„Jestli talent postačuje, tak potom proč ty i já známe lidi s velkým talentem, ale ne až tak velkým úspěchem?“

John C. Maxwell

To, zda je někdo dobrý lídr, nestojí jen na jeho talentu, zručnostech, dobré komunikaci nebo know-how. Zejména talent se častokrát přeceňuje. Ve „výbavě“ dobrého lídra jsou i jiné, životně důležité věci. Právě těmto věcem se chci věnovat ve svém mini seriálu. Dnešním tématem je vášeň.

Jaká je tvoje vášeň? Rád ji u lidí odhaluji. Když na ni narazím, vždy je ji vidět. Nedá se přehlédnout. Člověku se u rozhovoru najednou rozzáří oči a začne o své vášni iniciativně mluvit, přesvědčovat, vzpomínat, snít, sypat data a informace. Najednou introvert, který na párty zatím potichoučku seděl na gauči a přemýšlel, jestli se nevytratí domů, ožívá, a kdyby mohl, tak v rozhovorech u některých témat tahá do rána. Tehdy vím, že jsem objevil jeho vášeň.

Vášeň je palivo. Dává člověku energii a entuziazmus. Když ji lídr má, tak jeho talent dostává křídla a když ji nemá, tak potom jeho talent živoří. Vášeň je silnější než adrenalinová injekce nebo konstantní přísun kofeinu. Je silně nakažlivá, nutí k co nejlepšímu výkonu a nenechá se zastavit prvním problémem, který přijde. Ani druhým… Na to, aby talent člověka mohl rozkvést a rozvinout svůj potenciál, potřebuje vášeň.

Pamatuji si na jednu situaci, když jsem začal během vysoké školy (informatika) dálkově studovat biblickou školu. Rodiče mě pár týdnů pozorovali, jak hltám učebnice k Nové smlouvě.  Jednou mi u večeře překvapení řekli, že mě v životě neviděli tolik studovat a přitom úplně dobrovolně. Co se změnilo? Získal jsem vášeň. Nikdo mě nemusel nutit, neměl jsem dokonce ani potřebu podvádět u testů. Chtěl jsem to vystudovat co nejlíp. Chytlo mě to. A to ani nemluvím o tom, když jsem si založil první kapelu. Najednou jsem i na klavír začal sám od sebe cvičit, a to před tím mě k tomu museli tahat párem volů…

Co s tím?

Zřejmě ta nejpřirozenější otázka na závěr je: „Jak získat nebo neztratit vášeň?“ Dobrá otázka. Jsem rád, že jste se zeptali. Jelikož nepíšu esej, ale blog, tak budu stručný a řeknu jen dvě myšlenky. 1) Setkávej se s lídry, kteří vedou s vášní. Vyhledávej jejich společnost, naslouchej jejich příběhům a jestli je to možné, spolupracuj s nimi. Jejich vášeň je nakažlivá. Uvidíš. 2) Bůh je tvoje obecenstvo, tvůj nejštědřejší šéf a nejvěrnější klient. Tato pravda má mnoho důsledků. Přemýšlej nad tím. Žij to. „Cokoli děláte, dělejte z té duše jako Pánu, a ne jako lidem.“ (Kol 3:22; EKU)

Janči byl více než deset let zapojen do služby mladým lidem jako na lokální, tak i národní úrovni. Momentálně vede nový církevní sbor "Za Kostolom" v Žilině (SK).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.