Dnes bych upřímil naši pozornost na verš, který adresuje Jan svému učedníkovi Gaiovi: „Modlím se za tebe, milovaný, aby se ti ve všem dobře dařilo a abys byl zdráv – tak jako se dobře daří tvé duši. (3. Janův list 1,2). Z tohto vyplývá, že Gaius zřejmě neměl dobré fyzické zdraví, ale jeho  duševní zdraví bylo v dobré kondici. Přemýšlel jsem, kolik křesťanů a kolik lídrů by takovéhle přání s radostí přijali. Že by jejich fyzická kondice byla stejná jako jejich duševní nebo duchovní kondice. Není zajímavé, že sa tak často zanedbává duševní zdraví? Co všechno můžeme udělat proto, abychom byli jako lídři duševně zdraví?

1. Nepřetěž sa!

Jistý čas jsem viděl čtyři různé dynamické týmy a zároveň byl členem dalších čtyřech týmů. Kromě toho jsem publikoval různé články, pravidelně kázal a hodně cestoval. Po nějaké době jsem zjistil, že se příliš tříštím a nedokážu se plnohodnotně věnovat ani jedné věci. Toto vedlo k vlastní frustraci a k duševní nepohodě. Každý z nás má jinou míru toho, kolik zvládne unést, ale všeobecně platí, že když se lídr zapojí do všeho, kde ho osloví, v konečném důsledku ho to přetěží. Unavený, frustrovaný a vyčerpaný lídr není dobrá kombinace. Proto buď opatrný, čemu dáš svoje ano a nepřetěž se!

2. Pravidelně přehodnocuj!

Mnoho lídrů, které znám, může soupeřit v tom, kdo má plnší kalendář. Pamatuji si, jak jsem chodíval z jedné konference na druhou, až jsem si začal všímat, že z toho mám minimální užitek. Ne, že by tyto akce byly nedostatočné. Můj problém byl, že jsem byl přesycený. Nestíhal jsem zpracovat informace (přemýšlet, uvést do praxe), protože znovu přicházely nové a nové. Moje sešity s poznámkami se kupily, ale už jsem se k nim nevrátil znovu. Bylo nevyhnutelné zastavit se, dát si pauzu a přehodnotit svůj harmonogram. Takovéto zastavení mi pomohlo lépe selektovat věci, lépe plánovat a také vedlo k zásadnímu rozhodnutí mít pravidelně čas na přehodnocování (den, týden, měsíc, kvartál, rok). S odstupem času to pro svůj život považuji za velmi dobrý krok, a proto doporučuji každému lídrovi věnovat pozornost pravidelnému přehodnocování. Může to výrazně pomoct předejít duševní a duchovní kondici. 

3. Nestarat se!

Před nějakým časem jsem četl několik životopisů lidí, kteří se zapsali do dějin křesťanství. Zaujalo mě, že vícero z nich mělo společné to, že se ocitli ve střetu mezi tím, co věřili, že od nich Pán Bůh chce a tím, co od nich očekávali lidé. Asi každý lídr v jistém momentě musí čelit něčemu podobnému. Očekávání lidí zde vždy byla a budou a mnohé z nich jsou oprávněné. Bylo by však tragédií, kdyby lídr tímto očekáváním podlehl. Kdyby v tom celém ztratil samého sebe a neuhlídal by si osobní čas s Bohem. Procházel jsem obdobím, když množství povinností a očekávání způsobovalo, že jsem ukrajoval právě z času stráveným s Ježíšem. Plynuly dny a ani jsem si neuvědomoval, jak jsem podcenil to, co považuji za nejdůležitější. Nevím, kdy bych se byl vzpamatoval a za jakou cenu, kdyby jsem ve svém životě neměl lidi, kterým jsem transparentný a zúčtovatelný. Díky Bohu, že právě takovéhle klíčové vztahy si Pán Bůh použil, abych se neocitl v tom, že dělám věci pro Ježíše – bez Ježíše. Dej na první místo vztah s Bohem a neztratíš se! 

Není jedno, jak se má tvoje duše a z jaké výchozí situace vycházíš jako lídr. Dělej proto moudré rozhodnutí, které ti pomůžou být  nejen zdravým lídrem, ale i lídrem, který buduje zdravou generaci.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.