se prezenčně, jsme museli hodně úsilí vkládat do bezpečnostně-hygienických opatření a začali jsme dělat jmenné seznamy účastníků.

Jaké cíle jste si během pandemie pro vaši mládež stanovili?

Chceme vytvořit prostor, kde se mohou mladí lidé setkat a tak budovat společenství. Prostor, kde se řeší témata, která mladé lidi zajímají. Podle výzkumu z tohoto období, nejhůř pandemii zvládá právě mladá generace a proto považujeme za nesmírně důležité přinášet jí naději a světlo do těchto dní, kterým je Pán Ježíš.

Jaký rytmus máte v online životě vaší mládeže?

Setkáváme se každý pátek o 18:00.

Jaké používáte technologie?

Používáme aplikaci Zoom.

Jakou máte strukturu (náplň) setkání?

Struktura setkání:

Přivítání – je to čas, kdy se lidé postupně připojují, pro nás je to čas je přivítat a rozhovory vytvářet příjemnou atmosféru.

Aktivita – používáme různé aktivity, které se dají dělat v online prostoru, jde nám o to trošku prolomit ledy, zabavit se, některé aktivity mohou i podpořit myšlenku k tématu.

Téma – postupně jsme zjistili, že obzvlášť v online prostoru je lépe dělat témata, která jsou kratší (cca 20 min), také je důležité udržovat pozornost mládežníků, přes kladení otázek, prezentaci nebo používáním názorných pomůcek.

Skupinky – čas v skupinkách považujeme za velmi důležitý, je to prostor, kde mohou naši mládežníci diskutovat na témata, sdílet se o svém životě a modlit se navzájem za sebe.

Chvály – zpívání písní Bohu je způsob, jak můžeme duchovně růst. Ze začátku jsme se pokoušeli hrát chvály live, ale pro nízkou kvalitu přenosu jsme v současnosti přešli na pouštění hudebních nahrávek.

Mini inspirace – jistou dobu jsme měli vždy v programu čas, kdy jsme sdíleli se svými mládežníky různé inspirace, které jim mohou pomoct v čase pandemie (užitečné stránky nebo aplikace, podcasty, plány na čtení Bible a jiné).

Oznamy – tato sekce slouží na pozvání na další události, které nabízí náš církevní sbor, ke kterým se mohou připojit.

Míváte nějaké zajímavé aktivity (např. hry, cvičení, e-sporty, apod.) kromě klasických aktivit?

S chlapci jsme podnikli takovou výzvu, která trvala 30 dní během kterých, ti, co se zapojili, museli plnit každý den 5 úloh. Pokud některou úlohu neuděláš, musíš začít od začátku znovu celých 30 dní. Úlohy: (1) přečíst alespoň jednu kapitolu z Bible (2) modlitba za aspoň jednoho člověka kromě sebe (3) 30 kliků nebo 30 dřepů nebo 1 minuta planku (4) udělat iniciativní skutek (5) zaznačit svůj progres do společně sdílené tabulky.

Když to bylo technicky možné, zapojovali jste se do nějaké sociální pomoci? (nákupy starším lidem apod.)

Naše mládež se nezapojovala do sociální pomoci.

Jaké jsou největší úskalí takovéhoto fungování?

I navzdory tomu, že jsme vděční za možnost setkávat se během tohoto období online, tento způsob komunikace nedokáže dokonale nahradit přímý kontakt. Vytváření a budování vztahů je proto mnohem těžší než před tím.

Co vám naopak pozitivního přinesl tento způsob?

Celé toto období poznačené koronou jasně ukázalo, že mladí lidé mají zájem se setkávat a být spolu. Někdy si víc vážíme ty věci, o které jsme přišli. Online setkávání zároveň umožnilo připojit se na naši mládež lidem, kteří jsou na studiu v zahraničí (my máme takto dva mládežníky v Dánsku, nebo i jeden sourozenecký pár v USA). Naše mládež může sloužit i jiným menším sborům a společenstvím, která nedělají online mládeže a tak se tito mladí k nám mohou připojit. Další výhodou je, že si můžeme pozvat řečníky, kteří by pro svoji vytíženost k nám nemohli jinak přijít, ale připojit se na online mládež mohou. 

Autor fotky: cottonbro na Pexels

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.