V době „Covid pandemie“ a už několikátého lockdownu je to asi otázka, která nás, jako následovníky Pána Ježíše, napadla už vícekrát. Jaký byl tvůj život před koronou? Ráno jsi vstal, oblékl se a šel do školy. Tam jsi strávil půl dne, odpoledne možná nějaké kroužky nebo brigáda například v místní kavárně. Některý večer v týdnu jsi šel na svůj dorost nebo mládež a během víkendu jsi byl s rodinou, cestoval někam na výlet nebo opět na brigádu. Během takového běžného týdne jsi teda několikrát cestoval hromadnou dopravou, šel koupit občerstvení na dorost/mládež/skupinku, během času ve škole sis povídal se spolužáky o přestávkách a během brigády jsi mohl pomoct kolegům nebo vedoucímu s pracemi i mimo povinností, za které jsi placený.

Když to porovnáš se svým pobytem v lockdownu, kde míváš mládeže přes Zoom a vyučování přes MS Teams, tvoje možnosti jak ukazovat na Pána Ježíše během běžných situací se možná zúžily jen na to, že poradíš někomu jak si odmutovat mikrofon nebo nastavit „virtual backround“ na Zoomu.

Pokud jsi následovník Pána Ježíše, kterého život je Bohem dotknutý a změněný, pravděpodobně chceš tuto změnu ukazovat jiným okolo tebe. Jak to však udělat, když se náš pohyb zúžil jen na místnosti našeho domu a cestu do obchodu?

Měj oči otevřené!

Ty příležitosti tady jsou, i když je občas musíme hledat. Pán Bůh nám nikdy neslíbil, že život bude lehký, ale řekl, že v něm pořád bude s námi (Matouš 28:20). To platí také na dobu této pandemie.

Bůh je Všudypřítomný a v Bibli je napsané, že pro nás přihotovil dobré skutky pro to, abychom v nich kráčeli (Efezským 2:10) – to znamená, že pro každý tvůj den Bůh připravil něco, kde si Tě chce použít. „A Vy jste světlo světa. Město, které leží na vrchu, se nedá ukrýt.“ (Matouš 5,14)

Nezapomínej na to a přemýšlej o tom, co je tím vrchem právě dnes! Můžeš se každé ráno budit s modlitbou, aby Ti Pán otevřel oči a ukázal ty příležitosti. Následně si můžeš žádat odvahu a odhodlání do nich vykročit.

Buď kreativní!

Napsat někomu dopis a poslat ho poštou? Pomoct rodičům s domácími pracemi? Zavolat někomu, koho jsi už dlouho neslyšel jen tak? Lidé jsou zvyklí, že jim voláme, když něco potřebujeme, avšak co kdyby ses šel po obědě projít a při tom někomu zavolal „jen tak“? Lidé budou až překvapení, že sis na ně našel čas a při tom nic nepotřebuješ. To je to, co dělal i Ježíš – byl s lidmi, poslouchal nebo kladl otázky.

Můžeš připravit dokonce sraz ze školy přes Zoom nebo pravidelně volat babičce a dědečkovi, kteří jsou v domově důchodců osamělí. V posledních dnech jsem si všimla iniciativu minimalismu, kdy lidé třídili svoje domácnosti od zbytečného oblečení nebo jiných věcí. Co tak obdarovat nějakého bezdomovce teplým oblečením nebo ho odnést do místní charitativní organizace? Už během první vlny se lidé učili šít a darovali si rouška – aktuálně to funguje s nákupem respirátorů pro lidi, kteří nemají tolik financí. Inspirovala nás také kamarádka Darina, která upekla cookisky a nechala je ve vchodě s milým odkazem pro své sousedy.

Doteď jsme vyjmenovali věci, které můžeš udělat úplně prakticky, avšak ještě je tu mnoho možností i v online formě. Možná i ty spoustu hodin denně trávíš na video hovorech – co tak při nejbližším vyučovaní nebo poradě pochválit někomu vizáž? Zoom nebo i jiné platformy mají možnost soukromého chatu – ten můžeš využít na milé zprávičky nebo komplimenty pro zlepšení nálady. Buď v tom všímavý a originální. Za ten úsměv na tváři člověka, kterému si to adresoval, to stojí a dokonce ho budeš moct díky zapnuté kameře i vidět.Další oblastí jsou sociální sítě. Co tam vidíš, když je otevřeš? Pravděpodobně hodně politiky, reklam na objednávání jídla nebo oblečení, možná hodně fotek celebrit… Já vidím na sociálních sítích často úplně prázdné příspěvky. Co tak přinést na sociální sítě světlo evangelia? Sdílení biblického verše nebo tvého zamyšlení může úplně změnit někoho den. Buď v tom odvážný a smělý – aj ty jsi přece hlasem své generace a spolu tvoříme ten obsah, který na internetu je.

Tento článek je od našich přátel na pointonline.sk

Pokračuj ve čtení

Autor fotky: Julia M Cameron na Pexels

Petra Šulková (1994) pracuje v TCKompas. Dokončila magisterské štúdium Sociálnej pedagogiky na UMB v Banskej Bystrici a v rámci TCK je zapojená v koordinácii preventívneho programu EXIT TOUR. Jej vášňou sú budujúce rozhovory a modlitby so ženami a spolu s ACET SR robí preventívne prednášky na tému šikanovania a medziľudských vzťahov. Zo všetkého najviac túži vidieť mladú generáciu na Slovensku, ktorá žije naplno pre Ježiša a premieňa celú spoločnosť. Aktuálne žije aj so svojím manželom v Nitre, kde slúžia v zbore AC Kristus mestu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.