V některém z předcházejících článků na toto téma jsme si řekli, že multigenerační společenství církve je biblické a správné. Není to však jednoduché, aby různé generace žily v harmonii a aby některé skupiny ze sboru neodcházely a je potřeba tomu jít naproti. Je potřeba se usilovat, tolerovat a iniciativně plánovat aktivity, které podpoří vzájemnou interakci generací. 

Těch možností, jak spojovat generace ve sboru je určitě hodně. Naposledy jsme psali o multigeneračním pobytu na chatě. Dnes vám zkusíme nabídnout další nápady, kterými mohou sboroví lídři napomoct celému procesu.

Společný sborový oběd

Ať už v rámci nedělních bohoslužeb nebo při jiné příležitosti mohou spolu lidé společně obědvat. U nás jsme to dělávali například tehdy, když po skončení bohoslužeb byl ještě odpolední program. Lidé nemuseli odcházet domů, ale strávili čas společně. Jídlo jsme si přinesli z domu, každý tolik, kolik sám snědl. Nemusí to být nic náročného, stačí studené saláty, řízky nebo koláče. Někdo zabezpečí papírové talíře, příbory a nápoje. Když jsme neměli vlastní modlitebnu a vhodné prostory, zvládali jsme podobnou akci i ve stoje. Ale samozřejmě podle vašich podmínek a možností můžete udělat hostinu i náročnější. Lidé si vzájemně pochválí jídlo, ženy si vyměňují recepty. Osamělí lidé stráví nedělný oběd v příjemné společnosti. V některých modlitebnách jsou vybavené kuchyně a sestry (bratři) ochotné pro všechny uvařit. I to se počítá, ale způsob, kdy sdílíte vlastnoručně vyrobené jídlo je o cosi zábavnější. Podporuje vzájemnou službu a oběť. 

Sborový den v přírodě

Další aktivita, kterou máme vyzkoušenou je společný den v přírodě, mimo běžný prostor sboru. Pronajmeme si rekreační zařízení nebo aspoň altánek s přístřeškem. Buď si objednáme výrobu guláše, nebo si guláš uvaříme sami, může se grilovat nebo opékat na ohništi. Ženy donesou koláče. Společný čas trávíme různým způsobem. Můžeme připravit jednoduché bohoslužby s písněmi a krátkým slovem, ostatní čas věnujeme sportům a samozřejmě opět stolování. Na akci se zúčastňuje celý sbor bez rozdílu věku. Snažíme se co nejvíc lidí zapojit do přípravy programu nebo jídla. Různé generace si spolu zahrají volejbal nebo fotbal, starší členové se věnují dětem, vozí kočárky nebo pro děti připraví soutěže.  

Návštěvy mladých u starší generace

Pokud máte ve sboru starší osamělé lidi, mládežníci si mohou naplánovat jejich návštěvu. Vhodný čas je například před Vánocemi, které jsou pro osamělé zvlášť náročným obdobím. Mládežníci přijdou zazpívat, donesou malý dárek, popovídají si a povzbudí se navzájem. Podobně, pokud je to možné, mohou navštívit lidi v nemocnici nebo v domově důchodců. Anebo může být návštěva v domácnosti spojená s praktickou pomocí.

Křeslo pro hosta

Jindy naopak mohou mladí pozvat starší generaci na své pravidelné setkání jako hosta, který jim popovídá o zkušenostech ze života. O tom, jak poznal Pána Ježíše, co s ním v životě prožil, jak se vypořádal s různými duchovními výzvami. 

Společná práce

Ve sborech se mnohokrát najde příležitost na společné brigády, kdy je potřebné něco uklidit nebo opravit. Některé sbory stavěly modlitebny a měly hodně podobných příležitostí. Ne každý je ochotný přihlásit se na podobnou práci, je potřeba lidi povzbudit a práci ukončit například společným stolováním nebo chválami, modlitbami. Zatím co ti mladší vykonávají namáhavější práci, ti starší mohou připravit občerstvení nebo nakoupit materiál.

Výročí

V našem sboru pravidelně blahopřejeme lidem nad 50 let při jejich jubileích. Děje se to v rámci nedělných bohoslužeb. Někdo ze staršovstva jim řekne duchovní poselství, sbor jim zatleská a po skončení bohoslužeb připravíme malé občerstvení. 

Multigenerační chvály

Protože u nás máme hodně mladých lidí, obyčejně hrajeme na chválách moderní písně. Jednou za čas se naopak vrátíme k starým kancionálovým písním nebo jindy hrajeme několik dětských písní. To proto, aby si každý našel to, co má rád a každá generace se cítila přijatá. V jiném sboru, kde se naopak zpívají staré písně s varhany, máte možnost udělat mládežnické bohoslužby a zazpívat si moderní písně s kytarou.

Při práci, při stolování nebo při pohybu venku se lidé cítí spolu dobře. Důležité je, aby lídři a služebníci, kteří připravují podobné aktivity, měli na paměti vzájemnou interakci generací. Někdy totiž přirozeně nefunguje. Lidé se nepochopitelně zdráhají vzájemně seznámit a komunikují pouze ve svých starých bublinách. Je potřeba také co nejvíc různých generací zapojit do přípravy i kdyby jen malou drobností. Je možné, že se nové věci nebudou setkávat s otevřeným přijetím, ale není třeba se vzdávat. Je nutné povzbuzovat a vysvětlovat a samozřejmě se modlit.

Možná máte jiné zajímavé multigenerační aktivity ve vašem sboru. Pokud je to tak, napište nám a podělte se o další nápady. 

Autor fotky: Askar Abayev: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/utulny-vecer-obsah-spokojny-5638830/

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.