Přinášíme vám další zpracovanou část z knihy „Poradenství dospívajícím“ od Joshe McDowella a Boba Hostetlera. Samozřejmě, více se o podrobnostech dočtete přímo v knize. 🙂
Každý dospělý poradce, který chce pomáhat a sloužit mladým, si musí být vědomý rizik a omezení, které jsou s touto službou útěchy a komunikace spojené. Měl by také podniknout kroky pro minimalizaci rizik, které představují následujíce faktory:
- Manipulace – mladý člověk, kterého něco trápí, může být odborníkem na to, jak manipulovat dospělými. Potom někteří pracovníci s mládeží, učitelé, kazatelé, rodiče dělají hodně věcí, které jdou za hranice jejich role a povinností.
- Závislost – mladý člověk může začít klást rostoucí nároky na čas a pozornost dospělého a stále více se spoléhat na jeho souhlas a radu. Takováto závislost je v rozporu s primárním cílem poradce – tj. dosáhnutí zdraví v duchovní, emocionální a vztahové oblasti.
- Protipřenos – dochází k tomu tehdy, když se poradenské setkání stane místem na řešení poradcových problémů. Je to obzvlášť nebezpečné v případě interakce osob opačného pohlaví. Proto se velmi doporučuje, aby kazatel, pastor mládeže, učitel omezovali poradenskou službu s osobami opačného pohlaví.
U poradenské služby se zbytečným rizikům vyhneme také tím, že budeme dbát na následující moudré rady:
- Nikdy se s nikým nesetkávejte za zavřenými dveřmi, ale vždy na veřejných místech, které poskytují možnost soukromého rozhovoru (park, restaurace, kavárna)
- Stanovte si jasné hranice týkající se vaší míry angažovanosti – jak často, na jako dlouho
- Omezte interakce s osobami opačného pohlaví na kontakt ve skupině, nebo jestli se tomu nedá vyhnout, vezměte s sebou ještě jednoho důvěryhodného společníka
- Pozor na známky manipulace a využívání
- Neslibujte, co nemůžete dodržet a nevzbuzujte očekávání, která nemůžete naplnit
- Musíte být ve střehu, abyste se vyhnuli nebezpečí
- Rozpoznání, že přichází vaše omezení a problém s dospívajícím si vyžaduje už odbornou pomoc – důvodem k takovémuto předání odborníkovi může být např. chronický pocit neštěstí, problémy s chováním (krádeže, opakované lži, útěky z domu… ), pocity nulové hodnoty vlastního života a neustupující deprese nebo pocit osamělosti
Sandi Blacková, krizová poradkyně na středních školách v Texasu, doporučuje předání případu do rukou odborníka, pokud se objeví několik z následujících příznaků:
I. Příznaky z chování
- Náhle výbuchy hněvu
- Opakované krádeže, podvádění, lži
- Časté rvačky, vyvolávání konfrontací
- Hyperaktivita, nervozita
- Přílišný únik do fantazie
- Nadměrné obviňování jiných, nezodpovědnost
- Soustavné porušování pravidel
II. Emocionální příznaky
- Zhoršení výsledků ve škole
- Podezírání a nedůvěra ostatním
- Verbální úvahy o útěku
- Nadměrné soustředění na fyzické a sexuální témata
- Problémy s udržením pozornosti
- Noví „pochybní“ přátelé
- Nadměrná žárlivost a závist spolužákům nebo sourozencům
- Hněv, fyzické útoky na jiné lidi
- Ztráta zájmu o věci a činnosti, které dospívajícího předtím bavily
III. Fyzické příznaky
- Špatná hygiena
- Výrazná změna váhy nebo celkového vzhledu
- Nadměrný sklon k nehodám
- Nechutenství nebo přejídání se
- Poruchy spánku, noční můry
- Časté nemoci, bolesti hlavy, bolesti břicha
Kromě odborné pomoci, v knize jsou uvedené tyto křesťanské organizace, které se věnují poradenství v Čechách:
Článek byl se souhlasem 4D Ministries zpracovaný na základě knihy Joshe Mcdowella a Boba Hostetlera, Poradenství dospívajícím.