Natálie Luptáková pracuje dlouhé léta pro Scripture Union Slovensko, je také ve funkci koordinátorky pro práci s dětmi v Církvi bratrské. K dětem a dorostu má skutečně blízko a přes svoji službu a práci má i hodně kontaktů s dalšími lidmi a organizacemi, které také pracují s dětmi. Je tedy celkem logické a pochopitelné, že se chopila iniciativy a před pár roky stála při založení platformy Pracujemsdetmi.sk

Na webové stránce Pracujemsdetmi.sk jsem se dozvěděla, že za touto iniciativou je Scripture Union. Čemu se věnuje Scripture Union?

Je to mezinárodní síť, jejíž hlavní prioritou je otvírat Bibli všem lidem různého věku. Přičemž v každé zemi se věnují různým aktivitám a různým generacím podle toho, jak je to potřeba. Někde pracují víc s literaturou, někde dělají tábory, v Řecku mají např. domov důchodců. Na Slovensku jsme začali také literaturou, později jsme se věnovali táborům pro děti a dorost a teď znovu se věnujeme publikační činnosti a vzdělávání učitelů. 

Proč vznikla tato stránka? Co bylo tím impulzem pro Pracujemsdetmi.sk?

Vznikla na podporu spolupráce na Slovensku. Slovensko je poměrně malé a pracovníků s dětmi v rámci evangelikálních církví není moc. V různých sborech lidé vyráběli úplně nové materiály od začátku, přitom je někde jinde už dávno měli připravené. Takže snahou bylo spojit všechny tyto lidi, aby o sobě věděli, aby mohli společně sdílet materiály, informovali se o publikacích, které vycházejí, o událostech, které se konají, ať už jsou to různé konference, vzdělávací akce apod. S touto myšlenkou přišla už dříve moje kolegyně Lea Laurovičová, začala se formovat před pěti lety, a k realizaci jsme dospěli v roce 2019. Když přišla korona, měli jsme více času tuto webstránku budovat a plnit ji materiály. 

Co teda všechno stránka nabízí?

Jednak poskytuje velký seznam organizací, které pracují s dětmi a byly ochotné se tady registrovat. V této sekci je uvedený popis o jejich poslaní, kontakty na jejich webové stránky, sociální sítě, každý se dokáže proklikat k tomu, co potřebuje. Další velká část jsou události, které se konají nebo budou konat. Ty organizace, které jsou zaregistrované, nás informují o všech konferencích, vzdělávacích akcích a jiných událostech, které připravují, prezenční nebo online. Online události jsme využívali hlavně poslední roky. V létě se uskutečnilo velké mapování všech táborů, které se kde konají na Slovensku, pro jaké věkové kategorie a jestli se mohou lidé přihlásit. Získali jsme tak i nové kontakty. Třetí velká sekce jsou publikace a materiály, které se dají koupit v různých vydavatelstvích a organizacích, různé novinky pro děti, pro rodiče, nové dětské Bible. Například ze Slovenské biblické společnosti, z Kumránu, Porty nebo jiných organizací. A potom jedna velká část jsou tyto sdílené materiály, které si připravují pracovníci sami ve sborech. Jsou to dost kvalitní a užitečné věci, které se dají velmi dobře využít. Takže nám vznikla dost velká online knihovna, kde si lidé mohou stáhnout zdarma, co potřebují. Je to přístupné pro všechny, není potřeba se ani registrovat. Je to rozdělené do kategorií jako např. biblické lekce, písně, biblické verše na učení, vánoční materiály, velikonoční, rodinné aktivity, hry…. Už je tam víc než sto materiálů. 

Scripture Union spolu s dalšími organizacemi připravuje už několik let Konferenci dětské služby. Objevili se materiály na vaší webové stránce?

Samozřejmě. Na webu Pracujemsdetmi.sk jsou nahrávky všech hlavních přednášek konference z posledních třech ročníků. Můžete je najít tady:

https://pracujemsdetmi.sk/nahravky-2022/

Občas využíváme na besídce také biblické lekce Trueway Kids z této stránky.

Ano, ty jsou uvedeny v sekci s publikacemi. Na webu je uveden odkaz na jejich stránku, kde jsou biblické lekce přeloženy z angličtiny. Je to také jedna ze spoluprací, kterou jsme objevili během pandemie. Už skoro všechny lekce jsou přeloženy, a když začala válka na Ukrajině, začali je dokonce překládat do ukrajinštiny. Všechno to připravují dobrovolníci a je to velkou pomocí pro pracovníky, kteří mají ve sborech ukrajinské děti. Právě na takovéto kritické situace stránka slouží, že se dokážeme informovat, co je nové a co je k dispozici. 

Vyhledáváte materiály pouze vy sami nebo vám pracovníci iniciativně posílají svoje věci?

Pomalu se to rozbíhá a už i lidé sami iniciativně posílají. To, co je skvělé, že věci, které tam uveřejňujeme, jsou vyzkoušené přímo z praxe. Víme, že na to děti dobře reagují a proto to chceme posunout dále. Proto všechny povzbuzujeme, že pokud mají cokoliv, třeba jen hru, písničku, ať nám pošlou. My jsme ochotni případně materiály upravit, pokud je to potřebné. Ale cokoliv je velkou pomocí.

