Je už tradicí v mnoha sborech, že děti z besídky nacvičují na Vánoce nějaké pěkné vystoupení. Tradice je to pěkná a aspoň u nás v Žilině se těší celý sbor, ale příprava vánoční besídkové slavnosti vůbec není jednoduchá. 

Děti na besídce jsou různé, každý rok se složení mění a učitel musí být flexibilní a kreativní. A takoví jsme museli být i u nás v Žilině. Jednou jsme měli děti šikovnější a zapálené do nacvičování, jindy to zase děti nebavilo a byly ochotné nacvičit jen něco jednoduché. Někdy jim vyhovovaly básničky, které se rýmovaly a ty si lépe zapamatovaly a zase jiný rok měly chuť nacvičovat klasické scénky a neměly problém se naučit dlouhé dialogy. A protože jsme ne vždy našli scénář, který by nám pasoval přesně do našich poměrů, začala jsem pro naši besídku psát scénáře sama. 

Po více než dvaceti letech práce s dětmi se mi jich nakupilo celkem dost a tak mě napadlo, že by mohly posloužit i jiným. Pán Bůh to tak zařídil, že se ke spolupráci nabídlo vydavatelství Tranoscius a koncem roku 2021 se nám podařilo vydat paperback s 16 scénáři pro vánoční vystoupení s názvem Vianočná slávnosť. Deset scénářů je psaných jako klasické divadlo, šest je ve formě veršovaných pásem a knihu uzavírají dvě krátké básničky pro nejmenší děti. Kniha je vázaná ve spirálové vazbě, aby se dobře otáčely stránky a učitel besídky mohl mít texty lépe po ruce.

Knížečka to není velká ani tlustá (100 stran), ale je v ní kus historie našeho sboru. Mnohé z dětí, které ve hrách hrály, jsou dnes maminky a tátové a postupně už scénáře nacvičujeme zase s další generací. Všechny scénáře (asi až na jeden) jsou teda vyzkoušené v praxi. Ke každé hře jsem se snažila doplnit užitečné poznámky k realizaci. Rady jak vyřešit kostýmy, rekvizity, kulisy, choreografii na jevišti. Snažila jsem se odevzdat všechny naše zkušenosti, které nám fungovaly a mohou pomoct zase jiným. V úvodním textu jsem zase podtrhla, jaká důležitá je režie, tedy různá gesta, práce s hlasem, pohyb po jevišti. Sama jsem byla mnohokrát příjemně překvapená, jak tato stránka pozdvihla úroveň hry.

Už když se mi knížečka rýsovala v hlavě, hned jsem věděla, že ke spolupráci přizvu akademického malíře Stana Lajdu, evangelíka ze Žiliny a našeho rodinného přítele. Stano už ilustroval mnoho dětských knih a přesně takové obrázky jsem si do knihy představovala. Jsem skutečně poctěna, že mi vyhověl a jeho černobílé ilustrace dávají knize ten správný šmrnc. 

Grafiky se ujala Emma Chládecká, mimochodem jedna z těch, které kdysi dávno v některých hrách sama hrála. Ze všech návrhů barevné obálky, kterou mi Emmka připravila, vybrali moji neoficiální poradcové ve sboru a okolí tu s červeným okrajem. Červenou mají přece děti rádi a k Vánocům patří.

Kniha dostala do vínku ke svému vydání v roce 2021 pandemii a lockdown, takže k nacvičování zatím moc neposloužila. Ale mám radost z toho, že letošní Vánoce jsou opět normální a knížka si najde svoje učitele a děti, které z ní něco pěkné připraví. 

Pokud byste to byli právě vy, objednat si ji můžete na této adrese:

http://www.tranoscius.sk.web2.mksol.cz/zbozi/vianocna-slavnost.html

A jako malá ochutnávka, ukázka z knihy na závěr:

Ježišovi učeníci:

Sľúbil nám, že sa Kráľom stane,             
nádejou plnil každý deň.
Slov krásnych povedal nám veľa,
teraz Ho prikryl smrti tieň.
Čakáme v skrýši, bojíme sa,                              
či prežijeme ďalší deň.
To predsa neplánoval Ježiš!
Kde vytratil sa spásy sen?
Čo? Že je kameň odvalený?                              
Prázdny je hrob, jak úžasné!
Na ceste do Emaus Ho stretli dvaja.                  
Plamienok Svetla nezhasne!

Cisár Nero:

Som spevák, básnik, proste všetko.                   
Génia vo mne rozoznaj!
Klaňaj sa, Ríme, cisárovi!
A obdiv už viac neskrývaj.
To, čo veľmi hnevá ma,                         
sú títo zvláštni kresťania!  
Ja nie som pre nich idol, veríš?
Ktože bol ten chlapík Ježiš?
No keď zapálim Rím,
tak ich z toho obviním!
Čo? Že tým nič nezmením?
Len sám porážku pocítim?

Veršované pásmo: Svetlo evanjelia bude svietiť večne (úryvok)

Autor fotky: Marta Branco: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/hviezdy-filmove-hviezdy-hudobne-hviezdy-celebrity-1653688/

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.