„On je obraz neviditelného Boha, prvorozený všeho stvoření.“

Koloským 1:15

Zkuste se zamyslet, jaký obrovský význam měl pro lidstvo Ježíš. Byl Mesiášem, kterého očekávalo několik generací. Byl to sám Bůh, který přicházel na svět. Když měl takovou moc, zkuste si představit, jak se to mohlo projevovat?

Jako Mesiáš mohl kráčet po zemi obklopený anděly. Své kritiky by dokázal zlikvidovat v sekundě ohněm z nebes. Ano, takový by mohl být Mesiáš, ale nebyl. Proč se tak nechoval? Protože přišel na zem s jinou vizí: ukázat lidstvu Boží vykupitelskou lásku.

Místo toho, aby chodil vítězně ulicemi po červeném koberci a hlásal své myšlenky z velkých pódií, šel po polních cestách navštívit přátele; místo bydlení v nejlepších hotelech, když šel na „turné“ uzdravovat lidí a kázat království Boží, bydlel se svými učedníky venku v přírodě; místo toho, aby se stal přítelem bohatých a mocných, seděl s prostitutkami a publikány bez větších výčitek; místo toho, aby očima šlehal blesky, poklekl před svými učedníky a umýval jim nohy. Mohl odsoudit ženu cizoložnici, ale neodsoudil. Když byl vydaný na smrt a mohl se vyhnout bolesti, hovořil se svým Otcem a řekl: „Ať se stane tvoje vůle,“ což znamená, „ať se stane to, proč jsem přišel. Ať se naplní vize.“

Ztělesňoval poselství, které přinesl. Měl vizi a podle ní důsledně žil.

Jednoho dne o sobě mluvil takto: „Já jsem dobrý pastýř “. Co to znamená? Co dělá dobrého pastýře dobrým? Sám to vysvětlil dále, když řekl: „Dobrý pastýř položí život za svoje ovce.“ To znamená, má vizi a bude jí žít do posledních sil. Po tomto vyhlášení zároveň komunikoval, co to znamená zlý pastýř. „Námezdník, který není pastýř a ovce nejsou jeho vlastní, opouští ovce a utíká, když vidí, že přichází vlk. A vlk je uchvacuje a rozhání.“ Ján 10,12-13

Každý vedoucí musí mít jasnou vizi. Je to jako kompas, který ukazuje cestu kudy jít. A každý
vedoucí musí být schopný tuto vizi jasně komunikovat tak, aby všichni mohli jít stejným směrem.

Autor knihy Vedoucí, udělej něco! rád zkouší své posluchače. „Co myslíte, kde je sever?“ ptá se jich občas. Zdvihnou se ruce a ukazují na všechny strany. Potom vezme kompas a ukáže jim, jak to skutečně je. Tímto cvičením chce ukázat, že každý má svoji představu, kde je sever a je potřebné zjistit pravdu.

Ve skutečnosti nepotřebujeme najít sever, ale potřebujeme si stanovit vizi. A potřebujeme, aby tuto vizi poznali lidé, se kterými pracujeme. Prioritou vedoucího by proto mělo být, aby ji jasně definoval a komunikoval svému týmu.

Když má jasnou vizi, kterou otevřeně komunikuje, všechno musí být v souladu s touto vizí: program, vztahy, rozhodnutí, struktury, které se tvoří, školení, priority, jazyk. Kultura musí být transformovaná vizí. V opačném případě bude vaše vedení poznamenané nejistotami a hádkami. Budete jako tým nesoudržní, nejednotní. A kdo by měl v první řadě ztělesňovat vizi? Vedoucí. Pokud má vedoucí dvojitou agendu nebo jiné priority, rychle to rozhodí dynamiku týmu. Naopak, pokud se drží správného směru, motivuje tým a naplňuje vášní. Dává to skupině energii a žene ji dopředu.

Je to skutečně tak důležité, aby měl vedoucí a jeho tým jasnou vizi? Není to trošku přehnané? Podívej, co říkají Přísloví 29, 18: „Když není vidění, lid je bez zábran, ale šťastný je ten, kdo zachovává zákon.“

V záhlaví tohoto textu je verš Koloským 1,15. Pokud chceš vědět jaký je Bůh, podívej se na Ježíše, protože je jeho živým obrazem. Pokud chceš vědět, jak přemýšlí Bůh, povídat si s ním, poslouchat ho, běž za Ježíšem. Pokud chceš poznat Boží vizi pro lidstvo, podívej se na Ježíše. Protože on sám ve svém pozemském životě prakticky uplatňoval tuhle vizi. Chceš vědět, co si Bůh skutečně myslí? Seznam se s Ježíšem, jeho převtělením.

* Inspirované knihou LIDERhAZalGO od autora Edmundo Hernández, 2020.

Autor fotky: Bakr Magrabi na Pexels

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.