Video seminář Američana Scotta Polinga se na základě Písma věnuje praktickým radám, jak mohou lídři ve službě lépe zvládnout svoji misi a vydržet ji delší dobu vykonávat. Scott Poling je Senior Pastor ve sboru Harvest New Beginnings na okraji Chicaga. Svoji službu vykonává už 28 let a zároveň je už 32 let ženatý s manželkou Carlou, se kterou má pět dětí. V semináři uvádí zajímavé příklady z reálného života, z vlastní praxe kazatele.

Video seminář z konference European Leadership Forum 2023 (po anglicky) je uspořádaný do čtyřech částí. Scott Poling přirovnává službu v církvi k plavání v moři, což je mu blízké, protože vždy bydlel v blízkosti moře. Jeho nejmladší syn má epilepsii, proto při plavání v moři musí být velmi opatrný. Scott často při podobných příležitostech spolupracuje s pobřežní záchrannou službou, aby mu dokázali v případě potřeby pomoct. Svůj seminář začíná tím, že každý lídr, služebník v církvi, potřebuje takovou záchrannou službu, aby zvládl lépe plavání, protože služba je často plaváním na rozbouřeném moři. V jednotlivých částech přináší praktické rady pro lídry v jejich náročném poslání.

V první části, nazvané Poslouchejte objektivní názory z venku, otvírá k tématu text z Exodu 18,13 -18. Tchán Jetro vidí Mojžíšovu situaci a radí mu, jak ji lépe zvládnout. Scott se zabývá tím, jak může názor, rada člověka, který je mimo naší služby, vnést světlo, pomoc, oživení do našich zaběhnutých kolejí (Přísloví 12,15). 

https://foclonline.org/talk/listen-outside-objective-opinions-help-those-overwhelmed-ministry

Ve druhé části, nazvané Přestaň to dělat sám, se znovu vrací k veršům Exodu 18, 17-18a. Zdůrazňuje, jak je důležité pro lídry být připraven na změny, na zlepšení a na to, dělat věci jinak. Protože jen tak je možné věci zvládnout a přitom je dělat nejlépe, jak se dá. A každý správný lídr, potřebuje tým. Jednak se potřebuje spolehnout plně na Pána Boha a strávit dostatečný čas na modlitbách, ale zároveň by měl být obklopený lidmi, kteří mu ve službě pomohou. A to bez ohledu na to, jak moc je schopný kazatel nebo manažér (Kazatel 4, 9-12).

https://foclonline.org/talk/stop-trying-do-it-alone-help-those-overwhelmed-ministry

Ve třetí části, nazvané Vzdělávej, deleguj a zmocňuj, prezentuje Scott Poling verše z Exodu 18, 19-23. Věnuje se způsobu, jakým může lídr v církvi přesunout část svých úloh na další pracovníky, podobně jako to v příběhu udělal Mojžíš. Nejdříve je potřeba lidi vzdělávat a vychovat si schopné spolupracovníky, na které může lídr delegovat část svých zodpovědností. 

https://foclonline.org/talk/educate-delegate-and-empower-help-those-overwhelmed-ministry

V poslední části Soustřeď se, rozšiřuj a prostě to udělej se znovu vrací k Exodu 18, 22 a-b. Jako Mojžíš si měl vybrat řešit jen vážnější případy mezi Izraelity, podobně i každý lídr v církvi by se měl zaměřit na to, v čem je nejvíc obdarovaný a v čem může přinášet nejlepší ovoce. Nikdo nemůže dělat všechno a je otázkou sebekontroly říct na určité výzvy moudře ne. Pokud lídr správně nastaví svoji službu, je dost pravděpodobné, že v této službě potom dokáže déle fungovat. 

https://foclonline.org/talk/focus-extend-and-just-do-it-help-those-overwhelmed-ministry

Foto: Andrew Neel: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/zmateny-city-pocity-stol-3132388/

Biblické zdroje a bezplatné online vzdělávací příležitosti pro evangelikální vedoucí po celém světě: foclonline.org

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.