Náš zbor bol vždy pomerne mladý, generácia 70 plus sa u nás vyskytovala vzácne. Staršou generáciou by som teda nazývala u nás ľudí 50 plus. Tam patrím aj ja. Posledné roky v zbore spolupracujem so stále mladšími ľuďmi. Sú to ľudia, ktorí by mohli byť mojimi deťmi. Kedysi som ich ako drobcov viedla na besiedke a teraz sú moji kolegovia. Tykáme si a niektorí sú dokonca mojimi lídrami v službe. 

Neviem, ako to vnímajú oni sami, ale ja osobne s nimi spolupracujem veľmi rada a nesmierne si vážim, že ma prizvali do tímu. Nikdy som si nemyslela, že ja som tá najlepšia a najskúsenejšia a automaticky ma musí každý znášať v službe. A aj oni sa ku mne správajú s úctou, láskavosťou a priateľstvom. Vzájomne sa dopĺňame a v konečnom dôsledku je to prínos pre samotnú službu. A o to ide.

V Biblii máme veľa príkladov spolupráce rôznych generácií v cirkvi. V 2. kapitole listu Titovi dáva apoštol Pavol rady, ako sa v cirkvi majú správať rôzne generácie. Predpokladá teda, že sa v cirkvi nachádzajú. Apoštol Pavol mal tiež žiakov a spolupracovníkov o generáciu mladších, veľmi obľúbenými boli Timotej a Titus. Timoteja nazýva „milovaným synom“ (1 Tim 1,2) a deleguje naň zodpovednosť starať sa o kresťanské komunity, hoci bol pomerne mladý: „Nech nikto tebou nepohŕda pre tvoju mladosť…“ (1 Tim 4, 12).

Prečo potrebujeme v cirkvi rôzne generácie? 

  1. Staršia generácia potrebuje svoju príležitosť 

Podľa 2. Tim 2,2 a Tit 2, 1-8  majú starší kresťania vyučovať tých mladších a vychovávať nové generácie učeníkov a služobníkov. Ak však mladých v svojom okolí nemajú, alebo si ich svojim správaním vyženú, nemôžu naplniť toto poslanie.

  1. Komunita ľudí okolo cirkvi je tiež multigeneračná

Zdravá cirkev zvestuje evanjelium svojmu okoliu. Ľudia okolo nás sú z rôznych generácií a preto je dobré, ak aj zvestovatelia sú z rôznych generácií.

  1. Generácie sa potrebujú učiť jedna od druhej

Hoci si to niekedy nemyslíme, každá generácia má svoje obdarovania, ktorými vie obohatiť ostatných. Ak sa vedia vzájomne dopĺňať a spoločne sa ovplyvňovať, vyučovať novým veciam, je to vždy na požehnanie celej cirkvi.

  1. Niektorí členovia potrebujú kresťanských rodičov

Mladí ľudia, ktorí prichádzajú do cirkvi nemajú vždy kresťanské zázemie v biologickej rodine. Je preto dobré, ak takýchto „duchovných“ rodičov nájdu v spoločenstve. 

  1. Silná cirkev sa učí z minulosti, zatiaľ čo sa pripravuje na budúcnosť

Staršia generácia prežila mnohé krízy a náročné situácie, ktoré môžu byť užitočné a usmerňujúce aj v budúcich časoch.

Prečo je to tak ťažké budovať multigeneračnú cirkev?

  1. Generačné rozdiely tu reálne existujú

Každá generácia vyrástla za iných spoločenských podmienok. Každý máme iný životný štýl, v mnohom aj iné hodnoty, presvedčenie. Často sa necháme ovplyvňovať rôznym klišé, bez toho, že by sme rozmýšľali a otvorene sa pozerali okolo nás. Pre starších sú mladí nezodpovední a ľahkovážni a pre mladých sú zasa tí starší zatrpknutí a málo flexibilní. Ale nie vždy je to tak. Treba sa presvedčiť a možno zistíte, že vaši mladí sú veľmi schopní a zodpovední a vaši starkí sú radostní a otvorení novým myšlienkam. 

  1. Každý zbor automaticky inklinuje ku vlastnej generácii

Je to prirodzené. Každý z nás sa radšej priatelí so svojimi vrstovníkmi. Máme si čo povedať, rozumieme rovnakým veciam. Prijať za priateľov, spolučlenov zboru ľudí z iných generácií si vyžaduje úsilie a odhodlanie.

  1. Vzájomné súžitie môže spôsobiť, že sa budú všetci cítiť trocha nekonformne

Žiť v multigeneračnej komunite znamená radostne Pána chváliť piesňami, ktoré sa nám nepáčia, alebo počúvať historky, ktoré nás nezaujímavú. Vyžaduje si to veľa kompromisov a pokory. Vidieť v každom človeka „vyššieho od seba“. 

  1. Mnohí starší veriaci chcú, aby ich cirkev bola viacgeneračná, ale aby sa nič nemenilo.

Pre staršiu generáciu je skutočne ťažké prijať potrebné zmeny na získanie mladších generácií. Je to zvlášť ťažké, ak sami neboli nikdy učeníkmi. 

  1. Niektorí mladší lídri chcú tiež multigeneračný zbor, ale boli by najradšej, aby tí starší sedeli iba v kútiku a do ničoho sa neplietli. 

Páči sa im, ak starší finančne prispievajú, ale nie sú nadšení, ak sa vyjadrujú k niektorým zmenám.

Keď som bola mladá, poznala som niekoľko ľudí vo veku mojich rodičov, ktorí ma mimoriadne ovplyvnili na ceste viery. Boli pre mňa neuveriteľne vzácni a bez nich by som nebola tam, kde som dnes. Teraz, keď patrím k tej „staršej“ generácii, poznám množstvo mladých ľudí, ktorí sú nesmierne zodpovední, múdri a robia úžasnú službu Bohu. Ani bez nich by náš zbor a ja sama nebola tam, kde som.

Každá generácia má svoje obdarovania a slabosti a samozrejme závisí aj na osobnom posvätení každého jednotlivca. V Biblii máme krásne príklady veľmi mladých ľudí, ktorým Boh zveril náročné úlohy ako napr. kráľ Dávid, Jozef, Daniel, Timotej a určite by ste našli aj ďalších. A nachádzame tam aj príklady veľmi starých ľudí, ktorým Boh takisto zveril vážne poslanie – Abrahám, Mojžiš a ďalší. 

Žiadna generácia nie je vyvolená. Najlepšie je, ak môžeme žiť všetci spolu. Je to náročné, vyžaduje si to veľa úsilia a hlbokú pokoru, ale stojí to za to.

Autor fotky: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/vztah-vidiek-starsi-ludia-slnecny-luc-3768131/

Eva Bechná pracuje ako pastoračná asistentka v zbore Cirkvi bratskej v Žiline. V zbore sa okrem iného venuje dlhodobo práci s deťmi a mamičkami a tiež vydávaniu zborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Na našej webovej stránke používame cookies

Potvrďte, že akceptujete naše sledovacie súbory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Môžete tiež odmietnuť sledovanie, takže môžete naďalej navštevovať našu webovú stránku bez toho, aby sa do služieb tretích strán odosielali údaje.