„Získejte hmatatelný, přesný popis toho, kdo jste a proč děláte věci tak, jak je děláte.“

test osobnosti

Jako lídři ve velké míře pracujeme s lidmi a to jak na osobní, tak i na kolektivní (týmové) úrovni. Proto potřebujeme lidem rozumět, stejně jim pomoci porozumět sobě samým či pomoci týmu pochopit vnitřní dynamiku. Velká část lidského chování a tím pádem i týmové dynamiky vyplývá z jednotlivých typů osobností. O základních čtyřech typech – sangvinik, cholerik, melancholik, flegmatik – popsaných již ve starověku, jste zřejmě slyšeli ve škole. Lidská osobnost je však mnohem komplexnější a tak neustále vznikají různé nové teorie a testy osobností, které problematiku uchopují z jiné stránky. Na internetu se jich dá najít mnoho, možná někteří z vás znáte například DISC. 16Perosnalities test je zase v něčem jiný, stojí za vyzkoušení.

Test osobnosti určitě patří k praktickým nástrojům dobrého lídra. Může vám dobře posloužit například při teambuildingu, coachingu či mentoringu. V týmu vám může pomoci odhalit a uchopit příčiny konfliktů mezi některými členy v jistých situacích nebo delegovat úkoly tak, aby se v nich členové týmu cítili dobře. Na osobní úrovni můžete takto člověku pomoci objevit proč funguje jako funguje.

Lidé mají neustálou tendenci srovnávat se s jinými, popřípadě jiné srovnávat se sebou. Někdy si například neuvědomují, že stejná situace u nich vyvolává jiné pocity a emoce než u ostatních. Například, pokud ve vaší službě zažíváte období změn, na jedné straně jsou lidé, kteří si tyto změny vysloveně vychutnávají a na druhé straně jsou lidé, kteří jsou z těch změn maximálně vystresovaní. Lídr, který tyto změny vylolal (a užívá si je) si například vůbec nemusí uvědomovat, že jisté skupině lídrů způsobuje enormní stres. A přitom ta vystresovaná skupina nemusí být vůbec „slabý článek“ nebo „méně kvalitní“, jen je zkrátka jinak stavěná a vyniká v úplně jiných věcech. Každý jsme silní v některých situacích a rolích, v jiných zase potřebujeme vykrýt. Čím dříve vaše specifika objevíte, tím dříve začnete vaše týmy konstruktivně budovat.

Mimochodem, 16Personalities postupně přidávají překlad do různých světových jazyků, momentálně máte stránky k dispozici i ve slovenském jazyce.

Web: 16Personalities

Janči bol vyše dekády zapojený do služby mladým ľuďom ako na lokálnej, tak i národnej úrovni. Momentálne vedie nový cirkevný zbor "Za Kostolom" v Žiline (SK).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Na našej webovej stránke používame cookies

Potvrďte, že akceptujete naše sledovacie súbory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Môžete tiež odmietnuť sledovanie, takže môžete naďalej navštevovať našu webovú stránku bez toho, aby sa do služieb tretích strán odosielali údaje.