Jak konfrontovat lidi v týmu? [Dawson Jones]

Minulý měsíc jsem seděl v mém obýváku s našimi dvěma vedoucími z Církve Bratrské v Nitře a debatovali jsme přesně na tomhle téma: jak konfrontovat lidi v týmu?  Když vidím, že je s někým problém a že je to potřeba řešit, jak postupovat?

Během toho, jak jsme se bavili, mě napadl jeden obrázek.  Vlastně dva.

Často si myslíme, že během konfrontace jde v podstatě o toto: Do jaké míry mám byť upřímný?

Většinou řešíme toto spektrum.  Jak moc můžu komunikovat upřímně bez toho, aby se člověk urazil? Jak moc to mám „zjemnit”, aby to dokázal unést? Tyto otázky nám běží hlavou.

Toto je ale chybné smýšlení. Chybí tam jedna dimenze, jedna velmi důležitá otázka:

Jsem ”pro” toho člověka nebo „proti” němu?  Jaké je nastavení mého srdce vůči nim?

Cílem je být ve druhém kvadrantu. Když někoho konfrontuji, jsem opravdu pro ně nebo proti nim? Chci jim dobro, nebo jen, aby si uvědomili, že se mýlí? A druhá otázka: cítí oni ode mě, že jsem pro ně nebo proti nim?

Většina z nás má tendenci pohybovat se v prvním nebo třetím kvadrantu. Tak to bylo i u mě v obýváku s těmi dvěma lídry. Jedna z nich byla upřímná, ale často se zlobila na lidi, které konfrontovala, druhého lídra mají všichni rádi, ale on zápasil s upřímností.

Čtvrtý kvadrant je nejhorší: jsem proti lidem a lžu jim.  Toto je to, co udělal ďábel v Genesis 3 Adamovi a Evě. Když takto postupujeme, máme vážný problém.

Opakem toho, pravý příklad upřímnosti a zároveň člověka, který je pro lidi (druhý kvadrant, ten který chceme, kam ta šipka míří) je Ježíš na kříži.

KRISTŮV KŘÍŽ: UPŘÍMNOST + PRO DRUHÉHO

Podívej se na Kristův kříž.

Jak mohl být Ježíš ještě upřímnější?  “Jsi na tom tak špatně, že za Tebe musím zemřít.”  Vážný problém.

Ale jak mohl být víc pro ně, pro nás?  “Jsi na tom tak špatně, že za Tebe zemřu.”  Vážná láska.

Toto je naše motivace.  Toto je prototyp konfrontace.

Když si opravdu uvědomuji tuto paradoxní pravdu, konfrontaci kříže v mém příběhu, změní to můj přístup k ostatním.

Pár otázek, které nám k tomu napomůžou:

1. MÁM HO RÁD?

Předtím, než za někým jdeš, zeptej se sám sebe: Mám ho rád?  A nemyslím teoreticky, ale jestli mám toho člověka opravdu (právě teď) rád. Jinak nebudu upřímný a zároveň pro ně a oni to i (právem) hned poznají. Pomáhá mi, když si představím, jaký postoj má Bůh k tomuto člověku právě teď (znova, podívej se na kříž.)

2. MODLÍM SE ZA NĚJ?

Často jsem sám překvapený, jak často se pokouším někomu pomoct bez toho, abych se nejdřív ptal Boha, aby jim pomohl.  V modlitbě nacházím upřímné slova a nastavení srdce, které je pro člověka. Konfrontace, a hlavně učednictví, bez modlitby je ne-křesťanské a bezvýznamné.

3. UMÍM VYSTIHNOUT PROBLÉM?

Umíš vystihnout problém? Jak jsem už naznačil, není důležité jen to, abys byl pro lidi, ale aby i oni vnímali, že jsi pro ně. Jestli ti na nich opravdu záleží, tak si najdeš předem čas, abys hledal správné slova, kterými nejlépe vystihneš daný problém.

4. KONFRONTUJI VE SPRÁVNOU DOBU?

Součástí upřímosti a postoje pro druhé je, že konfrontuji ve správnou dobu.  Určitě to nedělej dřív, než si projdeš prvními třemi body, ale když budeš příliš dlouho čekat, tak i tím něco komunikuješ.  Jestli jsi pro člověka, tak bude tvojí prioritou jít za ním co nejdřív, ve správnou dobu.

5. ZAČÍNÁM OTÁZKAMI?

Vždy začni otázkami a doopravdy poslouchej. Přestože ses už nad problémem zamýšlel a máš už představu, jak byste měli postupovat (bod 3), přicházej s nastavením, že ještě nemáš celkový obraz, nebo příběh za příběhem.

6. VRÁTÍM SE K TOMU?

Vrať se k tomu.  I když ten rozhovor možná moc dobře vyšel, jestli jsem pro člověka, tak na druhý den se můžu jednoduše ozvat (nejlépe ústně):  “V pohodě? Napadlo tě něco od včera, jak jsme se bavili?”

A nechť tě ve všem vede Duch Svatý, který nás vždycky vrátí ke kříži.

Poznámka:  Zde vycházím z Efezským 4:15, kde je výzva k tomu, abychom mluvili pravdu v lásce.  Žal, tento koncept pravdy v lásce bere mnoho lidí jako povolení být drzý nebo jednoduše nepříjemný. Vždyť jen stačí, když na konec řeknu: „Vždyť pravda v lásce, víš…!”  Kvůli tomu jsem v tomto článku schválně upustil od slov “pravda v lásce”, protože ta jsou často velmi nepochopená a zneužívaná, i když já jsem přesvědčený, že rozebírám právě to. Ale mám rád slova Warrena Wiersbeho: “Pravda bez lásky je brutální, láska bez pravdy je pokrytecká.”


Máte i vy otázky pro vedoucí? Napište nám do komentovat nebo podívejte se na naši sekci HOW TO

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.