V tomhle článku budeme pokračovat v problematice „singláčů“ a podíváme se na to, jaký je vlastně biblický pohled na svobodný stav a jaké by na něj mohli být konstruktivní a nápomocné reakce. Pokud budete mít zájem dočíst se víc podrobnějších informací, najdete je opět v knize „Poradenství dospívajícím“ od Josha McDowella. 

1. Biblický pohled

Je zajímavé pozorovat, že většina z nás dobře ovládá teorii, co se týká postav z Bible – např. víme, že Ježíš se nikdy neoženil (a jak dodává Fred Hartley „byl úplně normální“). Ani apoštol Pavel se neoženil a byl normální. Ján Křtitel se neoženil a byl normální. Když však přijde na otázku vztahů, najednou se teorie dostává do pozadí a hodně mladých lidí, kteří jsou zatím déle nezadaní, si začne připadat neúplných, možná nedostatečných. Avšak, jak vidíme i na příkladech biblických postav, číslo JEDNA je úplné číslo. Často přehlížený biblický text jasně ukazuje, že svobodný stav přináší zbožnému muži nebo ženě hodně výhod. 

Na podkladu biblického textu z 1. Korintským 7: 25-35,(přečtěte si),  Barry St. Clair a Bill Jones nabízejí následující výklad: 

  • Svobodný člověk má méně starostí – přece jen péče o jednoho člověka je jednodušší než péče o celou rodinu
  • Svobodný člověk má větší svobodu ke křesťanské službě, má víc času věnovat se jiným lidem
  • Svobodný člověk je více méně bez starostí o rodinu – jako ženatým a vdaným bude ze všeho nejvíc ležet na srdci blaho rodiny. Bude potřeba zabezpečovat fyzické potřeby, duchovní potřeby, emocionální potřeby partnera i dětí…

Podle 1. Kor. 7:7 svobodný stav je stejný dar od Boha jako manželství. Takže obě možnosti jsou skvělé. A protože jako svobodní můžeme žít v bezvýhradní oddanosti Pánovi, bylo by moudré nejdříve zvážit, jestli si vůbec Bůh přeje, abychom jednou vstoupili do manželství předtím, než začneme uvažovat o tom, koho si vezmeme. 

2. Reakce na svobodný stav

Pomoc dospělého bude většinou potřebovat ten mladý člověk, který se svobodným stavem bojuje a kterého svobodný stav děsí. Moudry kazatel, rodič, vedoucí mládeže může takového mladého člověka povzbudit, aby svůj svobodný stav přijal a co nejvíc z něho vytěžil. Můžete se při tom řídit následujícím postupem: (více rozepsané detaily najdete v knize)

  • Naslouchání – pozorně naslouchejte příběhu mladého člověka, ale zároveň mu/jí klaďte takové otázky, které ho budou motivovat k přemýšlení a vyvolají diskusi o důvodech jeho/jejích obav.
  • Vcítění – i když se vám budou zdát některé obavy nejdříve iracionální, zkuste se vcítit do pozice daného singláče, tj. pokuste se vidět situaci jeho/jejíma očima
  • Ujištění a povzbuzení – usilujte se vašimi slovy a skutky vyjádřit mladému člověku úctu a ujišťujte ho o tom, že v Božích i ve vašich očích má velkou hodnotu
  • Nasměrování – Dick Purnell doporučuje 5 věcí, které mladému svobodnému člověku pomáhají udržet se na správné cestě: Boží slovo, rozvíjet osobní vztah s Bohem, přátelé, služba, rozvíjení zajímavých činností a koníčků 
  • Zapojení – snažte se mladého člověka zapojit do vypracování plánu k tomu, jak řešit problémy, které způsobují nespokojenost s tím, že je slobodný(á)

Cílem leaderXpress je tvořit komunitu lídrů, kteří se mezi sebou podělí o to nejlepší ze svých zdrojů, zkušenosti a know-how.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.