Nová kniha Jančiho Máhrika a Josého Calva

Tvůrci podcastu Zabudnuté cesty, Janči Máhrik a José Calvo Aguilar se letos pustili do další knihy. Pod názvem Prečo (ne)chcem byť kresťan vyšla začátkem prosince 2021 ve vydavatelství Porta libri.

Janči je kazatel a správce společenství Církve bratrské Za kostolom v Žilině, José je vikář v mateřském sboru Církve bratrské v Žilině. V knize hovoří o nálepkách, které v naší kultuře křesťané a křesťanství má. Je vnímané jako nezajímavé, nerelevantní a zpátečnické. Když se o svém křesťanství autoři zmíní ve společnosti, narážejí na různé předsudky a zděšení. Za poslední roky narostl počet ateistů nebo tzv. nones, lidí, kteří se nikam nezařazují. Do žádné církve, náboženství. Z času na čas se setkáváme s příběhy dekonverze. Tedy příběhy, kdy byli lidé vychováváni v křesťanském prostředí a postupným procesem v dospělosti dospějí do stádia, že „dostanou rozum“. Ocitnou se v jiném prostředí, nedostanou odpovědi na otázky víry, setkají se se zástupci křesťanství, kteří je naštvou a nakonec opouštějí víru v Boha. 

Autoři se však zamýšlejí, v jakého boha tito lidé věřili a co když existuje jiná verze víry a křesťanství? Co když tito lidé neznali skutečného Boha, skutečnou víru a skutečné křesťanství? Protože autoři sami trvají na tom, že křesťanství je atraktivní, v jeho jádru je vážně dobrá zpráva, která má potenciál přinést všem obrovskou radost. 

Při přípravě knihy měli Janči s Josém testovací skupinu. Ta jim poskytla zpětnou vazbu k jednotlivým kapitolám. Byli to lidé od úplných ateistů až po křesťany a na základě jejich názorů některé části upravili. 

V dalších částech knihy se usilují jednoduchým, civilním a srozumitelným způsobem bez nánosu různých tradic a nálepek vysvětlit, co je to vlastně křesťanství. Co je to evangelium, proč je to dobrá zpráva s velkým S, která změnila svět? A že je to všechno pravda i v 21. století, v kontextu různých izmů. Vysvětlují proč je potřebné na tuto dobrou zprávu nějak reagovat a nastoupit na cestu a jaká je tato cesta. Jak ji různí křesťané a křesťanské proudy chápou, avšak ne vždy správně, což je samozřejmě na škodu věci. 

Knihu teda můžeme použít jako praktickou učebnici apologetiky nebo ji nabídnout nevěřícím přátelům, aby pochopili, o co tu jde. Jak říká v úvodu knihy kazatel Benjamín Uhrin: „S užitkem ji mohou číst nevěřící, aby trochu lépe porozuměli tomu, co asi mají na mysli lidé, kteří se navzdory všemu hlásí ke křesťanské víře. A s užitkem ji mohou číst ti křesťané, které až tak nevyrušuje připomenutí, že venku za stěnami kostelů zůstali lidé, kteří autenticky přemýšlejí, vyjadřují a žijí svoji nevěru.“ Předslov napsal prof. Pavel Hošek, Ph.D., endorsementy na zadní straně obálky poskytli kromě Benjamina Uhrina a Pavla Hoška také Ondrej Kolarovský, Tomi Štrba a Ondřej Szturc.

Knihu je možné si objednat na: 

Eva Bechná pracuje jako pastorační asistentka ve sboru Církve bratrské v Žilině. Ve sboru se mimo jiné věnuje dlouhodobě práci s dětmi a maminkami a také vydávání sborového newsletteru Fajo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.