Už to bude 10 měsíců, co svět zachvátila pandemie COVID-19 a jako lidé se zmítáme ve víru různých pocitů a emocí. Pocit osamělosti je určitě jedním z těch frekventovanějších hlavně kvůli různým lockdownům a karanténám. Proto jsme se rozhodli, že pro vás zpracujeme další článek právě o osamělosti z knihy „Poradenství dospívajícím“ od McDowella a Hostetlera.
Podle křesťanského psychologa Craiga Ellisona existují tři druhy osamělosti:
- Emocionální – u absence důvěrného vztahu s jinou osobou/osobami. Pomoc – znovu navázat hluboké vztahy s jinými lidmi
- Sociální – člověk se cítí „mimo dění“ a na okraji života. Pomoc – podpůrná skupina přátel, kteří přijímají daného člověka bezpodmínečně
- Existenciální – dostavuje se u člověka odděleného od Boha, připadá mu, že život nemá žádný smysl ani cíl. Pomoc – navázat vážný a rostoucí vztah s Bohem, nejlepší ve společenství věřících
Příčiny osamělosti
Osamělost může mít řadu různých příčin a jejich identifikování v konkrétní situaci je často úkolem školeného odborníka, ale přece jen i vedoucí dorostů a mládeží by měli být seznámení s možnými důvody, proč se mladý člověk může cítit osamělý. Jsou to hlavně:
- Nízká sebeúcta
- Zlé vztahy v rodině
- Společenské faktory – individualizmus, nezávislost, uspěchanost, zaneprázdněnost, mnoho času stráveného před televizorem, na internetu…
- Dočasné nebo měnící se okolnosti a životná situace
- Postoje
- Strach
- Nepřátelství
- Neschopnost komunikovat
- Duchovní příčiny
- A mnohé jiné – více se o každé dozvíte přímo v knize 🙂
Následky osamělosti
Následující seznam důsledků osamělosti vám může posloužit k tomu, abyste si problém všimli, což může vést k jeho úspěšnému řešení:
- Fyzické následky – příznaky jako slabost v nohách, shrbená ramena, pokleslé koutky úst, pomalá chůze, nadměrná mlčenlivost…
- Duchovní následky – tito lidé mají často pocit, že nemají společenství s Bohem a že Mu jsou odcizení a že je Bůh opustil
- Nízká sebeúcta – sebepodceňování, vidí se jako nemilovaní a nehodní lásky, nepřítomnost přátelství vidí jako svoje osobní selhání…
- Závislost – na druhých lidech, ze kterých vysává energii a příliš je na nich závislý a když ho někdo odmítne, je z toho úplně rozhozený
- Deprese a zoufalství
- Násilné chování
- Užívání návykových látek
Biblický pohled na osamělost
Během stvoření světa Bůh prohlásil, že „není dobré, aby člověk byl sám. Učiním mu pomoc jemu rovnou“ (1.Mojž.2:18). Tuto potřebu naplnil tím, že Adamovi stvořil Evu. Když ale zhřešili, do světa vstoupil hřích a s ním spojený konflikt, sobectví, osamělost. V Bibli nacházíme pár pasáží, kde i velikáni víry zažili pocity osamělosti – Jákob, Mojžíš, Job, David. Ježíš, který zná všechny naše „nemoce“, byl v Getsemanské zahradě osamělý.
Celá Bible se soustředí na to, že potřebujeme mít společenství s Bohem, budovat s Ním blízký vztah a stejně budovat vztahy s druhými lidmi – navzájem se milovat, pomáhat si, povzbuzovat se, odpouštět si a navzájem se o sebe starat – to je základem pro řešení problému osamělosti.
Reakce na problém osamělosti
Mnoho psychologů a motivačních řečníků, či influencerů vám dá téměř perfektní seznam rad, které pomáhají s bojem a zmírněním pocitu osamělosti. Mezi takové rady patří například – změnit práci, stát se členem nějakého klubu, myslet pozitivně, projevovat iniciativu, najít si manžela/manželku, cestovat, přestěhovat se, najít si nové hobby, chodit do kina a na kulturní představení, pustit se do dobrovolnické práce a mohli bychom pokračovat dál, ale jedno je jisté, tyto aktivity můžou jen dočasně uchlácholit bolest ze samoty, neřeší podstatu problému. Moudrý vedoucí dorostu nebo poradce nejlépe pomůže teenagerům tím, že rozpozná kořen problému a bude ho efektivně řešit pomocí:
- Naslouchání
- Vcítění se
- Ujištění a povzbuzení
- Nasměřování
- Zapojení
- Odborné péče (poslední možnost, jestli předešlé doposud nepomohly)
Více detailů ke každému bodu najdete v knize Poradenství dospívajícim 🙂
Článek byl se souhlasem 4D Ministries zpracovaný na základě knihy Joshe Mcdowella a Boba Hostetlera, Poradenství dospívajícím.