Církev žije především duchovními tématy. Církev není firma. Ale ke své existenci peníze potřebuje. Jak se k tomu postavit? Máme se jen modlit a čekat, že je Bůh pošle nebo je proaktivně získávat? Jak vést lidi ke štědrosti a jak vysbírané peníze spravovat? Vedoucí ve sborech jsou obyčejně vyučováni v mnoha užitečných disciplínách, ale jsou vyučováni i v otázkách správy peněz nebo fundraisingu? 

Něco vám na sebe prozradím. Kdysi jsem pracovala v jedné komerční firmě na oddělení marketingu. Mojí hlavní prací bylo získávat zákazníky, kteří by nám přinesli peníze. Strašně mě to nebavilo. Bylo mi trapné nutit lidi, aby s námi spolupracovali. Když jsem dostala nabídku pracovat v církvi, měla jsem pocit, že odteď už to bude celkem jiné. Budu se zabývat jen oduševnělými duchovními náměty a diskusemi. A víte, co? Krátce potom, co jsem nastoupila, náš sbor rozbíhal neziskovku. Musela jsem se od nuly učit všechny administrativní úkony, psaní projektů, účetnictví a dokonce jsem později absolvovala dva audity. Pronajali jsme si komerční prostory na mládežnické centrum, protože vlastní jsme neměli a rok od roku jsme sháněli peníze, abychom ho udrželi. Nebylo to jednoduché, ale dnes jsem za to vděčná. Přes všechny tyto aktivity jsme oslovili mnoho mladých lidí ve městě a hodně z nich přišlo k Bohu. Využila jsem svoje zkušenosti z civilního zaměstnání a spoustu nových jsem se naučila. Mohla bych je přednášet. Kdybych to však byla tušila, nejsem si jistá, jestli bych do toho na začátku šla. Ale tohle bylo jiné, než moje civilní zaměstnání. Tato práce mi dávala mnohem hlubší smysl. Nedělala jsem to pouze pro sebe, pro svoji vlastní kapsu, ale pro toho nejlepšího Manažéra. Přijala jsem, že není „duchovní“ a „neduchovní“ služba. Všechno, co poslouží na cestě k šíření evangelia, je dobré a užitečné. A jsem poctěna, že tyto věci mohu dělat právě já. Ale řekněte, nemá Pán Bůh smysl pro humor?

Na cestě k Bohu se nám může stát kamenem úrazu cokoliv. A nejsou to jen peníze. Vždy záleží na uhlu pohledu a motivech. Rádi bychom se tomuto tématu na našich stránkách věnovali a zjistili, jak se na mnohé tyto otázky dívají moudří služebníci okolo nás. Chceme proto přinést seriál různých článků, recenzí, rozhovorů na téma správy peněz v církvi. Snad už přišel ten čas, abychom se těchto témat přestali bát.

Foto od Jp Valery na Unsplash

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.