Možná vás už napadla otázka, nebo jste se s ní setkali, že „v čem vlastně spočívá kvalifikace pro službu mladým lidem?“ „Kdo může radit?“ Zde je pár klíčových poznámek z knihy Poradenství dospívajícím od Joshe McDowella, které jsme pro vás zpracovali. Samozřejmě, je to jen souhrn informací, proto vám vřele doporučujeme se knížečku obstarat a do detailů si danou problematiku přečíst. 

Autor G.Keith Olson uvádí, že podle výzkumu se zjistilo, že nejlépe poradenství funguje tehdy, když má poradce tyto tři vlastnosti: empatiivroucnostopravdivost.

1. Empatie

Poradcova empatie má na člověka, se kterým mluví, téměř uzdravující vplyv. Odráží hluboké pochopení pro rozbouřený vnitřní život člověka a dává mu pocit, že mu možná přece jen někdo rozumí a někomu na něm i záleží. 

Příklady empatických vyjádření: 

„Je to velmi těžké snažit se vyjádřit takto silné pocity slovy…“ nebo „Máš pocit, že je ti špatně od žaludku, kdykoli si vzpomeneš na to, co se stalo.“ Nebo „V této chvíli se asi všechno zdá úplně matoucí.“ Nebo „Cítil(a) jsi se tam sám (sama), bezmocný(á), bezbranný(á).“ atd. 

2. Vroucnost

Poradcovi skutečně záleží na štěstí, tělesné i duševní pohodě člověka. Dává najevo náklonnost a upřímný zájem, je starostlivý, přijímá daného člověka s láskou a bez předsudků.

3. Opravdivost

Poradce je opravdivý –  skutečný – otevřený a upřímný člověk, který se vyhýba balamutění nebo hraní nějaké nadřazené role. Opravdivost v sobě zahrnuje spontánnost bez impulzivnosti a upřímnost bez kruté konfrontace. Poradce má být sám sebou, nemyslí a necítí jednu věc a neříká přitom něco jiného.

A ještě…

Kromě těchto nevyhnutných předpokladů by měl poradce, který chce efektivně pomáhat mladým, u sebe rozvíjet následující vlastnosti:

  • Pokorný duch – poradce nesmí být arogantní, samolibý nebo takový, který si o sobě myslí, že všechno ví. Poradce by se neměl snažit ze všech sil dávat rady, spíše se snaží podpořit mladého člověka v jeho hledání odpovědí a směrování, zaměřuje se na přemýšlení a na prožívání pocitů toho, s kým jedná.  
  • Emocionální stabilita – od poradců se nevyžaduje dokonalost, ale jestli on sám neumí ovládat svoje vlastní pocity, mladému jen těžko pomůže.
  • Vztah s Ježíšem – pro poradenství druhým je osobní vztah s Ježíšem pro poradce klíčovým, protože když se objeví těžké chvíle, kde bude potřebná vysoká dávka trpělivosti nebo vytrvalosti, jediným receptem pomoci bude modlitba, spoléhání se na Boží vedení a Jeho milost. 
  • Spoléhání se na Ducha Svatého 
  • Znalost základního biblického učení 

Článek byl se souhlasem 4D Ministries zpracovaný na základě knihy Joshe Mcdowella a Boba Hostetlera, Poradenství dospívajícím.

Cílem leaderXpress je tvořit komunitu lídrů, kteří se mezi sebou podělí o to nejlepší ze svých zdrojů, zkušenosti a know-how.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.