Víte, na počátku ledna tohoto roku jsem zjistil, že mám vážný problém. Chytl jsem střevního bacila a musel jsem k lékaři. Čtyři dny jsem kvůli němu nejedl, ale to nebyl můj hlavní problém. Ten jsem si uvědomil až v čekárně.

Doma jsem si nechal svůj mobilní telefon. Více než hodinu jen tak sedím, dívám se do zdi a čekám. Žádné časopisy v čekárně nejsou. Byl jsem z toho celý nesvůj.

Následující týden, když jsem šel na kontrolu, jsem si s sebou mobilní telefon už vzal. Vzpomněl jsem si na situaci z poslední návštěvy. A v tom mě napadlo, že to zkusím hecnout. Vydržím sedět v čekárně bez toho, aniž bych vzal mobil do ruky – četl na něm zprávy, byl na internetu či cokoliv podobného.

Myslíte, že jsem to vydržel? Ne, nevydržel. A v tom jsem si sám diagnostikoval daleko závažnější diagnózu, než byl onen střevní bacil. A to, že jsem do jisté míry otrokem digitální společnosti. Natolik mě to vyprovokovalo, že jsem se rozhodl tímto tématem zabývat.

Přečetl jsem knihu, různé odborné články, hledal a stále hledám balanc, jak žít život ve svobodě v obklopení tolika médií, které neustále usilují o moji pozornost.

Cílem není se těchto věcí nadobro zbavit, utéct z tohoto světa někam do kláštera. Ale žít v tomto světě s vědomím toho, že zde není můj domov. Osobně jsou mi média velmi blízká. Snažím se používat Facebook k Boží slávě. S manželkou jsme nedávno společně sledovali seriál Černobyl, a pokud mi to čas dovolí, tak se rád podívám na vybrané sportovní přenosy. 

Skrytá nebezpečí médií

Chtěl bych však ukázat na 3 skrytá nebezpečí médií, která nás obklopují.

1) Média berou čas. Takřka pětina mladých lidí ve věku mezi 16-24 let je na svých mobilních telefonech tak závislá, že jejich sledováním tráví více než sedm hodin denně.

Své mobily mladí kontrolují v průměru každých dvanáct minut. A to jen mobil. Co se týče veškerého času u digitálních médií, je toto číslo ještě větší. Dokážeme u nich strávit v průměru i deset hodin denně. Když si k tomu připočtete spánek, tak už nám toho času moc nezbývá.

2) Média formují naši identitu. Máme tendenci víc a víc unikat z reálného do virtuálního světa, kde jsou mnohé věci jednodušší. Unikáme do životů, které nejsou naše, a přizpůsobujeme se zkušenostem druhých. Ztrácíme vědomí toho, co znamená být tady a teď. 

3) Média oslabují naši mysl. Naše pozornost ztrácí schopnost se koncentrovat. Znáte to? Máte se učit, a za sekundu už sledujete surfaře, jak ladně zdolává desetimetrovou vlnu někde na Havaji. Vrátíte se k učení, a chvíli na to vám pípne zpráva, a vy sedíte ve virtuálním tanku.

Náš mobil nám poskytuje nekonečné možnosti rozptýlení. Po několika hodinové pasivní konzumaci jsme často natolik neteční, že jen civíme do prázdna. 

A asi vám nemusím říkat, že náš čas, identita a mysl je bytostně spjata i s naším duchovním životem. Jak si tedy uchovat čerstvý pohled na Ježíše ve světě plném smyslových rozptýlení? Jak žít svobodný život ve světě digitálního zajetí? Od čeho začít?

Na křesťanském webu „Desiring God“ byla zveřejněna jedna zajímavá statistika. Z 8000 křesťanů se více než 50 % přiznalo k tomu, že se do pár minut po probuzení dívají na svém mobilu na email, čtou zprávy, sledují Facebook. Jak to máte vy? Za jak dlouho po probuzení šaháte po svém mobilním telefonu? Hned? 

 A pak se zeptali ještě na jednu zajímavou otázku. Zda v běžném dni kontrolují email a sociální média dříve, než mají čas s Bohem v Jeho slově a v modlitbě. Ve věkové kategorii 18-29 let to bylo 78 %. Což znamená, že 4 z 5 mladých křesťanů ráno otevírá svůj mobil, internet, kontroluje zprávy, Facebook, Instagram dříve, než přichází do Boží přítomnosti.

