„Dej mi pokoj!“ Anebo moje babička říkávala: „Dej mi svatý pokoj!“ Při podobném vyjádření se často zvyšuje hlas a málokdy ho vnímáme pozitivně. Zní jako vyhrůžka. Neotravuj! Ale vlastně, všichni přece toužíme po pokoji.

Po dvou úspěšných knihách (Neobyčajný influencer, Prečo nechcem byť kresťan) se autoři podcastu Zabudnuté cesty pustili do dalšího díla. Kniha Daj pokoj! nechce být návodem, jak řešit konflikty. Takových knih je už dost. Autoři se spíš v jednotlivých kapitolách chtějí podívat hlouběji na hlavního aktéra konfliktů, naše srdce.

Inspirováni byli současnou společností, kde poslední léta pokoj skutečně hodně chybí. I když jsou konflikty součástí života člověka od nepaměti, jejich formy se mění. Jak říká Janči, poslední roky rovnou kopeme zákopy. Naše názory jsou buď černé, nebo bílé, radikalizují se a tato atmosféra proniká i do rodin a do církve. Tam, kde bychom to nečekali. 

Autoři podotýkají, že pokoj není možné vnímat jen z pohledu jednotlivce. Odizolovat se na pustý ostrov a tam mít klid. Pokoj je mnohem víc a takový můžeme budovat pouze ve společnosti druhých, což je nejtěžší. Dokonce i výzkum Harvardské univerzity, který trval 85 let a sledoval 724 lidí z celého světa dokázal, že to, co nás dělá skutečně šťastnými, jsou vztahy. Osobní pozitivní vztahy. Vždyť i Bible říká hned v úvodu: „Není dobré, aby člověk byl sám.“ 1. Mojžíšova 2, 18

Úlohou církve je její mnohotvárnost, pestrost. I když to tak vždycky není, měla by sjednocovat různé lidi, různé názory pod jednu střechu. Církev není nadějí světu pro svoje programy a budovy, ale díky komunitě, kterou vytváří, díky vztahům a atmosféře. 

Jenže samotná podstata člověka je hříšná a jen těžko dokáže dlouhodobě udržet dobré vztahy. Přesto, že toužíme po ráji, sami ho okolo sebe bouráme. Typické pro současné vztahy ve zrychleném světě je jejich povrchnost. „Táto povrchnosť nám neumožňuje spoznať človeka vedľa seba. Skutočne ho spoznať. Dopriať mu čas utriediť si myšlienky, prehodnotiť svoj názor, odkryť svoje bolesti či vášne, vyrozprávať svoj príbeh. Dať mu šancu získať náš súcit či rešpekt. A nám, naopak, neumožňuje prejaviť empatiu a štedrosť.“

José se zastavuje u dvou hraničních názoru filosofů Thomasa Hobbsa a Jean-Jaquesa Rousseaua. Jeden tvrdí, že člověk je zlý a potřebuje tvrdou ruku státu, který ho bude usměrňovat. Druhý zase vidí člověka jako „čistou tabuli“ nepoznačenou sobectvím, zlem a majetkem. Ani s jedním z těchto názorů José nesouhlasí, naději přináší Ježíš. Ježíš přináší skutečný šalom, pokoj, mír. „Pokoj, o ktorom hovorí Biblia, je viac ako absencia konfliktov. Je to stav, v ktorom sú stratené veci nahrádzané, dobrá práca je odmenená, pokazené vzťahy sú obnovené a projekty sú úspešne dokončené. Je to želaný vzťah pre naše vzťahy: krivdy sú vyriešené, poškodená dôvera je obnovená a ďalej spolu kráčame už nie ako súperi, ale ako tímoví hráči a priatelia.“ Představuje smíření, smíření člověka s Bohem a následně i s lidmi. Tento šalom je ovocem Ducha Svatého. Není to naše zásluha, ale je to působení Boha, který ho v nás a skrze nás působí. My máme dát Duchu svatému prostor v nás, aby On přinesl ovoce.

K tomu, abychom mohli mít pokoj, abychom dali prostor Duchu svatému, máme pěstovat duchovní disciplíny. Ježíš je Světlo světa a my můžeme odrážet toto světlo. Ale k tomu musíme žít s Ježíšem co nejblíž. 

Při konfliktech si lidé často vybírají dvě cesty: útěk nebo útok. Buď se konfliktům vyhnou, nebo se brání. Bible přináší třetí, Ježíšovu cestu. Pro Ježíše je konflikt příležitostí přinést šalom těm, kterým chybí a na místa, kde chybí. Nehledě na osobní „výdaje“. 

Jak by vypadal náš život a život naší země, pokud bychom se drželi těchto řádků? 

Autoři píší lehkým perem, jejich styl je srozumitelný, příjemný, používají často osobní příhody ze života. Na konci knihy jsou uvedeny odkazy na verše, které použili, stejně jako vysvětlení k některým tématům a slovům. Předslov ke knize napsal kazatel sboru Církve bratské Kaplnka v Bratislavě Daniel Pastirčák a závěr Vlado Žiak, pastor AC sboru Otcov dom také v Bratislavě. 

Na zadní obálce knihy se k ní vyjadřuje Richard Nagypál, zakladatel Kostola Nahrane, Michal Apetauer, pastor CityHouse Brno a Lukáš Sztefek, pastor sboru SCEAV Těrlicko.

Knihu si můžete koupit tady:

Cílem leaderXpress je tvořit komunitu lídrů, kteří se mezi sebou podělí o to nejlepší ze svých zdrojů, zkušenosti a know-how.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.