„Ustanovil jich dvanáct, aby byli s Ním, aby je posílal kázat.“

Marek 3:14

Mám několik knih na téma vůdcovství, které považuji za skutečné poklady. Tak například soubor knih Toma Peterse s názvem Esence, který je složen ze čtyř svazků. Jsou napsány nejúžasnějším způsobem. Jedna část nese název Vedení (další tři jsou: Design, Trendy a Talent). Tam jsem narazil na frázi, kterou mám vytlačenou a zavěšenou na viditelném místě. Je tam napsané tohle: „Je to o vztazích!“.

Autor píše, že vedoucí by měli být odborníci na vztahy. Vysvětluje, že vůdcovství je něco jako vztahová hra. Takže každý, kdo se chce rozvíjet ve vedení, se musí naučit pozorně naslouchat lidem, se kterými žije, musí se naučit klást proaktivní otázky, které zabrání, aby konverzace zůstala jen na povrchu. Odpovědi by měl formulovat tak, aby projevil skutečný zájem.

Lídr dává lidem pocítit, že jsou vyslechnuti. V knize autor vysvětluje, že když mluvíte s vedoucím, tak máte pocit respektu, ale když mluvíte se skutečně dobrým vedoucím, začnete si i vy sami sobě věřit, díky tomu, že se vám věnuje, ptá se a zajímá se o vás. V tomto smyslu se můžeme stát skvělými vedoucími. Jak? Buďte skvělými posluchači.

Tom Peters poznamenává, že vůdcové rádi vytvářejí sítě vztahů. Kdo chce budovat zdravé vedení nezůstává uvězněn v nějaké hierarchii. Vedoucí je obyčejný člověk, který si umí normálně promluvit, smát se a plakat.

S Raúlom jsem se setkal, když mi bylo asi 18 let. Pozvali mě zpívat na mládežnický tábor, kde vyučoval. Nevěděl jsem o něm nic, takže když jsem ho poprvé potkal, byl to šok. Byl to muž, který měl těžkosti s řečí i pohybem, protože, když se narodil, na chvíli se mu neokysličil mozek. Ale to nebylo překážkou, aby se z něho stal skvělý člověk. Byl uznávaný pro svoji moudrost a příkladem pro mnohé. Jeho způsob vyprávění byl nemotorný, ale jeho slova jasná. Jak jsem ho slyšel poprvé hovořit, hluboce mě to poznačilo. Je to už 25 let, ale dodnes si přesně pamatuji, jak říkal: „Vedoucí by měl být ten, který představuje druhým Boha, musí to být člověk Písma a člověk, který vyhledává lidi.“

Vedoucí, kteří formují životy, jsou lidé, kteří vytvářejí vztahy, aby se jejich svěřenci cítili přijati. Všichni jsme rádi v přítomnosti těch, kteří si pamatují naše jméno, kteří se o nás zajímají, kladou otázky a dokážou pozorně naslouchat odpovědím. Takového vedoucího lidé rádi následují.

Zdravý vedoucí se setkává s ostatními, je přítomný, je skutečně a intenzívně zaměřený na lidi, setkává se tváří v tvář, je to skutečný člověk, s nohama na zemi. Je to člověk, po rozhovoru se kterým víš, že na tvém životě záleží, záleží na tvých názorech, tvůj příběh je relevantní. Tohle dělají velcí vůdcové. Jsou s lidmi. Velcí vůdcové mají rádi lidi a rádi s nimi něco podnikají. To neznamená, že se občas necítí unavení a zranění, vždyť je to náročné! Ale ví, jak se vzdálit, aby si oddychli a vrátili se zpět.

V této oblasti neexistují žádné speciální techniky ve stylu „tři kroky k tomu, abyste byli milí“ … Nebo možná existují, ale lidé velmi dobře poznají, že něco předstíráte a že váš úsměv je umělý. Poznají, že vám jde pouze o to, abyste získali vliv. Pokud nemáte rádi lidi, potom bude velmi těžké být dobrým vedoucím.

Jako dobrý vedoucí potřebujete vytvářet dvě potřebné investice:
1. investovat svoje srdce a 2. investovat kvalitní čas.

Buďte takovým vedoucím, jakého byste sami chtěli mít. Není to zlaté pravidlo, které nám dal Ježíš? Čiňte ostatním to, co chcete, aby oni činili vám.

Poslouchejte, pokud chcete být sami vyslechnuti. Reagujte na otázky tak, jak byste sami očekávali, že budou druzí reagovat na vaše otázky. Věnujte jim tolik času, kolik byste sami potřebovali, aby se vám někdo věnoval. Radujte se z úspěchů svých lidí a plačte s nimi, pokud se jim nedaří. Nedávejte jim laciné rady, které byste sami nechtěli slyšet. Nepodceňujte jejich zkušenosti, sledujte je na Instagramu, stolujte s nimi, zaplaťte jim kávu, obejměte je, buďte jim otcem, kterého neměli, šéfem, o kterém snili, důvěrníkem, kterého potřebovali.

Buďte osobou, která hledá lidi, podobně jako žena, která hledala ztracenou minci, i když mince neznala svoji hodnotu. Věděla, že je ztracená, ani nechtěla, aby ji našli.

Buďte ten, kdo nechává devadesát devět ovcí, aby šel najít toho, kdo ví, že je ztracený a touží být nalezen. Buď otcem, který čeká na svoje dítě s otevřenou náručí, i když tento chlapec nechce být nalezen.

Buďte tím objetím, které ostatní potřebují, tím úsměvem, který se vloží do ticha. Ten, který přichází, když všichni odešli.

Doufám, že vám může být tato kniha užitečná k tomu, abyste nikdy nezapomněli, že vztah, to je základ, že … je to o lidech.

Inspirováno knihou LIDERhAZalGO od autora Edmundo Hernández, 2020.
Autor fotky: Helena Lopes na Pexels

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.