Jess Connolly je rozená leaderka. Autorka dvou knih, spolu autorka třetí, vede biblické skupinky žen, píše blog a přednáší. Je zakladatelka křesťanské platformy pro ženy Go + Tell Gals a spolu zakladatelka platformy She Reads Truth. Třiceti pětiletá máma čtyř dětí zakládá spolu se svým manželem sbor Bright City Church v Charlestonu v Jižní Caroline. 

Sebepřijetí nebo závod?

Sebepřijetí, věčné téma, o kterém už bylo tolik napsané a přece s ním tolik lidí zápasí. Strach ze selhání, z toho, že nebudu dost dobrý, dostatečný, nebo dokonce dokonalý v té nebo oné oblasti. Každý z nás je v neustálém pokušení vyniknout. Být nejkrásnější, nejmoudřejší, nejvtipnější, nejšikovnější, být influencer. Není nic špatného na tom, pokud se zdokonalujeme, pokud děláme věci dobře, pokud se v životě posouváme, pokud se z tohoto normálního zdravého úsilí nestane závod, konkurenční boj, modla. 

Buď Boží ambasadorkou

Jess Connely oslovuje právě ženy a děvčata, se kterými už několik let pracuje v rámci svého sboru i mimo něho. Také i proto, že sama má mnoho bolestivých zkušeností s vlastními zraněními. Nedává zaručené návody, jen otvírá jinou perspektivu. Pohled na sebe očima Boha a jeho záměrů.  

Hned v úvodu knihy píše: „Ty jsi to děvče na tuhle práci. Je to pravda pravdoucí o tvém životě, kterou Bůh už na jeho začátku vyslovil. Není závislá na tom, co zvládneš udělat nebo dosáhnout, ale na Jeho síle, kapacitě a charakteru. Dalo mu dost práce, aby tě poslal právě tam, kde jsi, teď v tomto okamžiku. Zapomeň na strach, protože Bůh tě připravil, abys byla ambasadorkou Jeho království právě tam, kde jsi. Život je příliš krátký na to, abychom stydlivě otáleli, pochybovali o sobě nebo se porovnávali s druhými.“ 

Jess hovoří o službě Bohu nás, žen, křesťanek, kterou můžeme být požehnáním svému okolí. A to nemusí být jen v konkrétní službě v církvi, ale i přes mateřství, přátelství, manželství, které budou úplně jiné, pokud se změní náš pohled na sebe a budeme se více dívat na Něho. Hovoří o svých vlastních chybách, vlastním životě od mládí. Vyznává, že by málokdo kdysi předpokládal, že bude manželkou pastora a hovořit tak zaníceně o Bohu. Jako máma čtyř dětí od 6 do 12 let žertem připomíná boj, který často panuje mezi matkami.

„Pokud miluji své děti tak, jak potřebují být milovaní, na slávu Boha a ne na uspokojení někoho jiného, nemusí to vždycky vypadat lákavě pro svět okolo. Ale to je v pořádku, protože já jsem děvče pro tuhle jedinečnou práci. Být mámou mých dětí, ne vítězem soutěže o nejlepší mámu.“

Vyzývá na odvahu opustit svoje úsilí být nejlepší, být dokonalý, uspokojit kulturní a společenské nároky. „Nemůžeme hledat Boží slávu a zároveň svoji vlastní.“ 

Ideální já

Každý z nás má nějakou představu svého ideálního já. V té chvíli, kdy se nám daří všechno zvládnout, modlit se, číst si z Bible, rozdávat duchovní rady a usmívat se. Jess říká, že i ona má ráda tyhle dny, ale zároveň si uvědomuje, že to není celý obraz o nás. Nemůžeme schovat, odmítnout ty okamžiky, kdy selháváme a hřešíme. Ani je nemáme odmítat.

„Ideální já není tak silné, protože nedělá chyby a nepotřebuje zase znova vstát. Nemá žádné limity, přes které se potřebuje posunout ve jménu Ježíše. Nemá strach a nepotřebuje ani víru.“ Právě my, tak komplexní ve své sile i slabostech jsme ta „správná děvčata na tuhle práci“. Protože jen takové já může žít v závislosti na Bohu Stvořiteli a na jeho milosti (II. Kor. 12,9) „Tvé skutečné já je úplný obrázek ženy stvořené Bohem, který stvořil celý svět s intencí, talentem, kreativitou, slávou a perfektní sílou. Skutečné já plus milost, laskavost, obnova a síla vzkříšení Ježíše je duchovní vodou. Je ztělesněním života. Je reprezentativním obrázkem evangelia.“

Jess nás vede, abychom hledali svoje obdarování, která nám Bůh dal, ale zároveň neskrývali své slabosti. Protože i slabosti jsou naší součástí a On je může využít na svoji slávu. 

Kniha je plná velmi dobrých myšlenek, určitě by mohla posloužit pro sborovou pastoraci nebo jako osnova pro setkávání ženských skupinek. Kniha je v angličtině, do češtiny zatím nebyla přeložena. Je možné si jí objednat přes Amazon.

V současnosti vydala Jess Connely další knihu Breaking Free from Body Shame (Osvobození od tělesných mindráků – volně přeloženo), ke které nabízí na svém blogu celou sérii aktivit pro ženské misijní skupiny. Spolu se studiem jednotlivých kapitol mají ženy společně cvičit a hýbat se, ale zároveň jsou vedeny k přijetí svých vlastních proporcí a zjištění, že co Bůh jednou stvořil, je dokonalé.Blog Jess Connolly najdete na: https://jessconnolly.com/

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.