Co odradí generaci Z?

Tento článek je pokračováním tohoto tématu. Na předcházející článek můžete kliknout sem (Generace Z, 1. část).

IV. Obviňování kultury

Toto je něco, s čím se velmi často setkávám. Kazatelé, vedoucí nebo rodiče, kteří mluví o kultuře jen negativně a dívají se na minulost jako na zlaté časy. To je lež! Kultura není spirála, která jde čím dál tím k horšímu. Kultura je jen lidský projev a jako takový má (vždy) svoje pozitivní a negativní jevy. Kultura starší generace nebyla dokonalá a kultura této generace není na 100% zkažená! Místo neustálé kritiky a obviňování je naším povoláním vykupovat kulturu. Jak tato kultura vyjadřuje Boží hodnoty? V čem se potřebujeme zlepšovat? Nestačí o tommluvit, je potřeba i konat! (Jestli něco v kultuře kolem tebe není v pořádku, nepostav svoje kázání na tom, co všechno je špatně, ale na tom, co můžeme dělat, aby bylo líp!)

V. Exkluzivita

Jednou jsem navštívil sbor jednoho mého kamaráda. Když jsem si náhodně vybral místo na sezení, tento kamarád ke mně přiběhl a řekl mi: „Tam si nesedej, to je místo paní…“ Co? Proč bych si tam nemohl sednout? Potřebujeme si dávat pozor na to, jak se vyjadřujeme k těm, kteří nejsou součástí naší komunity. Kdyby se něco takovéto stalo člověku, který přišel poprvé do vašeho sboru, jsem si na 99% jistý, že by se už nevrátil. Musíme vytvořit prostor, ve kterém je každý vítaný a ve kterém kvůli lidem obětuje svůj komfort (v příkladu, který jsem uvedl výše, by si měla paní… sednout jinam, protože „vyhodit“ mě z toho místa není velmi pohostinné).

VI. Plýtvání zdroji

Církev jako instituce nebyla vždy velmi důvěryhodná. Jelikož jsme v posledním období viděli, jak korupce sahá na všechny oblasti života a na všechny instituce (církev, politiku, Občanské sdružení a jiné) potřebujeme být transparentní v otázce financí. Generace Z potřebuje vidět, že se (i jejich) finance používají rozumně a na dobré věci. Jinak nebudou přispívat svými (nejen finančními) zdroji, jestli se vůbec rozhodnou zůstat.

VII. Kázání vs. Mentorování

Podobně jako u 1. bodu, neosobní kázání zepředu je častokrát málo efektivní. Ano, musíme vyučovat a kázání je velice důležité. Tímto nechci podceňovat kazatelnici, ale pozdvihnout roli mentora a osobního vztahu. Miléniová generace víc než po kázání touží po vztahu (kdyby chtěli jen dobré kázání, můžou si jich tisíce vyhledat na internetu).


Pokračovaní článku zde ?

José, původem ze Španělska, je vedoucím mládeže v CB-Žilina (SK). Mimo jiné vede mládežnickou komunitu re.focus, kde slouží slovem, vede misijní skupinu a "hraje worship". José se naučil velmi rychle (za 6 měsíců) plynule slovensky, momentálně studuje na TCM.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.