Za tu dobu, co se v církevním prostředí pohybuji v různých týmech, zažil jsem celou řadu “víkendových výjezdů”. Vzali celý tým a odjeli jsme někam pryč z města a tam jsme měli intenzivní společný čas. Tyto výjezdy se dají pojmout různě a každý vedoucí by při přípravě měl vycházet z porozumění tomu, jak na tom jeho team je, v jaké fázi služby se nachází, co nejvíc potřebují a co mu Bůh ukazuje. Zde s vámi chci sdílet pět tipů, jak o takovém čase přemýšlet možná nově, znovu, jinak. A pokud jste nikdy žádný podobný víkend neuspořídali – udělejte to! Pozitivní efekt je často obrovský. Tak tedy… 

1. Nechte si v rozvrhu “volnou hodinu”

Pokud už se nám podaří v nacpaných kalendářích najít čas na podobný výlet, zcela přirozeně od něj máme velká očekávání. Chceme využít daný čas co možná nejefektivněji, nejproduktivněji a tak připravíme perfektní nabušený program plný diskusí, modliteb, přemýšlení, teambuildingových aktivit a plánování. 

Někdy ale v diskusi narazíme na významný problém nebo naopak nápad a příležitost a cítíme, že by bylo potřeba v tomto přemýšlení pokračovat, možná se za to téma ještě chvíli modlit nebo diskutovat. Jenže za 15 minut již začíná další díl programu, který nechceme vynechat, protože jsme ho při přípravě viděli jako velmi důležitý.

Proto je lepší nechat si v celkovém rozvrhu takového víkendu 1-2 hodiny volného času (nikoli ve smyslu plánovaného volna), které je možné využít, pokud bude potřeba, tak abyste nemuseli něco vynechávat. A pokud tento čas nevyužijete, můžete se stavit po cestě domů třeba do kavárny.

2. Modlitba s reflexí

Někdy se nám stává, že ve službě narazíme na nějaké obtížné otázky nebo hledáme něco nového, nové směřování či priority. A je možné se na tuto oblast dívat mnoha různými pohledy. Co udělejte je, že pošlete všechny členy týmu samotné na hodinu i dvě, jen s biblí, sluchátky, deníčkem. Cílem tohoto času je v modlitbách každý sám před Bohem hledat Jeho vůli

Po skončení tohoto času se sejdete a na tabuli napíšete postupně všechno, co Bůh každému ukazoval a potom hledáte to, co je společné. Věřím, že Bůh má pro váš díl své církve a jejího budování svůj plán a že ho můžete vidět právě v tom, co ukazoval všem podobně nebo stejně. Někdy to může být něco velmi konkrétního, někdy spíše směr nebo oblast, na kterou se pak máte dál více zaměřit.

3. Pozvánka pro vedoucí církve nebo jiné služby

Ať už vedeme staršovstvo, team mládeže, misijní službu, chválící kapelu nebo letní campový team, potřebujeme o naší službě přemýšlet v kontextu celé místní církve. Podobný týmový víkend je skvělou příležitostí jak pozvat vedoucí, starší či pastory, aby “ochutnali” prostředí vašeho teamu. Vidět co to znamená vést mládež, chvály, letní tábor nebo misijní projekt.

Můžete je pozvat na půl dne, celý den nebo celý pobyt, podle toho, co považujete za důležité. Čas, který společně strávíte, může mít specifickou agendu, ale nezapomeňte pozvat dotyčného, aby s vámi poobědval, dal si kávu – jak se říká u nás “pochilloval”. Mnoho věcí se totiž posune právě v tomto čase, kdy není jasně dáno téma diskuse, kdy se můžete sdílet o svém životě a naslouchat si navzájem nad hrnkem dobré kávy nebo talířem guláše.

4. Jak na teambuilding

Když jsem pracoval ve velké IT firmě, absolvoval jsem celou řadu různých teambuildingových akcí. Tedy událostí, které mají za cíl budovat soudržnost, důvěru a spolupráci nějakého týmu. Metodika, která se pro teambuilding zpravidla využívá spočívá v přinesení nového impulsu do týmové dynamiky, vytažení lidí z kontextu jejich každodenní práce do prostředí, které je v něčem jiné, nové, dalo by se říci neznámé. Jednoduše by se dalo říct, že chcete svůj team v něčem vykolejit – aby se poznal v jiných, nečekaných situacích. 

Je to trošku humorné, ale dost teambuildingových aktivit pro firmy vypadá tak trošku jako setkání mládeže v církvi. Dejte dohromady jídlo, nějaký ulítlý způsob jak se musíte seznámit s někým, o kom toho moc nevíte, postavení pyramidy z lidských těl a diskusi o tom, co byste dělali s milionem korun. A máte to. Skoro jako mládež, ne?

Problém je, že spousta dobrých (a levných) aktivit pro budování týmu je tak blízko “každodenní” práci týmu mládeže, církve nebo misijního programu, že nepřinese nové impulsy ani dynamiku. Proto se při vymýšlení teambuildingových programů soustřeďme na to, aby to bylo něco, co bude co nejvzdálenější běžnému setkání týmu, běžnému setkání mládeže, tomu, co děláme, když “sloužíme”. Kreativitě se meze nekladou – já doporučuji manuální práci.

5. Slavíme!

Toto se nutně nevztahuje pouze k víkendovým výjezdům teamu, ale takový čas je pro toto téma skvělou příležitostí. Protože věříme, že se službou v církvi podílíme na Božím díle, za všechno, co se podaří jde chvála a díky za Ním. To je v pořádku, ale zapomínáme občas na to, že je důležité ocenit, pochválit a povzbudit členy našeho týmu. Koneckonců jsou to oni, které si Bůh používá a vybírá k naplňování svého plánu.

Snažím se proto alespoň jednou za 6 měsíců uspořádat na výjezdu nebo na klasickém setkání týmu malou oslavu. Nemusí jít o nic velkého – někdy koupím šampaňské nebo dort. Vzdáváme chválu Bohu, bez kterého naše služba nemá smysl, ale také děkujeme sobě navzájem, protože bez lidí by služba taky nešla dělat. Můžete poděkovat každému vedoucímu za něco, co udělal za poslední období, čeho si vážíte. Nebojte se být konkrétní, děkovat i za maličkosti, které mohou mít velký význam v dlouhodobém pohledu.

Ať už se rozhodnete uspořádat podobný výjezd a zařadit jeden, pět nebo žádný z těchto tipů – přeji vám, ať je to čas, který bude Bohem použitý k budování Jeho království, vaší služby, teamu i každého osobně.

Narodil se, vyrostl a celý život žije v Brně, kde spolu s manželkou Monikou vede středoškolskou mládež WAVE, podílí se na vedení nedenominační církve ES Brno a od dubna 2018 pracuje v Křesťanské akademii mladých jako manažer tréninků vedoucích mládeží. Kromě Pána Ježíše a své manželky miluje čas v přírodě (s oběma dříve jmenovanými), dobré rozhovory o životě, víno, hudbu, knihy a americký fotbal. Ubíjí ho stereotyp a když lidé jdou místo za Božím povoláním za uznáním od druhých.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.