V tomto päťdielnom seriáli uvažujem nad tým, ako sa poznatky z knihy od Jima Collinsa „Z dobrého skvelé“ dajú aplikovať do služby v cirkvi, mládeži či práce s dobrovoľníkmi. V minulých dieloch som písal o optimisticky realistickom vedení a zameraní na úspech nástupcov. Dnes budem uvažovať o jasnom smerovaní.

Jasno v hlave

Jim Collins vo svojej knihe píše, že spoločnosti, ktoré sú nielen priemerné, ba priam skvelé, si vedia zodpovedať na tieto tri otázky:

 1. Čo je našou hlbokou vášňou?
 2. V čom vieme byť najlepší na svete?
 3. Čo poháňa tvoj ekonomický motor?

Collins uvádza, že to, čo tieto firmy majú “nie je len cieľ byť najlepší, stratégia byť najlepší, zámer byť najlepší či plán byť najlepší. Je to porozumenie toho, v čom viem byť najlepší. Tento rozdiel je kľúčový.” Naproti tomu firmy, ktoré výraznejšie nenapredujú, sa uspokojujú s tým, že im to nejak funguje a, čo je podstatné, behajú “z ľava do prava”, majú príliš široký záber a viac sú poháňané veľkolepými manévrami, než pomalým a dôsledným kráčaním po veľmi konkrétnom chodníku.

Áno, cirkev nie je firma. Práca s ľuďmi, dobrovoľníkmi, sa v niečom absolútne nedá porovnávať s biznisom. No zároveň, nepodobá sa niekedy táto práca až príliš firmám, ktoré Collins uvádza ako negatívny príklad? Nerobíme väčšinu vecí len pre to, že sa takto v našich kruhoch vždy robili? A zámer? Vieme prečo robíme, čo robíme? Nie je to náhodou tak, že veci robíme len preto, aby sme ich robili? Napríklad, ak si vedúci lokálnej skupiny mládeže, vieš odpovedať na otázku: “Prečo existujete ako mládež?” Prečo? Prečo sa stretávate? Aký má byť výsledok vašich stretnutí po roku, dvoch, piatich…? Nie je tvoja odpoveď náhodou – a teraz nemyslím naučenú odpoveď, ale naozajstnú – “sme tu preto, lebo sme tu vždy boli, stretávame sa k tomu, k čomu sa tu stretávali tí pred nami a cieľom je to, čo robíme, odovzdať ďalej tým po nás”?

Tri otázky pre vašu mládež

Čo ak by sme vedeli v našich organizáciach/mládežiach zodpovedať na tieto tri otázky:

 1. Čo je našou hlbokou (Bohom danou) vášňou?
 2. Čo sú naše konkrétne dary, naša výbava a potenciál?
 3. O čo konkrétne nám ide?

Určite to bude znamenať, že budeme musieť sadnúť a prísť s konkrétnou definíciou toho, o čo našej skupine, mládeži, organizácii ide. Obávané slovo – “vízia”. Bude treba prísť s definíciou: “Toto je to, prečo sme tu! Toto je to, o čom celé to, čo robíme, je!” A zrejme to bude takisto znamenať, že sa musíme pozrieť na to, kto sme, akých ľudí Boh dal dokopy v tejto skupine. Urobiť si test osobnosti, darov, hovoriť spolu o našich vášniach, snoch, hobby… Ísť niekam na víkendový pobyt a hovoriť o tom, aké sú naše dary, ako spolu ladia, zapadajú, čo sa s nimi konkrétne dá robiť a ako nimi môžeme naplniť potreby svojho okolia. Ozaj, vieme vlastne aké potreby naše okolie má?

Bojová úloha

Mám pre vás zopár doplňujúcich otázok, ktoré môžete prediskutovať na stretnutí tímu, a tým prehĺbiť porozumenie toho, o čom som písal. Požičal som si ich od Andy Stanleyho z knihy Deep and Wide:

 1. Máme prenesiteľné vyjadrenie vízie či misie?
  1. Vedia naši členovia a účastníci prečo existujeme?
  2. Akým štandardom meriame náš úspech ako cirkvi… naozaj?
  3. Ktoré z týchto troch poháňajú väčšinu našich rozhodnutí: zasiahnuť ľudí, udržať si ľudí, zaplatiť účty?
 2. Do čoho sme sa zamilovali, čo už nie je tak efektívne ako zvyklo byť?
  1. Čo milujeme robiť, čo v skutočnosti nefunguje?
  2. O čom sa neodvážime ani len diskutovať?
  3. Máme nejaké “staré gauče”, ktoré potrebujú vyhodiť?
 3. Do čoho sa musíme siliť? (vyrábame energiu)
  1. Čo také presadzujeme, o čom si tajne prajeme, že by sme sa toho nemuseli zúčastniť?
  2. Čo by sme najradšej prestali robiť, no pokračujeme v tom, pretože sa bojíme dôsledkov, ktoré by zmena priniesla?
  3. Čo v programe robíme také, kde by sme priateľov ani len vo sne nepriviedli?
 4. Ak by nás všetkých poslali preč a nahradila nás iná skupina lídrov (neochvejne oddaní misii tohto zboru), čo by spravili?
  1. Čo je prvá vec, ktorú by urobili?
  2. Koho by nahradili?
  3. Čo by odmietli platiť?
 5. Čo meriame?
  1. Existuje prirodzený vzťah medzi tým, čo meriame a našou misiou?
  2. Sú veci, ktoré by sme mali merať, ktoré by nám dali presnejšie meranie toho, ako sa nám darí splniť misiu?
  3. Čo sa bojíme merať?
 6. Čo oslavujeme?
  1. Existuje prirodzený vzťah medzi tým, čo oslavujeme a našou misiou?
  2. Sú nejaké veci, ktoré by sme mali oslavovať, ktoré by nám pomohli posilniť našu misiu?
  3. Oslavujeme čokoľvek čo posilňuje správanie, ktoré by nemalo byť posilňované?
 7. Ak by náš zbor zrazu prestal existovať, chýbali by sme našej komunite?
  1. Ak áno, prečo?
  2. Akú hodnotu prinášame komunite?
  3. Ako náš zbor vnímajú ľudia mimo náš zbor?

Janči bol vyše dekády zapojený do služby mladým ľuďom ako na lokálnej, tak i národnej úrovni. Momentálne vedie nový cirkevný zbor "Za Kostolom" v Žiline (SK).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Na našej webovej stránke používame cookies

Potvrďte, že akceptujete naše sledovacie súbory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Môžete tiež odmietnuť sledovanie, takže môžete naďalej navštevovať našu webovú stránku bez toho, aby sa do služieb tretích strán odosielali údaje.