Jak nastavit rozpočet pro mládež

Když občas s vedoucími mládeže v rozhovoru padne řeč na rozpočet pro mládež, poměrně často zjistím, že vlastně nikdo moc neví jak si v církvi o peníze říct a co vlastně pak s nimi dělat.

V tomto článku bych chtěl nastínit, jak o rozpočtu pro mládež uvažujeme u nás a nad jakými položkami přemýšlím, když staršovstvo o danou částku každoročně žádám.

V naší církvi fungujeme systémem, který doporučuji každé církvi. Mládež má na kalendářní rok svůj schválený “budget“: předem danou částku, kterou může vedoucí mládeže podle svého uvážení utratit za cokoli.

Když vedoucí mládeže tuto pravomoc nemá a musí se ptát na schválení každé položky, může to zpravidla znamenat, že mu vedení církve doopravdy nedůvěřuje. Pokud chceme vychovávat nové vedoucí, kteří budou zodpovědní, schopní a samostatní, musíme být ochotni jim dát prostor, aby se naučili zacházet s penězi.

Jsem přesvědčen, že kde je naše peněženka, tam je naše srdce, a kde je rozpočet církve, tam jsou její priority. Pokud tedy církev věří v mladou generaci, která je budoucností církve, a tedy jednou z priorit – tak se to nutně promítne i na rozpočtu.

Položky rozpočtu

Samozřejmě praxe se v různých denominacích liší, a často mohou být různé položky pokryty z jiných rozpočtů (například vzdělávání nebo vybavení prostor), takže si to bude každý muset převést do svých podmínek.

1x ročně oběd/večeře s týmem (250-300Kč/10€ na osobu)

Jednou ročně chci týmu mládeže poděkovat tím, že společně oslavíme uplynulý rok a zajdeme si někam na oběd nebo večeři. To je minimum co můžu udělat pro lidi, kteří celoročně slouží a věnují desítky hodin svého času pro dobro církve.

1x ročně kniha pro vedoucí jako dárek (250-300Kč/10€ na osobu)

Knihy jsou důležité a dobré knihy nás často ohromně inspirují a motivují, samozřejmě za předpokladu, že je přečteme. Alespoň jednou ročně chci týmu, anebo všem aktivním dobrovolníkům koupit dobrou knihu, která je posune ve vztahu s Bohem nebo ve službě.

1x ročně konference/seminář/trénink

Nechci, aby lidé u mě v mládeži jen sloužili a vydávali ze sebe, ale chci jim dávat příležitosti růst a čerpat na dobrých akcích. Proto se snažíme z rozpočtu mládeže týmu anebo alespoň klíčovým lidem jednou ročně proplatit/přispět na nějaký seminář/konferenci/výjezd. Když se naši lidé podívají po několika letech na to, co pro ně církev udělala a kam je posunula, chci, aby si řekli, že ten čas nemohli strávit lépe, protože jsou mnohem rozvinutější v životě, než byli předtím.

Prostory pro mládež

Lidé chtějí přicházet a zůstávat tam, kde jde vidět, že na tom někomu záleží. Každý rok investujeme několik tisíc korun/stovek Euro do interiéru – pro vytvoření příjemného prostředí, kde budou lidé rádi zůstávat. Když doma čekáme hosty, tak chceme, aby se cítili dobře, a zpravidla se investuje nejvíce právě do vybavení obýváku. Chceme, aby naše prostory pro mládež byly “obývákem” pro nové lidi, kteří do církve přicházejí.

Cesťák pro hosty

Čas od času zveme na naši mládež hosty řečníky. Honorář, jakkoli vysoký ho u vás máte nastavený, by měl být také zahrnut v nějakém rozpočtu.

Občerstvení

Jídlo odedávna spojuje lidi. Ke společně strávenému času patří občerstvení. Ideální situace je, když někteří obdarovaní starší lidé ze sboru tímto mládeži slouží.
Pokud to ale není možné nebo reálné, není od věci mít určitou částku vyhrazenou na zajišťování občerstvení.

Sociální stipendium

Je dobré mít v rozpočtu rezervu na podporu lidí, kteří by se bez slevy nemohli zúčastnit některých akcí.

Grafika, web a design

V dnešní době jsou tyto položky často nezanedbatelné, zejména pokud je vaše mládež už větší. Pokud nemůžete tyto věci pokrýt z vlastních lidských zdrojů, je dobré nechat pro to prostor v rozpočtu.

Technické položky

Struny praskají, kabely se lámou, a i tyto věci je dobré mít z čeho zaplatit.

V neposlední řadě u nás chci, aby mládež věřila ve svou církev. Chci, aby lidi z mládeže měsíčně ze svého příjmu do církve přispívali, stejně jako kdokoli jiný. Je naivní si myslet, že se lidé najednou zázračně naučí být štědří, až když jednou dospějí, dostudují a najdou si práci. Proto na mládeži děláme sbírku, která poté jde do církve.

Nezapomeňme, že peníze nejsou důležité, ale jsou nezbytné. A pokud nám jich Bůh dává dost, dává nám je proto, abychom je použili jako požehnání pro ostatní lidi okolo nás!

Poté, co studoval informatiku, absolvoval roční stáž Journey v církvi Element v Hradci Králové pod Křesťanskou akademii mladých. Nyní je v týmu vedení církve ESK Havířov, kde také organizuje programy Log-out. Druhou částí úvazku pracuje v Křesťanské akademii mladých na podpoře mladých vedoucích a spolupráci generací v církvi. Jeho snem je vidět v České republice zdravé, přitažlivé církve, do kterých se lidé těší. Už dva a půl roku je šťastně ženatý s manželkou Aničkou, se kterou spolu studují teologickou školu TCM Institut. Rád čte, přemýšlí, vymýšlí vtipy do kázání a chodí s lidmi na kafe.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Na našej webovej stránke používame cookies

Potvrďte, že akceptujete naše sledovacie súbory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Môžete tiež odmietnuť sledovanie, takže môžete naďalej navštevovať našu webovú stránku bez toho, aby sa do služieb tretích strán odosielali údaje.