Znám ten pocit dobře. Po dlouhé přípravě předstoupím před mladé lidi se slovem které změní lidské životy navždy. Při sestoupení z pódia mám ale jen jednu myšlenku na mysli: “Doufám, že to kázání k něčemu bylo.” 

Setkáváte se s prázdnými pohledy když se otevře Boží slovo?

V Židům čteme že “Boží slovo je živé, mocné a ostřejší než každý dvojsečný meč. Proniká … až do srdce, kde zkoumá jeho myšlenky a úmysly” (Ž. 4:12). Když Bůh promluví, znamená to něco mocného. Ale hned v další kapitole bere autor v ůvahu duchovní vyspělost těch, ke kterým píše (Ž. 5:11-14). Ví, že s nimi bude muset trochu zapracovat.

Jak tedy můžeme předat Boží slovo takovým způsobem, že to promění životy mladých? Mám tři tipy.

1. Vytvoř napětí

První minuty kázání jsou nejklíčovější pro upoutání pozornosti. V úvodu musíme přesvědčit naše posluchače, že bude stát za to nás poslouchat. 

Nestačí, ale jen pustit nějaké video z YouTube. Mladí lidé hledají víc než zábavu. Ale jít hned do hloubky teologie taky nebude efektivní. Klíčem je reagovat na jejich reálné potřeby, otevřit otázky které by se neodvážili vyslovit sami, vytvořit napětí u kterého si řeknou, “musím zjistit, kam toto vede.”

Pro ilustraci, podívejte se na to, jak jsem začal tento článek. Podělil jsem se o zkušenost z vlastního života, a vyzdvihl jsem problém. Nakonec jsem položil otázku, a tím jsem dal výzvu: pojďme společně přijít na řešení.

2. Sděl hloubku srozumitelně

Dobrý úvod ale sám o sobě nestačí. Dobrý obsah je nezbytný. To je ten pokrm co lidi opravdu nasytí. Ale co ale znamená mít dobrý obsah? Přemýšlejte o svém stylu kázání nebo vyučování. Kam byste zapadli na této škále mezi hloubkou a srozumitelností?

Často takhle přemýšlíme. “Abych měl hluboké kázání, tak to prostě bude pro některé těžké na porozumění.” Nebo “když mluvím do normálního života, tak tu Bible můžu trochu opomíjet.” Ale toto je falešný dualismus. Existuje lepší cesta.

Sdělit hloubku srozumitelně je naším cílem. To znamená, že při přípravě bereme studium Bible vážně. Nebojme se ponořit hluboko do příběhů a poselství Písma. Tam je náš zdroj života. Přitom musíme taky brát vážně studium naší cílové skupiny. Měli bychom znát kontext našich studentů: to jak přemýšlí, to jak mluví, to čím prochází. Určitě bude potřeba vysvětlit věci trochu jinak než na co jsme zvyklí. Musíme dát tyto dvě věci dohromady: hloubku i srozumitelnost.

3. Měj jednu hlavní myšlenku

Občas doma vařím, a moc mě to baví. V kuchyni mám kolem sebe tolik zajímavých ingrediencí, úžasných koření, a různých pomocných nástrojí (jako pánev nebo mixér). Moje manželka by ale byla velmi zklamaná kdybych přenesl všechno z kuchyně na stůl a zavolal, “večeře!” Mou povinností jako kuchař je využít všechno v kuchyni a přenést na stůl pokrm který bude chutnat dobře, vypadat dobře, a hlavně nasytí mou rodinu.

Při kázání je to stejné. Je nemožné říct všechno co by se dalo říct na dané téma nebo danou pasáž. Ale to je v pořádku! Naší povinností je předat Boží slovo takovým způsobem, že to je jasné, má něco do sebe, a hlavně lidi nasytí. K tomu nám pomůže výzva: měj jednu hlavní myšlenku.

Hlavní myšlenka by měla být odvozena z hlavní myšlenky biblického textu, ale formulována způsobem který je stravitelný pro naše posluchače. Stačí jedna věta: věta které se mohou mladí chopit. Představ si talíř s jídlem, ne celý stůl chaosu. Měj jednu hlavní myšlenku, a Bůh se postará o ostatní.

Tyler žije v Ostravě se svou manželkou Larou a dvěmi syny, Judah a Asher. Tyler vyrostl jako syn misionářů v České Republice, a po vystudování bakaláře a magistra v oblasti biblistiky a hebrejštiny se vrátil do Česka podporovat mladé vedoucí v církvi skrze tréninky a teologické vzdělávání. Tyler slouží jako starší v církvi ClicKostel, slouží ve vzdělávacím týmu Křesťanské akademie mladých, a je také ředitelem kampusu ForMission College v ČR, která nově nabízí mladým evropským vedoucím akreditovaný britský bakalářský program v oblasti “Teologie, misie, a služby.”

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Na našej webovej stránke používame cookies

Potvrďte, že akceptujete naše sledovacie súbory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Môžete tiež odmietnuť sledovanie, takže môžete naďalej navštevovať našu webovú stránku bez toho, aby sa do služieb tretích strán odosielali údaje.