Filmů o životě Ježíše tady bylo spoustu. V každém z nich se autoři snažili podívat na příběhy evangelií jinou optikou a přinést něco originálního. Více nebo méně se drželi předlohy a někdy vyhrála fantazie nad věrností Písmu. Nový seriál Chosen je v mnohém jiný jako cokoliv, co jsme dosud viděli.

Myšlenka vznikla někdy v roce 2017 a jejím autorem je americký režisér Dallas Jenkins. Sám upřímně věřící křesťan, člen protestantského sboru říká, že klasický film nemá dost prostoru, aby mohl jít dostatečně do hloubky a tak se rozhodl pro seriál. Zatím se odvysílala první série. Na Velikonoce začala druhá, dohromady by jich mělo být až sedm. Každá epizoda se věnuje jedné události z evangelií, přičemž Ježíš tady není hlavní postava. Naopak se seriál věnuje Marii Magdaléně, apoštolovi Petrovi, celníkovi Matoušovi a ctihodnému Nikodémovi a na Ježíšův život se dívá jejich očima. 

Mohlo to tak být?

Pokud chtěl udělat seriál dostatečně živý a přitažlivý pro moderního diváka, i Jenkins doplnil do děje něco navíc. Evangelia prezentují často události stručně, vynechávají nepodstatné detaily, zatím co seriál se snaží tyto mezery vyplnit dějem, zasadit události do kontextu, dát jednotlivým postavám skutečný život. Aby se v těchto detailech příliš neodchýlil, zavolal si režisér, scenárista a producent v jedné osobě na pomoc katolického kněze, protestantského kazatele a židovského rabína jako poradce. Hned na začátku první série je v seriálu uvedeno, že prioritní je čtení samotné Bible, avšak seriál se snaží všechno ostatní doplnit tak, aby to korespondovalo s evangelii a neslo se v jejich duchu. 

A tak zázračný rybolov se uděje potom, co je Petr finančně na dně a nedostatečný úlovek může znamenat pro jeho rodinu obrovské problémy. Voda proměněná na víno na svatbě v Káni galilejské zachrání rodinu nevěsty před společenským skandálem. Divák si umí lépe představit, jak se davy zastavovaly tam, kde Ježíš přišel třeba jen na návštěvu. Přes otevřené okno poslouchaly, co vyprávěl a co bylo pro ně nové a fascinující. Celník Matouš je sice bohatý, avšak velmi opuštěný člověk. Pro jeho kolaboraci s Římany ho odvrhla i vlastní rodina. Na všechno jde logicky a matematicky a Ježíšovy zázraky totálně naruší jeho mikrosvět. Nikodémus si užívá svého společenského postavení a obdivu židovských rabínů, když najednou nedokáže pomoci zoufalé posednuté ženě. Je jeho život ještě skutečným autentickým životem Božího služebníka nebo jen mrtvá tradice? Navzdory tomu, že jsem tyto příběhy už tolikrát četla a vyučovala na dětské besídce, najednou mám husí kůži a pociťuji znovu svou „první lásku“. Postava Ježíše je v seriálu nejen laskavá a milosrdná, ale hluboce lidská. Umí se smát i vtipkovat, rád si zahraje s dětmi, dokonce tancuje a zpívá na svatbě v Káni. 

Na začátku některých epizod je zachycena událost ze Starého zákona, která souvisí s následujícím novozákonním příběhem a staví ho do hlubších souvislostí. 

Herci z celého světa

Seriál se stal také největším crowdfundingovým projektem široko daleko. Na tvorbu první série přispělo 75 tisíc lidí z celého světa, na druhou 125 tisíc. Obyčejných soukromých dárců jako já nebo ty.  Momentálně se sbírají peníze na třetí sérii. Zároveň je seriál k dispozici zdarma na YouTube nebo na stránce společnosti Angel, která organizovala crowdfundingovú kampaň. Tady se dají dokonce nastavit titulky v mnoha světových jazycích, také ve slovenštině a češtině. Jeho hlavním posláním je získat víc lidí pro Ježíšův příběh.

Seriál byl natáčený v Texase, herci, kteří v něm účinkují, jsou z různých koutů světa. Hovoří anglicky různými dialekty, stejně tak názvy a jména ponechali tvůrci v angličtině (např. místo Joshua používají anglické Jesus, John, James apod.). Ježíše hraje rodilý Američan, Petra herec z Izraele, Nikodémus a Matouš jsou Američani indického původu. Petrovu manželku hraje herečka původem z Brazílie a učedníka Jakuba zase rodilý Němec. Jako kdyby se diváci měli ztotožnit s hrdiny příběhu, ať už jsou jakékoliv národnosti, jazyka nebo rasy. 

Písmo na prvním místě

Jak je řečeno na začátku seriálu, žádné umělecké dílo nemůže nahradit skutečné Písmo a naše hluboké a osobní rozjímání nad ním. Naproti tomu je seriál sympatickým a ušlechtilým počinem, který, jak se ukazuje, dokázal hodně lidí znovu nebo poprvé přitáhnout k Bibli. 

Pokud se chcete podívat na seriál Chosen, najdete ho na následující adrese:

https://watch.angelstudios.com/thechosen

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.