Když jsem byla na základní a střední škole (cca do roku 2005), znala jsem dohromady asi dva vrstevníky z celého ročníku, kterých rodiče se rozvedli. Po vysoké škole (rok 2011), kdy jsem nastoupila do práce, jsem učila ve třídě, kde každé druhé dítě bylo z rozvedené nebo neúplné rodiny a stejně to měly i jiné kolegyně ve svých třídách. Ani nemusím vyhledávat žádné statistiky na potvrzení, že rozvodovost výrazně stoupla, všichni to vnímáme a setkáváme se s tím, ať už na pracovišti, možná i v blízké rodině nebo u přátel a bohužel i v církevních společenstvích. Člověk by si pomyslel, že vždyť křesťané se nerozvádějí, pravdou je ale opak a jako kazatelé a vedoucí s mládeží se s tímto fenoménem čím dál častěji setkáváme. Proto vám chci nabídnout pár základních a užitečných informací a rad z knihy „Poradenství dospívajícím“ od Joshe McDowella. 

Dospívající může na zprávu o rozvodu rodičů reagovat různými způsoby:

 1. Popírání
 2. Hanba, trapný pocit
 3. Pocit viny, sebeobviňování
 4. Hněv
 5. Strach
 6. Úleva
 7. Nejistota, nízká sebeúcta
 8. Zármutek
 9. Deprese
 10. Odcizení a osamělost
 11. Další důsledky – problémy u studia, problémy s chováním, vyšší sexuální aktivita až promiskuita, užívání návykových látek, vyhrožování samovraždou a pokusy o ni.

Každý z výše vyjmenovaných bodů by se dal obšírněji okomentovat, ale chtěli bychom se spíše zaměřit na to, jaký je biblický pohled na rozvod rodičů a jak můžeme jako vedoucí reagovat v případě, že se setkáme s dospívajícím, kterého rodiče se rozvádějí nebo se rozvedli. 

Biblický pohled

Hned v prvních dnech lidské existence vytvořil Bůh pro lidstvo úžasný plán. Prohlásil, že “Není dobré, aby člověk byl sám.“ A tak stvořil muže a ženu, kteří se k sobě hodili fyzicky, emocionálně, intelektuálně i duchovně. Hned potom příběh pokračuje a na scénu přichází jedno z prvních pravidel: „Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem.“ (1.Moj. 2:24) Bůh ve svém slově toto pravidlo dále vysvětluje a např. Ježíš, když mluvil o manželském závazku, dodal: „A proto, co Bůh spojil, člověk nerozlučuj.“ (Marek 10:9) I apoštol Pavel píše…“aby žena od muže neodcházela a muž ať ženu neopouští..“(1.Kor.7:10-11). Vidíme, že Bůh si jasně přeje, aby naše manželské a rodinné vztahy byly silné, láskyplné a trvalé a aby odrážely jednotu samotného Boha (viď 5.Moj.6:4). Když v Bibli čteme, že muž a žena k sobě přilnou a „stanou se jedním tělem“, myslí se tím to, že manželství by mělo odrážet Boží přirozenost – jednota je Jeho součástí. To se v životě samozřejmě nepodaří vždycky a pro nás jako ty, kteří se věnují poradenství mladistvým je důležité pamatovat na to, že Bůh ani neočekává, že dítě nebo teenager udrží pohromadě manželství svých rodičů. Děti ani nejsou příčinou rozvodu. Avšak Bůh přikazuje dětem v každém věku, aby si ctili rodiče a aby je poslouchali (Efezským  6:1). Rozvod a rozpad rodiny může poslušnost Božím přikázáním zkomplikovat, ale neruší je, stále platí. 

A nakonec Bůh ve svém slově jasně říká, že mu obzvlášť záleží na obětech rozpadu rodiny. (Žalm 68:6, Žalm 10:14) 

Reakce během poradenství

Vedoucí dorostu nebo mládeže může teenagerovi pomoct zvládnout trauma z rozvodu rodičů následujícími kroky:

 1. Naslouchání – u naslouchání se neptat moc na detaily rozvodu, ale spíše se zaměřte na myšlenky a pocity dospívajícího (otázky např. Co se podle tebe děje? Jaké pocity to v tobě vyvolává?…)
 2. Vcítění – snažit se vidět situaci očima dospívajícího, takováto empatie může pomoct pochopit jeho/její reakce na danou situaci.
 3. Ujištění a povzbuzení – snažte se odkomunikovat, že jeho/její pocity jsou přirozené a pochopitelné a že ho přijímáte i když se hněvá nebo bojí, nabídněte mu ujištění, že se za něj budete pravidelně modlit.
 4. Nasměřování 
 • povzbuzovat dospívajícího, aby se spoléhal na Boha, 
 • vést ho k rozlišování mezi tím, jaké pocity v něm rozvod vyvolává a tím, co si o rozvodě myslí, 
 • vést ho k zamyšlení nad rozdílem mezi věcmi, se kterými může něco udělat a těmi, které leží mimo jeho kontrolu
 1. Zapojení – snažte se zapojit mladého člověka do přemýšlení, co může udělat na zmírnění bolesti z rozvodu svých rodičů, zaměřit ho na nějaké konkrétní konstruktivní kroky jak může pomoci oběma rodičům.
 2. Odborná starostlivost – závisí od závažnosti situace, zda už není potřeba nasměrovat k vyhledání profesionálního poradce

Článek byl se souhlasem 4D Ministries zpracovaný na základě knihy Joshe Mcdowella a Boba Hostetlera, Poradenství dospívajícím.

Cílem leaderXpress je tvořit komunitu lídrů, kteří se mezi sebou podělí o to nejlepší ze svých zdrojů, zkušenosti a know-how.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.