Peníze, peníze…

VAROVÁNÍ: Tento článek je určen křesťanům, kteří jsou součástí nějaké církve. Pokud se za křesťana nepovažujete, níže uvedené věci pro vás neplatí, jupí!


O penězích se v církvi moc často nemluví, aby si lidé nemysleli, že jde vedení církve jen o peníze. Problém je v tom, že Ježíš o penězích a majetku mluvil velmi často. Velmi velmi často. A o peníze mu nešlo, což dal na konci svého života docela jasně najevo.

Proto o penězích v církvi rád občas mluvím. A každý vedoucí v mládeži i církvi se s touto otázkou musí poprat. Asi každý tušíme, že peníze jsou velkým tématem – bez financí dneska není možno realizovat téměř nic, což platí i v církvi. Stejně tak tušíme, že ve většině církví není samozřejmostí, aby určitou část příjmu dával každý člen, a je to něco, k čemu chceme lidi vést.

Možná se vám teď honí hlavou, že tohle je opět další článek o tom, že církev chce co nejvíce peněz. Možná vás to překvapí, ale McDonald’s chce od vás taky co nejvíce peněz. A nabídne vám za to hambáč. Církev však potřebuje finance k tomu, aby mohla šířit naději a pomáhat lidem. Za hambáč nám ale nevadí něco utratit. Všechno, co za něco stojí, něco stojí. A každá církev, která stojí za to, se postará, aby svými prostředky co nejvíce pomohla potřebným.

Ať používáme starozákonní pojem desátky, nebo jakýkoli jiný, snad se shodneme na tom, že vše co máme pochází od Boha a Bohu také patří; a správným principem je vrátit mu část toho, co máme.

S mou manželkou jsme před časem udělali trvalé rozhodnutí, že chceme posílat prvních 10% našeho hrubého příjmu trvalým příkazem do své církve, bez ohledu na ostatní výdaje. 10% nijak nezduchovňuji, chceme tím dát najevo, že církev je pro nás prioritou, věříme v ni a je pro nás hlavním Božím působištěm tady na zemi.

Proč zrovna do církve?

Protože církev je na rozdíl od dalších charit a dobročinných spolků založena Ježíšem, který neměl kromě místní církve žádný plán B k tomu, aby přinesl lidem na celém světě naději. Církev je trvalá, její hlavou je Kristus, a proto je to pro mě to hlavní, co může dát tomuto světu naději uprostřed beznaděje.

Proto chci dávat mé peníze tam, kde to má smysl. A v církvi to smysl má.

Proč desátky?

Už na začátku Bible čteme, že lidé přinášeli Bohu oběti z prvotiny – toho nejlepšího co měli. Jelikož naše peníze nemají na rozdíl od rostlin a zvířat rozdílnou kvalitu, dává smysl dát mu tolik, aby to pro nás byla oběť. (nápověda – 1% není oběť :))

10% je dobrý základ, ale klidně to může být více. Pokud s dáváním financí Bohu začínáte, klidně můžete začít s méně procenty.

Co když to necítím?

Častým argumentem lidí je, že dávání má být podle Bible radostné, a jelikož z něj upřímnou radost nemám, tak dávat nebudu. Tento argument zní zajímavě, až na to, že to je blbost.

Pokud vás manželka požádá, jestli byste doma nevysáli, zatímco bude pryč, pravděpodobně jí po příchodu neřeknete, že jste z toho neměli radost a nebylo by to tedy z upřímné lásky, a ať tedy počká, až se na vysávání budete někdy příště opravdu upřímně těšit… a s takovými příklady bych mohl pokračovat.

Láska se projevuje tím, že děláme to, co je správné a co druhému udělá radost, i když se na to zrovna necítíme.

Co když nesouhlasím s tím, za co vedení církve utrácí peníze?

Až budete jednou vy ve vedení církve, co byste chtěli, aby udělali lidé, kteří nesouhlasí s tím, za co utrácíte peníze?

Já osobně bych chtěl, aby mi to otevřeně řekli., Promluvili bychom si o tom, a pokud bychom se přesto neshodli, tak bych je poprosil, aby mi zkrátka věřili a důvěřovali hlavně Bohu, že to má vše ve svých rukou. Popřípadě bych jim doporučil, aby si našli jinou církev, kde budou vedení více důvěřovat.

Doporučuji vám udělat to stejné.

Jsem student, až budu vydělávat, bude to jiné

Ne, nebude to jiné, bude to těžší. Dávání Bohu není o množství, ale o principu. Doporučuji vám začít s málem, protože kdo je štědrý v malém, tomu Bůh může svěřit větší věci.

Na církvi mi záleží, ale jinak než financemi.

Kde je náš poklad, tam je naše srdce. Kam dáváme peníze, tam je naše srdce. Tečka.

Utrácíme zkrátka za ty věci, které jsou pro nás důležité. A nechceme utrácet za ty, které pro nás důležité nejsou.


Myslíte, že mi jde jenom o peníze?

Myslím, že ne.

Byl bych raději, aby lidé odešli do jiné církve, kde budou Bohu finance dávat, než aby byli u nás, a nebyli štědří. Protože jsem přesvědčen, že Bůh má obrovskou radost ze štědrých lidí, kteří mají srdce v místní církvi.

Křesťané by měli být ti nejštědřejší lidé na světě. Křesťan-sobec dává smysl asi jako dřevěný plast nebo humanitární bombardování.

Naše doba a naše společnost potřebuje zdravé církve plné následovníků Ježíše, kteří mají v církvi celé své srdce a neváhají do ní nadšeně investovat. Pokud chceme zasáhnout naši společnost Ježíšem Kristem, bude nás to stát tisíckrát více času, energie, srdce, pokory, vášně a peněz. Bude nás to stát miliony. Některé z nich budou investovány lépe, některé hůře. S něčím budeme souhlasit a pod některé investice bychom se raději nepodepsali.

Ale budeme dál pokračovat s důvěrou, že krok po kroku Bůh skrze církev přináší své království sem na zem.

Jsme ochotni tu cenu zaplatit? Nebo se budeme dál vymlouvat?


Jak vedete lidi ve vašem týmu k dávání?

Mají lidé od mladého věku možnost dávat do církve finance? Mluvíte o tom?


Jak dál s financemi? Jako například nastavit rozpočet na mládež? Viz také tento článek od Ondřej Szturc.

Zůstaň v kontaktu

Přihlas se k odběru našeho info listu a budeme ti posílat nejen informace o novém obsahu na našem webu, ale i zajímavé materiály, které na našem webu nenajdeš.

Tvůj email zůstane u nás, nikomu ho nebudeme dávat.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.