V minulé části jsme se seznámili s fiktivní firmou Yip Software a její zakladatelem a ředitelem Casey McDanielom. V druhé kapitole knihy se začínají naplno projevovat nedostatky firmy produkující sportovní videohry. Její zaměstnanci mají špatnou pracovní morálku a ve firmě vládne slabé nadšení a zápal pro práci a nové produkty. 

To se vyhrotí zvlášť tehdy, když nová ředitelka lidských zdrojů uskuteční malý zaměstnanecký průzkum a výsledky jsou alarmující. Casey McDaniel společně s ostatními členy vedení to nemoudře analyzují jako problém finančního ohodnocení zaměstnanců. Už dávněji se jim nezvyšovaly mzdy, a proto nemají dostatečné nadšení pro práci. 

V reakci na to se Casey rozhodne dát svoji firmu na burzu a velmi brzy dostane nabídku k odkoupení jiným výrobcem videoher, společností Playsoft. Původní firma Yip Software si může uchovat název a jistou míru samostatnosti. Casey však musí strpět, pokud se jeden člen vedení Playsoftu ohlásí, že se zúčastní na pravidelném pondělkovém mítinku v Yip Software. 

A jeho zjištění je hrůzostrašné. Společné mítinky v Yip Software jsou čistě formální a pořádně otravná záležitost. Členové vedení se na nich snaží pokrýt strašně moc témat, důležitých i úplně banálních, ale všech se dotknou jen povrchně a nic nedotáhnou skutečně do konce. Bez ohledu na to, jestli se dohodnou nebo nedohodnou, jestli jsou témata naléhavá a jestli je vyřešili, vždycky skončí mítink přesné o dvanácté v poledne. Členové vedení jsou nedochvilní, na tyto mítinky chodí pozdě a málokdy přijdou všichni. To má samozřejmě dosah na celou společnost. Tam se rodí všechny problémy s pracovní morálkou a nedostatkem nasazení. Odtud se šíří zmatek, co v konečném důsledku vede k celofiremní letargii. Neexistuje námět, který by se nedostal do programu mítinku, ale ať už je jakkoliv zajímavý nebo důležitý, na konci tohoto pravidelného týdenního rituálu splyne se všemi ostatními. 

Casey a jeho kolegové ani netuší, jaký dojem zanechal jejich mítink na zástupci Playsoftu a co se na ně chystá. Další shodou okolností v příběhu je rychlý odchod Caseyho asistentky, za kterou se Casey chystá přijmout Willa, mladého absolventa univerzity, syna svých známých.  Jak ho opisují rodiče, Will má zvláštní schopnost vnést pořádek do každého chaosu. Necháme se tedy překvapit, jak bude příběh pokračovat dál a jaké vyústění přinese.

Víc si můžete přečíst v knize Príčina smrti: Míting od Patricka Lencioniho, kterou vydalo vydavatelství Porta libri. S jejich laskavým svolením jsme mohli uvést tento seriál.  

Knihu si můžete objednat tady:

Foto od Jason Goodman na Unsplash

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.