Jak (ne)aplikovat Bibli #1: Únos mimozemšťany?

Někdo důvtipný kdysi vymyslel, že první písmena anglického slova pro Bibli (Bible) fungují jako zkratka pro výraz Basic Instructions Before LeavingEarth. Česky to je přibližně „základní pokyny před odchodem ze Země“. Jiného (dů)vtipného člověka jsem zaslechl poznamenat, že to zní jako název pro manuál, kterým je potřeba se řídit před únosem mimozemšťany. 

Když vedeme lidi vyučováním Bible, nesoustředíme se hlavně na instrukce. Bible není manuál, přestože v ní pokyny nacházíme (některé dokonce i přímo pro nás). Bible je velký příběh, kterého autorem je Bůh, hlavní postavou Ježíš a my hrajeme důležité, ale vedlejší role. Proto, když vyučujeme Bibli, ukazujeme lidem Boha v akci – Boží charakter a jeho konání ve vztahu k nám a ke světu. To zásadně ovlivňuje, jak Bibli aplikujeme.

Jeden ze způsobů, jak aplikovat, řekněme, knihu Genesis, v praxi, může vypadat takto: Buď jako Abrahám a důvěřuj Bohu! Nebuď jako Abrahám a nevymýšlej plán B! Nebuď jako Jákob a nepodváděj lidi! Buď jako Jákob pros Boha o požehnání! Nebuď jako Josef a nechvástej se před bratry! Buď jako Josef a uteč před sexuálním hříchem!  

Problém je, že nikde v knize Genesis takovéto instrukce nemáme – protože Genesis není manuál, jak napodobovat nebo nenapodobovat tu, či onu postavu. Genesis začíná Bohem i Bohem končí. Na lidských osudech sledujeme Boha v akci a dozvídáme se, jaký je – i přes to, jací jsou lidé. Sledujeme, jak dává lidem sliby naděje v katastrofálním světě. Sledujeme, jak je těmto slibům věrný, i přes katastrofální lidi, kterým je dal. Je to příběh o Bohu a učí nás o tom, jaký je. Aplikace Genesis (jako každá správná aplikace) vychází z Božího charakteru ve vztahu k nám. Jen takové aplikace skutečně fungují (konkrétně se na ně ještě podíváme). 

Jako Boží lid potřebujeme vydržet  věrní Kristovi až do jeho návratu. Jestli jsme křesťané, v našem životě není nic důležitější. Proto až zoufale potřebujeme v našich církvích, mládežích, dorostech i vztazích správně reagovat na to, co Bůh zjevuje o sobě ve svém velkém příběhu. 

V této sérii článků se blíže podíváme na to, jak má Boží řeč v Bibli proměňovat naše životy. Podíváme se, jak má vypadat skutečná změna, kterou Boží slovo přináší – a doufám, že s námi i naši mládežníci a dorostenci. Je to totiž změna, která je na jedné straně mnohem jednodušší, než často slýcháme, a na druhé straně mnohem hlubší, než zakoušíme. A neporovnatelně odlišná od toho, co by nám mohl poskytnout jakýkoli „manuál“.

Foto od Hannah Busing na Unsplash

Zůstaň v kontaktu

Přihlas se k odběru našeho info listu a budeme ti posílat nejen informace o novém obsahu na našem webu, ale i zajímavé materiály, které na našem webu nenajdeš.

Tvůj email zůstane u nás, nikomu ho nebudeme dávat.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..