Natálie, nejen, že ty sama pracuješ dlouhodobě s dětmi, práci s dětmi se věnovala i tvoje maminka. Máte tedy dlouholeté rodinné zkušenosti s touto službou. A určitě sleduješ, jak se tato práce za roky změnila. Dnes jsou děti jiné, pomáhají nám i různé technické možnosti (např. i různé zoomy, videa), nedá se to porovnat. Navzdory tomu, myslíš si, že je na práci s dětmi něco nadčasové?

Nadčasové je to, že děti potřebují pořád slyšet evangelium. Potřebují ho slyšet opakovaně. Církve mají někdy pocit, že pokud ho děti jednou slyší, už to ví. Ale u dětí to je potřeba neustále říkat na každé besídce, na každém táboře, na každém dorostu. I když se mění metody, nebo formy, jak to prezentujeme. Musíme vědět, v čem děti žijí, co je trápí, jaká témata prožívají. Vyzrálost dětí a informovanost je vyšší, ale nemůžeme se bát opakovat jim evangelium jazykem, kterému rozumějí. Vyučování na besídce ve sboru je specifické, často je tam velká fluktuace. Rodiče mnohokrát necítí jako závazek dovést děti každou neděli do besídky. A vy, jako učitel, nemáte na co nadvázat. Zvlášť korona tyto věci narušila. Já učím v církevní škole, kde se s dětmi potkávám pravidelně, ale i tady je jejich pozornost ne vždy dostatečná a proto je často potřeba se vrátit k základům, znovu opakovat. Ale toho se nebojme. Nakonec i my dospělí si musíme evangelium opakovat. 

Když se jedná o sborové děti, které od malička přicházejí do sboru a do besídky, jsou vyučované v rodinách, tam to ještě jde. Ale co v případě dětí mimo církve? Jak s nimi pracovat? V létě přijdou na tábor, potom odejdou a častokrát s nimi ztratíme kontakt. Jak tohle řešit?

Vlastně mám více zkušeností s takovýmito dětmi než s církevními. Před 25 lety jsme začali dělat v Scripture Union tábory pro děti „z venku“. Připravovali jsme anglické tábory, které byly velmi oblíbené, měli jsme dokonce anglické dobrovolníky. Spolupracovali jsme s církevní školou Narnia a teda pokud to byly děti z této školy, mohli jsme na tábor navázat tak, že jsme během roku připravovali ve škole kluby pro tyto děti. Ale pokud to byly jakékoliv jiné děti a zvlášť z Bratislavy, z velkého města, tak se navazující setkání dělala velmi těžko. Nebylo to na lokálním principu (např. děti z jednoho sídliště) a tak se nedařilo pokračovat v začatém vyučování. To byl jeden z důvodů, proč jsme časem přestali tábory organizovat, protože jsme neměli následnou práci. Tu považuji, za velmi důležitou. Mnohem lépe funguje tato práce v menších lokalitách, městečkách, dědinách, kde žijí lidé více komunitně, blíže k sobě. Tam se dá budovat na sousedských vztazích. Nebo pod hlavičkou jednoho sboru, který je určitým pojítkem a základnou. Doporučuji dělat potom následnou práci během týdne, ne v rámci nedělních bohoslužeb. To je často jediná šance, jak pokračovat s dětmi po táborech, protože rodiče „zvenku“ nepřijdou s dětmi na bohoslužby. Myslím si, že sborový tábor na lokální úrovni má z tohoto hlediska větší šance v následující práci s dětmi než tábor nějaké organizace. 

Blíží se nám Vánoce. Nedávno jsme od tebe do sboru dostali zajímavý materiál: Vánoční příběh na 50 slov. Můžeš k tomu něco říct?

Byla jsem součástí takové skupiny, která přemýšlela nad tím, jak vytvářet nové materiály na Vánoce. A tam vznikl tento materiál, který se mi velmi líbil. Je to vánoční příběh vypovězený 50 slovy s ukazováním. Příběh je přeložený do slovenštiny, do ukrajinštiny a ruštiny. Ve sborech by se to dalo použít jako takové krátké vystoupení. Zvlášť v případě, pokud máte ukrajinské děti. Ale můžete vytvořit i něco vlastního. Dobře se dají do tvorby vtáhnout i větší děti, dorostenci, mládežníci. S Vánocemi je takový problém. Obyčejně vědí děti moc dobře, co se stalo na Vánoce a jak se to stalo. I tak se těší nejvíc na dárečky. Jak vyučovat Vánoce ve sboru a rodině, aby se zvěst neztratila? Je potřeba je vtáhnout do tohoto přemýšlení nad tím, co se vlastně stalo. A že Vánoce nejsou jen o narození, což pěkně zachytil tento příběh o 50 slovech. Proč Ježíš přišel? Proto, aby za nás zemřel. Tento aspekt Vánoc bychom neměli zanedbat, neměli bychom se bát o něm hovořit. 

Děkuji za rozhovor. 

Webovou stránku najdete tady:

https://pracujemsdetmi.sk/

Vánoční příběh na 50 slov tady:

https://kniznica.pracujemsdetmi.sk/sk/resource/vianocnypribehna50slov

Materiály True Way Kids tady:

https://pracujemsdetmi.sk/publications/trueway-kids-lekcie-pre-predskolakov/

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.