Kniha čerstvě vydaná vydavatelstvím Kumran ve slovenštině bude určitě vítaná mnohými církevními lídry a nejen nimi. Můžete sice říct, že to všechno znáte, ale nezaškodí si to zopakovat a hlavně napravit ve svém životě.

„Jak se máš?“ „Rychle.“ „Mám toho moc.“ Takové nějaké odpovědi běžně posloucháte od lidí okolo. Sama to znám. Když se mi změnily v životě podmínky a najednou jsem měla víc času, byla jsem z toho nervózní až depresivní. Cítila jsem se nedostatečná a neužitečná, když jsem se porovnávala s těmi okolo, kteří byli rozběhaní. Není to divné?

John Mark Comer je třicetiletý pastor, zakladatel několika sborů v Portlandu v USA. V knize popisuje, jak se v jednom okamžiku dostal do pasti patologického shonu. V neděli míval i šest bohoslužeb za sebou. Byl totálně vyčerpaný, neměl čas na rodinu a vlastně ani na Boha. Protože uhoněný životní styl má dosah nejen na naše fyzické a psychické zdraví, ale především na náš duchovní život. John se rozhodl změnit to a svůj návod nabízí čtenářům.

Kdysi lidé nepotřebovali ani hodiny. Žili pomaleji v souladu s přírodou. Každý technický pokrok byl v mnohém pomocí, na druhé straně však přispěl k většímu shonu. Nejprve to byly hodiny, které lidem vyměřovaly čas, potom žárovka, která jim umožnila pracovat i po západu slunce a postupně další a další věci. V naší éře zasáhl internet a smartphony, které nás nutí být na internetu závislými, jsou útokem na naši pozornost a zaměřují ji nesprávným směrem. Autor zde přináší celou řadu až šokujících zjištění a výzkumů, které nás asi nepřekvapí. Jisté je, že je to velmi nezdravý trend a jediná šance je mít tyto činnosti pod kontrolou. 

Říká se tomu „hurry sickness“ – nemoc ze shonu. Tento termín vymyslel lékař Meyer Friedman už v 50. letech minulého století, i když myslel hlavně na fyzické problémy. Autor zde uvádí několik symptomů, které doprovázejí tuto nemoc. Sami se můžete otestovat, jestli se v nich najdete.

Bůh je přece láska a láska je trpělivá, kromě toho dalšími důležitými atributy duchovního zdraví jsou radost a pokoj. Ani jedno z toho není kompatibilní se shonem. Řešením není mít víc času, ale ten čas, který máme, věnovat méně věcem, zato těm skutečně podstatným. To, jak trávíme svůj čas, nakonec určuje, kým jsme. Byli jsme stvořeni na Boží obraz, což představuje náš potenciál, ale zároveň jsme stvořeni z prachu země a tudíž máme svá omezení. A tomu je potřebné se přizpůsobit. 

Řešením je žít Ježíšovým stylem života. V několika kapitolách se přitom autor věnuje tomu, co to znamená a jak málo se o tomto v církvi mluví. Ježíš nikdy nespěchal a to i ve velmi kritických situacích. Svůj čas zaměřil na skutečně důležité věci, věnoval se lidem, každému vždycky dostatečně trpělivě a do hloubky a hodně času strávil i v tichu. Pokud máme přijmout Ježíšův způsob života, musíme si i my stanovit tzv. reguli, co znamená fixní rozvrh dne a naučit se pěstovat zdravé návyky. Některé věci, jako např. duchovní disciplíny (modlitba, čtení Písma, společenství) v něm nesmí chybět a některé tam prostě chybět budou a možná je ani nikdy nestihneme. Důležitý je však výsledek, který to přinese.

Ve třetí časti knihy se autor zaměřuje na čtyři nejdůležitější návyky, které nám pomohou zpomalit. Je ním ticho a samota, sabat, jednoduchost a zpomalení. Hluk moderního světa a jeho poselství nás zaměstnávají natolik, že nedokážeme slyšet ani vlastní myšlenky, ani Boží hlas. Proto se potřebujeme po vzoru Ježíše znovu naučit tichu a samotě. Oddělit práci od odpočinku si také vyžaduje disciplínu. Ale nejde tady o běžný odpočinek strávený sportem nebo zábavou, ale o skutečně kvalitní Sabat. Otázka jednoduchosti se týká našich ambicí a cílů, které mohou být pastí a zavést nás až k úplnému vyčerpání, rozpadu rodin, nebo se naopak umíme uspokojit a být vděční za obyčejné věci a zároveň mít pokoj a víc času. Kapitola věnovaná zpomalení se týká úplně konkrétních praktických rad, jak vést každodenní život, abychom se nestali štvanci. Všem čtyřem návykům je věnovaný dostatečný prostor, kde se velmi podrobně a prakticky vysvětluje, jak mohou každému z nás napomoci ke kvalitnějšímu životnímu stylu. Každá část je podepřená řadou biblických textů, které opět poukazují na Ježíše jako vzor tohoto staro-nového životního stylu. V Epilogu v závěru knihy se John Mark už jen sdílí, jak se mu dnes daří všechny tyto principy uplatňovat a co to udělalo s jeho životem.

„Je sabat a ja premýšľam nad cestou, ktorú som prešiel. Ľutujem všetky tie roky, ktoré som premárnil zhonom. Napriek tomu prežívam hlbokú vďačnosť za tento nový spôsob života, ktorá prevažuje akýkoľvek žiaľ nad minulosťou.

Dalo by sa povedať, že som šťastný. Nie oslnivo šťastný ako na fotkách na Instagrame alebo v romantickom filme; to by bola honba za vetrom. Ako väčšina ľudí, aj ja zažívam také šťastie len niekedy počas sabatu alebo pri iných výnimočných príležitostiach. Tieto euforické okamihy sú o to vzácnejšie, že sa vyskytujú iba zriedkavo. Stotožňujem sa s modlitbou Anonymných alkoholikov, v ktorej prosia:

Aby som bol primerane šťastný v tomto živote a vrcholne šťastný s Tebou (s Ježišom) naveky a v tom ďalšom.

Som primerane šťastný. A byť primerane šťastný je viac než dosť.“

V jedné z epizod podcastu Zabudnuté cesty si můžete vyslechnout rozhovor se slovenskou překladatelkou knihy Zuzanou Venglikovou Dobešovou:

https://zabudnutecesty.podbean.com/e/223-dusevne-zdravie-66-ps-neuprosne-nie-zhonu/

A tady si knihu můžete objednat:

https://www.kumran.sk/duchovny-rast/24795-neuprosne-nie-zhonu.html?fbclid=IwAR0l3Hnmh3bWZR4TGkEOKwr8tYzilwQ6Iv_psevVG-LN51fH7pPrZbXMiW8

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.