Skutečně praktická kniha, která pomůže udělat si pořádek nejen v samotných financích, ale především ve smýšlení o majetku a o tom, jak s ním nakládat.

Mark Lloydbottom začíná knihu vlastními zkušenostmi s financemi své rodiny i klientů. Říká, že se začátkem používání kreditních karet v 60. letech 20. století se výrazně zvýšilo nebezpečí zadlužení a finančních krizí. Lákavá nabídka bank, konzumní způsob života, množství zboží, lehce dostupné úvěry a hypotéky, to všechno tvoří neuvěřitelný tlak na každého z nás a lehce se ocitneme v pasti. Finanční těžkosti mají potom dopad na náš život, naše manželství, naše osobní vztahy a naše zdraví. 

Kniha však nabízí řešení. Jednak uvádí základní teologická východiska, jak se má křesťan stavět k financím, jednak přináší velmi užitečné a praktické rady do správy financí. 

Pánem nad celým naším životem a naším majetkem je Bůh. Tato skutečnost je podle autorů základním a nejdůležitějším bodem, který si musíme uvědomit. Bůh je zároveň svrchovaný, řídí všechny události, ve kterých se ocitáme, a dává nám ve svém Slově zaslíbení, že se o nás postará. O tyto skutečnosti se můžeme opřít.

V Bibli máme až 2300 veršů týkajících se majetku a peněz. Pán Ježíš na toto téma hovoří stejně často jako na jiná témata. Z toho je patrné, jakou důležitost tomuto tématu Pán Bůh přikládá. A Jeho slovo je dobrým základem k tomu, abychom si dokázali s financemi a majetkem správně poradit. 

Co se týká konkrétních praktických rad, autoři přinášejí širokou škálu témat určených jako prevenci pro ty, kteří mají zatím finance pod kontrolou, jak pro ty, kteří se už zadlužili. 

Jednotlivé kapitoly podrobně popisují, jaké zrádné a nebezpečné jsou dluhy, jak je možné se z nich dostat, co je to bankrot a jak funguje, které finanční produkty bývají obyčejně přijatelné a kterým se máme vyhnout, s kým se máme ohledně financí radit. Zabývají se také možnostmi finančních úspor a investic, kladou si otázku, jaký životní styl by měl křesťan zvolit a čím se při tom řídit, aby se nedostal do problémů.  

Autoři v knize apelují na naši poctivost, co se týká splácení dluhů, ale také poctivého přístupu k cizímu majetku. Celá kapitola je věnovaná dávání, které považují za stejně důležitou součást zprávy peněz. Finanční gramotnost by měla být součástí výchovy od malička. Rodiče připraví děti na život a zabrání jejich neuváženým finančním rozhodnutím. Přiměřené ekonomické znalosti a přehled bychom měli pěstovat všichni.

Všechny témata v knize jsou oživena konkrétními příběhy, všechno je podloženo verši z Bible. Na konci kapitol je nabídnuto porovnání, jak se k určitému problému staví Bible a jak se k němu staví naše společnost. Na konci některých kapitol jsou uvedeny různé aktivity, které čtenáři pomohou podívat se na své finance z Božího hlediska. Kniha je v češtině, český překlad vydalo vydavatelství Návrat domů.

Autoři, Brit Mark Lloydbottom a Američan Howard Dayton jsou křesťanští finanční poradci, kteří radí, přednášejí a píší knihy. Společně založili organizaci Crown Financial Ministries a Christian Financial Compass.

Autor fotky: Pixabay: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/peniaze-mince-hotovost-uspory-259165/

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.