Mnozí z nás jsme ji mohli osobně prožít a získat nejen bezpočet informací, materiálů, nových vztahů a kontaktů, ale také se nadýchat neuvěřitelné atmosféry na konferenci, kde se každý rok setkává několik stovek křesťanských lídrů. 

Tato konference pro křesťany ze Střední a Východní Evropy sloužících v různých oblastech se letos konala už po 20té (20-25. května 2023). Na začátku byla pouze myšlenka několika mužů, kteří začali v malém, ale Pán Bůh to bohatě požehnal.

V roce 1999 začal Američan Greg Pritchard vyučovat na seminářích a vysokých školách v Evropě. Tam se seznámil se dvěma významnými křesťanskými lídry – jedním z Čech a jedním z Polska. Zjistil, že bez ohledu na to, že žijí relativně blízko sebe a trápí se s řešením stejných problémů, vůbec se nepoznali. Po čase zjistil, že to není nic neobvyklého. Lídři byli často izolovaní, bez pomoci mentora, bez adekvátního vzdělávání nebo vztahů se svými kolegy v rámci Evropy. Mnohé problémy vnímali pouze jako lokální, možná národní. Ale Greg byl přesvědčen, že mnohé z těchto problémů je ve skutečnosti celoevropských a na jejich řešení by se dala najít strategie vhodná pro celý kontinent. 

Ve spolupráci s Evropskou evangelikální aliancí vznikl nápad na konferenci, která by poskytla vzdělávání a vzájemně propojila lidi v rámci Východní a Střední Evropy. První se konala v Maďarsku ve městě Šoproň v roce 2003. Trvala šest dní a nabízela 5 oblastí, do kterých se účastníci mohli přihlásit: apologetiku, teologii, biblické vyučování, poradenství a vzdělávání. Ukázala se jako velmi požehnaná, potřebná a s velkým potenciálem. 

Dnes má ELF až 25 různých oblastí, kam se můžete přijet vzdělávat a diskutovat. Patří tam oblasti jako apologetika, věda, média, umění, poradenství, mládežnická práce, politika a mnohé jiné. Z původních 200 účastníků se rozrostla na 800 lidí z více než 60 krajin. Aby vyhověla a uspokojila potřebám všech lídrů, vytvořilo se během let také osm národních fór, které kopírují strukturu hlavní konference, ale jsou organizované přímo v jednotlivých zemích a v národních jazycích. 

Kromě hlavní konference se během roku koná množství národních a mezinárodních akcí a iniciativ, které využívají řečníky a zdroje hlavní konference. Od účastníků hlavní konference se očekává, že to, co na ní získají, budou sdílet u sebe doma. 

Od roku 2003 dvakrát změnila místo konání. Ze Šoproně se přenesla v roce 2006 do maďarského Egeru a později v r. 2013 do polské Wisly, kde se konala i letos.

European Leadership Forum má svoji stránku, kde je možné se nejen zaregistrovat na konferenci, ale kde je také možné se dostat k množství materiálů, video seminářů a přednášek přímo z konference nebo z jiných akcí. Stránku najdete tady:

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.