Některé studie a příspěvky odborníků v médiích mluví o tom, že dospívající a mladí dospělí jsou v době pandemie mnohem víc ohroženi psychologickými dopady celé situace než zdravotními problémy. Vzhledem k zavřeným školám a zrušení mimoškolních aktivit jim nejvíc chybí kontakt s kamarády, fyzické aktivity, pravidelný režim a přiměřená životospráva. 

Jak vést mládežnické setkávání v době pandemie? Rádi bychom v dalších dílech přinesli anketu v rámci mládeží, jak jste si poradili s touto mimořádnou situací. Na začátek si připomeňme, jaké základní hodnoty bychom měli mít na mysli, když připravujeme online program pro naše mladé.

1. Modlete se spolu

Kdy, pokud ne teď, ať poznávají sílu modlitby a to, jak mají vložit všechny svoje strachy a úzkosti na Pána a důvěřovat Mu víc než lidem a negativním zprávám, které poslouchají okolo. I když fungujete pouze přes zoom, vyslechněte si starosti a úzkosti, které vaše mladé trápí a potom je odevzdejte v modlitbě. Modlete se nejen za jejich osobní problémy, ale i za lékaře, nemocné, truchlící rodiny, za vládu a ty, co rozhodují a za to, aby se celá situace změnila k lepšímu. Zdůrazněte, že modlitba může být jejich osobní služba, která přinese své ovoce.

2. Poukažte na Boží svrchovanost

Bůh je svrchovaný, nikdy nás neopustí. Je našim úkrytem, útočištěm, naší silou. Teď je ten správný čas pomoct mladým lidem poznat svého Boha. Věnujte čas Božímu slovu a pomozte poznat Boha přes Ježíše. Připravte si pokojné chvilky rozjímání a společně se učte důležité verše nazpaměť. 

3. Učte je žít křesťanskou víru

Teď je ta správná doba, abyste pomohli mladým vidět, že víra není jen náboženská příslušnost, ale způsob, jak žít na tomto světě. Identifikujte lži falešné naděje, které by mohly mladé lidi přitahovat. Poskytněte jim při online setkáních příběhy biblické víry. Komunikujte, že křesťanská víra je ve složitých podmínkách zdokonalovaná a posilňovaná.

4. Ukažte jim církevní historii

I když pro nás je zkušenost s pandemií nová, křesťané se v minulosti museli vyrovnávat s mnohými pandemiemi nebo pronásledováním. Oslavte příběhy odolné víry. Ukažte, že to, čeho se bojíme, není tak nové a neobvyklé. 

5. Povzbuďte je, aby pomáhali druhým

Ve strachu se lidé často uchylují k sobectví. Strach je přirozená emoce, ale nesmí být naším Pánem. Naše mládež nesmí být skupinou vyplašených oveček, které hovoří pouze o virusech. Pojďme vést mladé, aby odvážně milovali své přátele a rodinu slovy a činy (1. Jána 3,18). Hledejme možnosti jak společně pomoct, motivujme mladé, aby sami využili příležitosti k ochotné pomoci.

Autor fotky: cottonbro na Pexels

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.