Jak dělat rychle změny v mládeži při změně vedení

Není lepší čas, kdy dělat nutné změny, než při změně vedení. Změna vedení vyvolá dočasné vakuum, prázdno, kdy se vytvoří atmosféra očekávání a někdy i zoufalství. V tuto chvíli lidé jsou mnohem více otevřeni změnám, nebo alespoň jsou změny mnohem proveditelnější. Je možné spoustu věcí nastavit nově a nezabřednout opět zpátky do starého systému, který nemusel být úplně vyhovující. Jak to ale udělat rychle a správně?Ideální stav je, když vedoucí předá mládež/církev/aktivitu v dobrém stavu a samotné předávání trvá delší dobu, kdy má nový vedoucí možnost věci ozkoušet a získat si důvěru a respekt lidí. Z reality v církvi ale vím, že často to je ten druhý případ – jeden vedoucí skončí, a druhý musí službu převzít, aby se úplně nezhroutila. Zde je několik bodů, které je užitečné brát při rychlých změnách v potaz.

Srozumitelná a jednoduchá vize a hodnoty

Na vás je, abyste si udělali jasno v tom, k čemu vás Bůh volá a byli schopni tuto “vizi” předat druhým. Nový program/systém/model by měl být pro lidi co nejvíce srozumitelný a blbuvdorný, jak to je možné. Lidé sice říkají, že jim záleží hlavně na (biblické) správnosti, ale nakonec jdou za tím, co je jasné a srozumitelné. Zejména lidé ve vašem novém týmu musí okamžitě pochopit o co vám jde a rozumět, co je smyslem “nové mládeže”, protože lidé nikdy nepůjdou za tím, čemu nerozumí a co nechápou.

Sestavte si tým, na který se můžete spolehnout

Sami to nezvládnete. Pokud je to alespoň trochu možné, vyberte si sami svůj nový tým lidí, kteří za Vámi budou stát a se kterými budete chtít spolupracovat. Při výběru lidí by měl charakter vždy převážit nad schopnostmi. Schopný člověk bez charakteru a týmového ducha může rozložit celý tým.

Jasná komunikace

Vedoucí si musí nezbytně udělat čas na to dát druhým jasně najevo, že něco starého končí, něco nového začíná a mluvit do detailu o tom, proč budeme dělat věci tak, jak je budeme dělat. Nebojte se aktivitu na několik týdnů klidně zrušit, aby se lidé přepnuli na nové nastavení. Lidé sice můžou změnit podle vašich pokynů rychle své chování, ale nezmění své myšlení, pokud jim nový systém nebude dávat opravdový smysl. 

  • Nejlepším způsobem je uspořádat Vision casting setkání před novým startem služby – sdílet vizi s co nejvíce lidmi a dát prostor na jejich dotazy. V ideálním případě:
    • Nejprve se sejděte s každým klíčovým vedoucím nebo členem týmu zvlášť osobně
    • Poté udělejte jedno nebo více společných setkání pro všechny, kteří jsou jádrem komunity

Změny raději rychle než správně

Je škoda přijít o momentum, kdy jsou lidé nadšení a ochotní se připojit jen proto, že donekončna čekáte a zkoumáte, jak všechno udělat správně a dokonale. Stejně to nikdy správně a dokonale nevymyslíte ?. Lepší je začít dělat NĚCO (a část z toho i blbě), než neudělat nic. S protahující se nejistotou roste nespokojenost lidí a klesá jejich nadšení a ochota skutečně změny udělat. Pokud jste jediný člověk, který měl do vedení ochotu jít, pak jste v dané situaci ten nejlepší možný člověk, a vaše nápady jsou pravděpodobně lepší, než žádné nápady.

Otevřenost dělat neustálé změny

Uprostřed turbulencí není dobré nastavit bez dlouhého přemýšlení dlouhodobé hodnoty a konkrétní detaily. Buďte pokorní, otevření zpětné vazbě a vylepšujte věci z týdne na týden. Práce nebude nikdy hotova a služba nebude nikdy dokonalá. Důležité je, abychom udělali dnes to nejlepší s tím, co máme.

Pokud v naší kultuře přinášíte do církevní komunity jakékoli změny, připravte se na podezřívavost a nevděčnost ze strany různých lidí. Avšak ten, pro koho to děláme, je na prvním místě Kristus a jeho Královstvi. Hodně štěstí!

Poté, co studoval informatiku, absolvoval roční stáž Journey v církvi Element v Hradci Králové pod Křesťanskou akademii mladých. Nyní je v týmu vedení církve ESK Havířov, kde také organizuje programy Log-out. Druhou částí úvazku pracuje v Křesťanské akademii mladých na podpoře mladých vedoucích a spolupráci generací v církvi. Jeho snem je vidět v České republice zdravé, přitažlivé církve, do kterých se lidé těší. Už dva a půl roku je šťastně ženatý s manželkou Aničkou, se kterou spolu studují teologickou školu TCM Institut. Rád čte, přemýšlí, vymýšlí vtipy do kázání a chodí s lidmi na kafe.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Na našej webovej stránke používame cookies

Potvrďte, že akceptujete naše sledovacie súbory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Môžete tiež odmietnuť sledovanie, takže môžete naďalej navštevovať našu webovú stránku bez toho, aby sa do služieb tretích strán odosielali údaje.