Tlak vrstevníků může být jak negativní, tak pozitivní. Skupiny mládeže v církevním společenství, věřící kamarádi a starší sourozenci mohou například vyvíjet pozitivní tlak.
Tlak vrstevníků může ovšem být i negativní, a právě tento negativní tlak trápí mnoho rodičů, učitelů, kazatelů a vedoucích mládeže. Příčiny negativního tlaku vrstevníků se liší a může být obtížné je v konkrétní situaci plně rozpoznat. Přesto lze tyto faktory rozdělit na vnější vlivy a vnitřní vlivy.
Vnější vlivy:
High-tech životní styl – zvyšuje množství negativních poselství a nabídek předkládaných dětem (děti tráví u televize a počítače hodně času, nevěnuje se dostatek času komunikaci v rodině, na společnou práci v domácnosti a hru). Děti mají tendenci napodobňovat to, co vidí v médiích a získávat věci, které jsou jim předkládané jako „coolové“, aby zapadly mezi vrstevníky.
Nedostatek jednoty v rodině – rodiče, kteří se hádají, sourozenci, kteří ubližují, rodiče, kteří stále pracují a nezajímají se nebo jsou naopak příliš ochranitelští. Dospívající v takových podmínkách mají sklon naplnit svou potřebu přijetí a popularity prostřednictvím kamarádů
Vnitřní vlivy:
Přirozený mezistupeň na cestě k dospělosti – dospívající v období 12-17 lety tráví jen polovinu času s rodiči. Jsou to fyzické a intelektuální změny, které je mění a učí fungovat samostatně.
Nízké sebevědomí – dospívající, kteří vidí sami sebe jako neinteligentní, neoblíbené, jsou více ohroženi tlakem vrstevníku, protože touží po přijetí a uznání. Mají dokonce tendenci vybírat si kamarády mezi lidmi na okraji společnosti.
Důsledky tlaku vrstevníků:
Experimentování – první pokusy (cigarety, alkohol, drobné krádeže apod.)
Strach a frustrace – dospívající si podvědomě uvědomují, že vliv kamarádů není dobrý a bojí se, že budou přistiženi „při činu“
Deprese – pokusy přizpůsobit se nevedou k naplnění a dospívající se cítí ještě opuštěnější a bezmocnější
Zmatek – hodnoty, které by měly být považované za správné, u kamarádů nefungují (např. premianti se začnou schválně učit špatně, aby zapadli a nebyli vystaveni výsměchu vrstevníků)
Následky – pokud dospívající včas nerozpoznají špatný vliv nebo jim není poskytnuta pomoc a podpora, mohou čelit velmi nepříjemným důsledkům svého jednání.
Biblický pohled na tlak vrstevníků:
Písmo jasně hovoří o nebezpečí přizpůsobování se. Římanům 12,2 varuje: „Nepřipodobňujte se tomuto věku, ale proměňte se, obnovte svoji mysl, abyste věděli, jak dobrá, jak dokonalá a příjemná je Boží vůle.„
Bůh nechce, abychom dělali to, co svět kolem nás. Měli bychom mít osobní svobodu a při každém jednání se správně rozhodovat, jestli ho budeme následovat nebo ne. Jestli nám prospívá.
Reakce na tlak vrstevníků – co může udělat rodič, vedoucí mládeže, učitel nebo kazatel:
Naslouchání – dospívající potřebuje dospělé, kteří mu aktivně a pozorně naslouchají
Vcítění – akceptujte pocity mladého člověka, aniž byste je jakkoli cenzurovali
Ujištění a povzbuzení – dospívající potřebuje být přijatý a milovaný, potřebuje posílit svoje dobré vlastnosti a dovednosti, aby si sám sebe vážil
Nasměrování – vedení a rada, jak čelit tlaku vrstevníků. Ze všeho nejdůležitější je citlivě povzbuzovat dospívajícího k tomu, aby hledal pomoc u Boha.
Zapojení – pomozte mu, aby proaktivně čelil tlaku vrstevníků.
Odborná péče – do řešení problémů je dobré zapojit všechny dostupné zdroje – rodiče, podpůrnou skupinu, kvalitní skupinu mládeže, případně profesionálního poradce.
Více detailů ke každému bodu najdete v knize Poradenství dospívajícím
Článek byl se souhlasem 4D Ministries zpracovaný na základě knihy Josha Mcdowella a Boba Hostetlera, Poradenství dospívajícím.