Asi to znáš. “Ještě tohle jsem měl říct”, nebo, “Mohla jsem použít raději tato slova”. Tyto a tomuto podobné myšlenky vířili i mojí hlavou po tom, když jsme s Maruškou skončili nahrávání podcastu o stavu svobodného.

Ale jak nad tím přemýšlím, není až tak důležité, co a kolik jsem (ne)řekla, jako to, co s tím dál uděláš ty. Jestli jsi podcast slyšel/a nebo ne, chci tě vyzvat, aby sis oddělil/a čas na reflexi. Dej prostor upřímnosti, otázkám, pochybnostem, sobě, Bohu. 

Pokud jsi už ve stavu manželském, klidně pokračuj ve čtení. Některé úlohy si možná budeš muset přizpůsobit, ale více méně se týkají nás jako lidí, jako Božích dětí, v jakémkoliv statusu se nacházíme.

Tyhle stejné body najdeš i jako samostatný stáhnutelný pdf soubor. 

Na konci článku ještě uvádím pár zdrojů, které stojí za přečtení.

Začínáme:

Povolání být s Ním a pro Něho

Jsme zachráněni, abychom byli poslaní (Matúš 28:18 – 20, Velké pověření). Ale jak žít Boží záměr denně v našem individuálním kontextu? Ve všeobecnosti můžeme říct, že odpovědí je přinášet slávu Bohu kdekoliv jsme a cokoliv děláme. Ale, my vlastně nedokážeme udělat Boha více slavným nebo mu přidat na Jeho slávě! Tak co tedy? Jako dělat Bohu reklamu?

Jednoduše stačí, když zaměříme pozornost na Něho a Jeho slávu.John Piper říká:“Bůh je v nás nejvíce oslavený, když jsme v Něm nejvíce spokojeni.” 

“Bůh bude vypadat přesně tak, jaký skutečně je, i skrze můj život – jeho dokonalá svatost, bezchybná spravedlnost, nezastavitelná láska – když Jeho láska začne být pro mě vším! Boží plán byl a je, abychom odráželi Jeho slávu, a tím, že nám ukáže více ze sebe, dělá z nás nejšťastnější lidi na zemi. Naučil jsem se, že čím větší a majestátnější je Bůh v mém srdci, tím větší a majestátnější bude i skrze můj život a já se stávám tím, jakým On zamýšlel, abych byl.” 

Marshal Segal

  1. Přečti a medituj nad pasážemi (Filipským 4:11 – 13, Ev. Jana 15:1 – 5) a odpověz na následující otázky:
  • Jsem spokojený v Bohu? Jak to vypadá?
  • Je něco (nějaká lež, modla), která mi brání, abych v Něm byl spokojený a přinášel ovoce? 
  1. Etapa “singleness” má potenciál být výjimečným obdobím soustředěné oddanosti Kristu a služby druhým. Nese v sobě mnoho výhod, ale i oběti a někdy také bolest. 
  • Vyjmenuj plusy a mínusy stavu svobodného/služby ve svobodném stavu. 
  • Z vyjmenovaných “plusů” napiš modlitbu vděčnosti.
  • Podívej se na mínusy, které jsi napsal/a. Zkus je vnímat jako příležitost pro ještě intenzivnější hledání Boha. Jak? Kde můžeš vidět v těch “mínusech” důkaz toho, že ti Bůh je (chce být) blízko a ukazuje, že On se (po)stará?

Povolání mít komplikovaný život  

  1. Peter Drucker řekl: „Často učíme lídry, co dělat a nestrávíme dostatek času vyučováním, co by měli přestat dělat. Polovina lídrů, které jsem potkal, se nepotřebuje učit, co dělat. Musí se naučit, co přestat dělat.”

Tento článek je od našich přátel na pointonline.sk

Pokračuj ve čtení

Autor fotky: Rachel Claire na Pexels

Jmenuji se Darina, žiju v Bratislavě a od roku 2012 působím v TCKompas. Před tím jsem pracovala jako učitelka dějepisu a psychologie. Kvalitní spánek, dobré jídlo, jazzová hudba, setkání s přáteli při kávě ve mě vyvolávají pocit štěstí, ale největší radost způsobuje to, když můžu být svědkem přerodu člověka (ze starého na nové stvoření)! Řídím se mottem: Dobře a hodně se ptej, protože se také hodně dozvíš.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.