5 knih – Bedřich Smola

Dnešný hosť rubriky 5 kníh je kazateľ Bedřich Smola. Bedřich je kazateľ zboru Maják na Vsetíne, ktorý založil spolu so skupinou mladých rodín pred 11 rokmi. Okrem vedenia zboru na Vsetíne vedie aj zakladanie zboru Metro Olomouc a je aj vo vedení Maják Networku, ktorého cieľom je základať nové zbory v Českej a Slovenskej Republike. Bedřich žije s manželkou Lenkou. Toto je jeho výber 5 kníh pre vedúcich:


Tim Keller: Kázeň

Tim Keller se za posledních pár let stal jednou z nejvlivnějších osobností křesťanského světa. V knize “Preaching” se snaží popsat svůj přístup ke kázání, které je relevantní jak pro křesťany, tak pro nekřesťany. Které nemíří jenom na rozum, nebo jenom na emoce, ale usiluje o změnu srdce skrze Boží slovo.

Slovenská verzia

Chris Anderson: Přednášejte ako na TEDu

TED talks se stall fenoménem moderní komunikace a vyučování. Kniha popisuje postuj, jak tým TEDu pomáhá lidem připravovat jejich prezentace a jaké mají pro ně zásady veřejného vystupování. Tak jako kniha Tima Kellera vyjadřuje skvěle filosofii kázání, Chris Anderson přináší skvělé praktické rady toho, jak obsah předávat lidem, aby je zaujal a bylo mu porozuměno.

Česká verzia

Brandon O’Brian: The strategically small churches

Nejvlivnější a nejsledovanější osobnosti křesťanského světa, autoři a řečníci na známých konferencí ve velké většině pocházejí z místních církví, které mají 2000 a více návštěvníků. Mají velký respekt a jistě mějí mnoho, co říct. Brandon O’Brian pokuazuje ovšem na to, že tyto církve zahrnují v USA pouze 0,5% všech místních církvi. Potřebujeme se učit od těch, kteří dělají dobře malé místní církve, dělají to strategicky, protože tvoří 99,5% všech církví.

Anglická verzia

Colin Marshall, Tony Payne: The Trellis and the Vine

Základní předpoklad knihy je obraz vína. Víno, aby mohlo růst, potřebuje podpůrnou strukturu, něco po čem se bude plazit. Autoři přirovnávají církev k vínu. V církvi se potřebujeme věnovat tomu, aby rostlo víno (organický růst) – práce s lidmi – evangelizace, učednictví, pastorace, výchova vedoucích. Ale zároveň potřebujeme vytvářet zdravé struktury, které tento růst budou podporovat (budování zdravého zázemí církve a organizace). Struktury nezpůsobí růst, ale často špatné struktury mohou růstu zabránit.

Anglická verzia

John Maxwell: The 21 indispensable qualities of a leader

Maxwellovy knihy o vůdcovství by měly být něčím, co žádnému vedoucímu neunikne. Jsou v nich jednoduše popsané základní principy vedení spolu s mnoha zkušenostmi z dlouholeté praxe.

Anglická verzia


Máte záujem o ďalšie odporúčania od rôznych vedúcich z Českej Republiky, Slovenska alebo zo zahraničia? Pozrite si INÉ ČLÁNKY.

José, původem ze Španělska, je vedoucím mládeže v CB-Žilina (SK). Mimo jiné vede mládežnickou komunitu re.focus, kde slouží slovem, vede misijní skupinu a "hraje worship". José se naučil velmi rychle (za 6 měsíců) plynule slovensky, momentálně studuje na TCM.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Na našej webovej stránke používame cookies

Potvrďte, že akceptujete naše sledovacie súbory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Môžete tiež odmietnuť sledovanie, takže môžete naďalej navštevovať našu webovú stránku bez toho, aby sa do služieb tretích strán odosielali údaje.