Pokud jste součástí církve, která alespoň nějakým způsobem touží zasáhnout svět Kristovým evangeliem, pak věřím, že jste na několika (nejspíš většině) setkání vedoucích řešili otázku hloubky a šířky. Zajímalo by mě, co se vám vybaví, když ta slova čtete, ale já mluvím o těch momentech, kdy padají otázky jako: Co to dá křesťanům? Co to dá nevěřícím? Bude to budovat členy? Kde budou členové čerpat? Bude to srozumitelné? Tedy kdy šířkou chápeme zaměření na svět kolem nás a hloubkou zase zaměření na věřící a na jejich růst. Zdá se, že církve žijí v neustálém napětí mezi těmito dvěma póly. Toto napětí by se dalo zjednodušit do dvou otázek:

Jak jít do šířky, ale neztratit hloubku?
Jak jít do hloubky, ale neztratit šířku?

I já jsem se tyto otázky tolikrát v životě ptal. Věřím, že jsou to otázky, které se ptají správným směrem, ale nejsou správně položeny. A protože nejsou správně položeny, tak nás někdy odpovědi na ně nevedou tou nejlepší cestou.

Celé to vychází z naší mylné představy, že abychom mohli mít jedno, pravděpodobně pozbydeme to druhé. A tak se snažíme najít způsob, jak se tomu vyhnout. Dáváme šířku a hloubku na jednu stupnici, kde mít 75 procent hloubky znamená mít 25 procent šířku. Ne snad exaktně, ale tak nějak podvědomě. Abychom se mohli ptát lépe, pojďme se podívat na oba pojmy zvlášť.

Co šířka není:

  • Počet členů
  • Počet křtů za rok
  • Rozpočet na misii
  • Množství evangelizačních programů
  • Počet nevěřících na nedělní bohoslužbě

Šířkou církve chápu míru touhy jednotlivců zasáhnout svět (tedy všechny lidi okolo) zprávou o Kristově lásce a aplikací této touhy do reálného života církve. Šířku nezískáme přidáním programu s tagem “evangelizace”. Misie je způsob života jednotlivce i církve! Nikoli aktivita nebo program. Trošku složitější je to s hloubkou.

Co hloubka není:

  • Intelektuální složitost
  • Množství znalostí a informací
  • Míra vzdělání
  • To co nevěřící nemohou pochopit

Když přemýšlím o hloubce, vracím se k listu Efezským, kde ve 3. Kapitole Pavel píše, že hloubka i šířka je poznávat Kristovu lásku a dát se prostoupit plností Boží. V tomto duchu přemýšlím o hloubce ne jako o hloubce informací a teologie, ale o praktické lásce, o tom, jak hluboko do našich životů pustíme Krista a jak plně se necháme prostoupit Boží přítomností v nás. Jak hluboce Krista miluji?

Pokud přemýšlíme o hloubce naší církve, potřebujeme se přestat omezovat jen na přemýšlení o nedělním kázání nebo programu učednických skupin. Především musíme přestat používat pojem “hluboké věci” pro to, co je v našich představách exklusivní pro křesťany. Mluvme v církvi o hlubokých věcech, které Kristus dělá v našich životech, mluvme o poslušnosti pramenící z naší hluboké lásky k Němu a o Kristově oběti, pramenící z Jeho hluboké lásky k nám, vyučujme Písmo tak, aby se dotýkalo hloubky našich srdcí. A k tomu využívejme všechno poznání, vzdělání, knihy a kdesi cosi, ale nezapomínejme pro všechno poznání, na to, že naší hloubkou je láska k Ježíši.

Věřím, že hloubka a šířka nejsou proti sobě, ale spolu. Je to nerozlučitelná dvojice, jedna bez druhé ve své podstatě nedává smysl.

Pokud hledáme šířku i za cenu ztráty hloubky, pak ke komu vlastně lidi vedeme? Do církve? Není to málo? A jaké prostředky pro to používáme? Pokud Kristus není hluboko v našich srdcích a náš každodenní život není transformován Jeho přítomností, pak nám při sdílení evangelia nezbývá, než se uchýlit k teorii. A pokud hluboká láska k Ježíši není naší motivací pro misii tak co potom? Počty? Vliv? Množství finančních přispěvatelů?

Pokud ve snaze jít do hloubky opouštíme misijní zaměření našeho společenství, pak do hloubky čeho jdeme? Pokud rostoucí hloubka našeho vztahu s Otcem skrze Krista nevede i k rostoucí lásce ke všemu Jeho stvoření pak asi vrtáme špatným směrem. Budujme se v tom, co je Velkým posláním – jít k národům a získávat Ježíši učedníky.

Toto vnímání hloubka a šířky mě vedlo k drobné změně původních dvou otázek. Dnes se ptám takto:

Jak jít do šířky tak, aby rostla hloubka?
Jak jít do hloubka tak, aby rostla šířka?

Narodil se, vyrostl a celý život žije v Brně, kde spolu s manželkou Monikou vede středoškolskou mládež WAVE, podílí se na vedení nedenominační církve ES Brno a od dubna 2018 pracuje v Křesťanské akademii mladých jako manažer tréninků vedoucích mládeží. Kromě Pána Ježíše a své manželky miluje čas v přírodě (s oběma dříve jmenovanými), dobré rozhovory o životě, víno, hudbu, knihy a americký fotbal. Ubíjí ho stereotyp a když lidé jdou místo za Božím povoláním za uznáním od druhých.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.