Možná si řeknete – a co je na tom? Vaše mysl je po probuzení jako čistá houba, která je schopná nasávat a realizovat ty nejdůležitější věci. I vrcholní manažeři se shodují na tom, že nejvíce produktivní čas na práci je ráno, když jste odpočati a vaše mysl je čerstvá. A proto není jedno, čím naši mysl po probuzení sytíme.

Výzva

A proto vás chci pozvat k výzvě, která může zcela zásadně změnit váš den. Je to pravidlo, které jsem pojmenoval: „Napojen, až pak připojen!“  Přijít a setkat se s Bohem předtím, než se připojím k celosvětové internetové síti.

 Ano, je to boj! Boj se zvědavostí podívat se, jak dopadl noční zápas NHL. Boj s vlastním egem, které se chce podívat, kolik lajků získal váš poslední příspěvek. Boj s touhou po odpočinku, chvíli si ještě ráno poležet a nasávat, co nového se událo ve světě. 

Ale jde o vědomé rozhodnutí, že chci svoji odpočatou mysl plnit hned zrána Božími věcmi. A je to také něco, co vidíme napříč celou Biblí.

 „nasyť nás svým milosrdenstvím hned ráno a po všechny své dny se budeme radovat a plesat.“ Žalm 90,14 „Mé oči se budí dřív než noční hlídky a přemýšlím o tom, co jsi řekl.“ Žalm 119,148 „Sotva procitnu, jsem s tebou.“ Žalm 139, 18 „Ohlas mi zrána své milosrdenství, neboť doufám v tebe. Dej mi poznat cestu, po níž mám jít.“  Žalm 143, 8 „(Ježíš) Časně ráno, ještě za tmy, vstal a vyšel z domu; odešel na pusté místo a tam se modlil.“ Marek 1,35

„Mé oči se budí dřív než noční hlídky a přemýšlím o tom, co jsi řekl.“ Žalm 119,148 „Sotva procitnu, jsem s tebou.“ Žalm 139, 18 „Ohlas mi zrána své milosrdenství, neboť doufám v tebe. Dej mi poznat cestu, po níž mám jít.“  Žalm 143, 8 „(Ježíš) Časně ráno, ještě za tmy, vstal a vyšel z domu; odešel na pusté místo a tam se modlil.“ Marek 1,35

„Napojen, až pak připojen.“ A pokud do toho chcete jít se mnou, vystřihněte si tento obrázek a nalepte si ho na svůj mobil, aby vám tuto výzvu připomínal. Anebo si můžete koupit tričko a nálepku s touto výzvou na stránce krestanskytextil.cz

Svět se snaží uchvátit naši pozornost nekonečným proudem rozptýlení, ale kříž nás vede k jiné podívané. „A ti, kdo se v celých zástupech sešli na tu podívanou, když viděli, co se stalo, odcházeli bijíce se do prsou.“ Lukáš 23,48

Kříž je místem, kde byl vylit Boží hněv na milovaného Božího syna pro mé hříchy. On však se stal smírnou obětí za naše provinění. Ježíšův kříž byl tou největší podívanou, jakou kdy tento svět spatřil.

Svět se snaží uchvátit naši pozornost nekonečným proudem rozptýlení, ale Bible nás povzbuzuje k tomu, abychom oživili naše srdce podívanou na Krista.

Před nějakou dobou mi můj syn ráno pověděl: „Bibi (myšleno Bibli) ne, hovínka.“ Namísto kreslené Bible si to ráno k prohlížení vybral obrázkovou knihu, která učí děti, jak vykonávat svoji denní potřebu. 

A tak mi to nedalo nepřemýšlet, čím po ránu plním v životě svoji mysl. Bibi nebo hovínka?

Ano, každá generace čelila tomuto zápasu, ale nikdy nebylo lidem díky médiím nabídnuto tolik rozptýlení, jako v dnešní době. Proto je tak důležité bojovat dobrý boj.

Lukáš slouží ve Slezské církvi evangelické a. v. jako pastor sboru v Těrlicku (startcil.cz) a vedoucí odboru pro mládež. Na pedagogické fakultě v Ostravě vystudoval obor Vychovatelství a na univerzitě Matěje Bela v Bánské Bystrici „Evangelikální teologii a misii.“ Sní o církvi, která je uchvácena Kristem. Rád pracuje s mladou generací.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.