Webový portál Spoločenstva evanjelia uvádí zamyšlení Tima Kellera nad tím, jak znovu oslovit západní kulturu. 

Ocitli jsme se na prahu nové éry, ve které být křesťanem nepřináší žádné společenské výhody, ale naopak, reálnou společenskou daň. Vztah kultury ke křesťanství se na mnohých místech postupně vyostřuje a víra v Boha, pravda, hřích a život po smrti se vytrácejí ze srdcí a myslí stále většího množství lidí. V současnosti kultura chrlí lidi, pro které je křesťanství ne odpudivé, ale doslova nepochopitelné.

Církevní vůdci by měli hledat nové způsoby, jak oslovit lidi, kterým ani nenapadne jít do kostela, anebo dokonce věřit v ty nejzákladnější křesťanské pravdy. Je na nás, abychom našli způsob, jak lidi začlenit do církevního společenství a formovat je jako křesťany uprostřed kultury, která se od nich výrazně liší. Dalo by se říct, že jde o misijní kontakt se západní kulturou, který je na jedné straně nasměrovaný ven a na druhé dovnitř.

Aby bylo jasno, misijní kontakt neznamená vyhýbat se kultuře a utáhnout se do malých komunit většinou izolovaných od zbytku společnosti. Neznamená soustředit se na získávání politické moci, abychom neochotné populaci proti jejich vůli nanutili křesťanské normy a přesvědčení. Neznamená ani snažit se o relevantnost natolik, až se církev úplně přizpůsobí kultuře a splyne s ní.

Ne, misijní kontakt v skutečnosti spojuje (na rozdíl od vyhýbavé strategie) a zároveň konfrontuje (na rozdíl od asimilační strategie), a tím pádem lidi skutečně obrací (na rozdíl od všech uvedených strategií, včetně získání politické moci). Církev, která se vyznačuje misijním kontaktem, si zároveň zachovává osobitost (o co se snaží vyhýbavý přístup), často podporuje a vždy slouží svým bližním (o co se snaží asimilační přístup) a volá lidi k pokání a změně (o co se snaží politicky asertivní přístup). A protože je západní kultura víc „post křesťanská“ než „nekřesťanská“, nepodobá se to na žádný misijní kontakt, s jakým měla církev, dosud zkušenost.

Misijní kontakt se západní kulturou se vyznačuje pěti základními prvky:

Tyto prvky si můžete přečíst tady:

https://spolocenstvoevanjelia.sk/ako-opat-oslovit-zapad/

Tento článek pochází z portálu spolocenstvoevanjelia.sk

Pokračuj ve čtení

Cílem leaderXpress je tvořit komunitu lídrů, kteří se mezi sebou podělí o to nejlepší ze svých zdrojů, zkušenosti a know-how.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.