Andy Stanley je pastor, odborník na mezilidskou komunikaci, spisovatel a zakladatel organizace North Point Ministries (NPM). Je autorem řady knih, v češtině mu zatím vyšly tituly Nepřátelé srdce a Láska, sex a chození. Kniha Štědrost je další příspěvek do naší diskuse o otázce peněz.

Autor se v ní zamýšlí nad otázkou bohatství, správy našeho majetku a peněz a nad dáváním. Uvádí několik zásadních veršů, které píše apoštol Pavel v epištole Timoteovi o bohatých lidech a o tom, jak by měli přistupovat ke svému majetku.

Jak však vyplývá už od začátku knihy, bohatství je věc relativní. Andy Stanley ji přirovnává k anorexii. Lidé, kteří jsou kost a kůže, si připadají tlustí. Podobně máme všichni tendenci cítit se málo movití, i když ve skutečnosti jsme bohatí. A bohatý je každý, kdo čte tuto knihu. Má přístup ke vzdělání a umí číst, má svobodný přístup k informacím.

Ve smyslu veršů 1 Tim 6,17 hovoří autor o osidlech peněz. Není problém být bohatý, problém je dokázat správně s penězi nakládat a nenechat se nimi deformovat. Jsou známé studie, které ukazují, že čím jsou lidé bohatší, tím méně dávají. Peníze se mohou lehko stát naší největší nadějí a prioritou. 

A znovu se vrací k 1 Tim 6, kde ve verši 18 apoštol napomíná bohaté, aby konali dobro, bohatli v dobrých skutcích, byli štědří a sdílní (1 Tim 6,18).

Kdykoliv máme víc, než potřebujeme, přirozeně předpokládáme, že je to pro naší vlastní spotřebu. Pokud hromadíme jenom pro sebe a nejsme bohatí před Bohem, pak všechno, co máme, bude naprostou ztrátou. Tak nám to ukázal Ježíš v mnoha podobenstvích (např. příběh o boháčovi a jeho stodolách v Lukášovi 12).

Ježíš nás učí dávat, protože je to pro naše vlastní dobro a ochranu. Ve skutečnosti všechno, co máme, patří Bohu. Štědrost se má stát naší prioritou, na které nám opravdu záleží. Není potřebné čekat na vhodný okamžik, kdy přijde vhodná doba, ale začít hned tady a teď. Nezáleží ani tak na částce, kterou dáváme, jako na procentním podílu. A měli bychom dávat plánovaně, nejen sporadicky, když nás něco osloví, nebo jsou pohnuty naše emoce. Bůh nám zaslíbil, že to, co ochotně darujeme, nám nikdy nebude chybět. 

Takto si budeme shromažďovat poklad, který poslouží jako pevný základ pro budoucí věk. Nezištná štědrost nám umožní chopit se života tak, jak byl zamýšlen. A podle Andy Stanleyho, právě v tom spočívá umění být bohatý. 

Útlá kniha v českém jazyce byla vydána s přispěním 4D Ministries.

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.