Lukáš se svou manželkou Ditou založil před sedmnácti lety Element, církev srozumitelnou dnešní generací lidí v Hradci Králové. Dlouhé roky působí ve vzdělávání vedoucích v projektech EQUIP, Global Leadership Summitem, a další. Napsal několik knih a publikoval desítky článků v různých časopisech. Přednášel ve dvou tuctech zemí na pěti kontinetech a získal Master of Arts na Alphacrucis College v Sydney a Graduate Diploma of Arts na Sydney College of Divinity tamtéž.

Vybrat pět knih je pro mě obzvláště těžké, protože každým rokem píšu blog TOP deseti knih, které jsem v daném roce četl a vedu si podrobné seznamy své četby za posledních 21 let, ve kterých jsem přečetl 1303 knih. Je proto tolik skvělých knih, které by si zasloužily se sem dostat. Nakonec jsem zvolil autory ze čtyř hlavních životních období, kteří reprezentují zaměření mé četby během tohoto období. Seznam je bez pořadí důležitosti podle období, kdy jsem knihy četl.


C. Peter Wagner: Your Spiritual Gifts Help Your Church Grow

Wagner byl velmi plodným autorem knih o církevním růstu, modlitbě, misii, apoštolech, a církvi. Jeho kniha o duchovních darech, kde vysvětluje, co dary jsou a nejsou, a na půdorysu růstu církve vysvětluje jejich definice a místo pro jejich působení, je z jeho knih ta nejvíce populární. Právem. Málokterá kniha mě oslovila o růstu církve a o duchovních darech jako tato. Wagnerová kniha reprezentuje moje misijní období a snahu definovat si to, čemu o církvi věřím.

John C. Maxwell: 21 Irrefutable Laws of Leadership

Maxwellovi říkají guru vůdcovství. Jistě, existuje řada akademických autorů, kteří jdou do mnohem větší odborné hloubky a také řada populizátorů, kteří naopak redukují vůdcovství do pouček. Maxwell se snaží hlubší koncepty podat srozumitelně. 21 zákonů vůdcovství byla ve svém čase pro mě revoluční knihou, která ve mě zažehla touhu být lepším vedoucím, a studovat vůdcovství – poprvé mi totiž začalo dávat smysl. Maxwellova kniha reprezentuje období, kdy jsem se chystal na založení a vedení církve a vedení týmů.

Slovenská verze

Gregory Boyd a Paul Eddy: Across the Spectrum

Každý pastor potřebuje základní přehled teologie, nejlépe pak ve verzi, kdy vidí jednotlivé názory v různých klíčových otázkách, a všechny názory jsou představeny v pozitivním světle s podpůrnými argumenty. Přesně taková je kniha Boyda a Eddyho, kterou jsem s úspěchem používal jako učebnici základů evangelikální teologie. Jejich kniha reprezentuje období formování mé teologie, kdy jsem se snažil s otevřenou myslí přistupovat k různým ožehavým otázkám.

Andy Stanley: Deep and Wide

Stanley ovlivnil mé myšlení o církvi a formování srozumitelného a neodolatelného prostředí pro lidi na cestě více než kdokoliv jiný. Jeho církev jsem podrobně pozoroval a studoval a nechal se jí v mnohém inspirovat. V této knize vypráví příběh této církve a formování jejich hodnot. Kniha Stanleyho reprezentuje období, kdy jsem se snažil vtisknout konkrétní tvář církvi, kterou jsem založil a vedu.

Česká verze

N. T. Wright a Michael Bird: The New Testament in its World

Wright se stal teologickým miláčkem pastorů po celém světě. Není vůbec divu, jeho knihy jsou fantastické. Jeho šíře záběru je neuvěřitelná, a také schopnost psát velice akademicky pro náročné čtenáře a jednodušeji pro všechny ostatní. Tato kniha je zlatým pokladem. Společně s Birdem zde Wright podává velice čtivou syntézu svých nejzásadnějších knih a myšlenek, kniha slouží jako studijní materiál i kniha se čtivým flow. Wrightova kniha reprezentuje moje současné období teologického zrání.

Cílem leaderXpress je tvořit komunitu lídrů, kteří se mezi sebou podělí o to nejlepší ze svých zdrojů, zkušenosti a know-how.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.