Ze všech vlastností vedoucího, o kterých jsem doteď psal, možná za tuto budete nejvíc kritizovaní. Vím, že já jsem z ní byl obviněný. A sám jsem své vedoucí za to odsuzoval. Je to nepohodlnost.

Nepohodlnost pro druhé

Doteď byly všechny vlastnosti zaměřené na to, kdo a jaký jsi ty jako vedoucí. Máme být zranitelní. Máme být upřímní. Ale tato vlastnost se netýká toho, jaký máš být ty, ale jaké prostředí tvoříš.

Potřebuješ tvořit kolem sebe prostředí, ve kterém se lidé budou cítit nepohodlní.

Počkej… co?

Ano, možná to zní úplně zvráceně. Dovol mi vysvětlit. Nemluvím o tom, že máš mít špatné sezení, nepříjemný pach v místnosti, nudně řečnit nebo falešně zpívat. Nemluvím o takové nepohodlnosti (přestože tyto věci určitě vytvoří velmi nepohodlné prostředí).

Mluvím o trochu jiném způsobu nepohodlnosti. Mluvím o nepohodlnosti, která přichází kvůli novým výzvám. Hovořím o nepohodlí, které nás nutí zamyslet se a hledat nové řešení.

Metamorfóza

V přírodě vidíme úžasné příklady. Larva, která se má proměnit na motýlka, musí projít procesem metamorfózy. Musí zanechat to, co zná, co je pohodlné, proto, aby mohla růst a dosáhnout plnost toho, pro co byla stvořená.

Nebo příklad humra. Humr má velmi tvrdý pancíř, který ho chrání před vnějšími hrozbami. Ale ten pancíř je zároveň limit, do kterého dokáže růst. Proto pravidelně musí zničit svůj pancíř o nějakou skálu proto, aby mu mohl vyrůst nový, větší a silnější pancíř. Je to bolestivý proces, pravděpodobně velmi nepohodlný, ale díky tomu může zdravě růst.

Nepohodlnost a kreativita

Nakonec si myslím, že nepohodlnost je nejlepší místo pro kreativitu. Právě tehdy, když jsme vystavení do nějaké nepohodlné situace, kdy nevíme, jak vyřešit problém, protože nikdy jsme se s tím nesetkali, máme možnost vymyslet řešení, které jsme před tím nevyužili. Až tehdy, když čelíme problému, kterému jsme před tím nečelili, máme šanci přinést řešení, které jsme předtím neviděli.

Samozřejmě, zkušenost je velké plus. Když můžeme aplikovat staré poznatky na nějaký nový problém to je jen pozitivní. Ale někdy potřebujeme vyjít z naší komfortní zóny, abychom mohli uvidět problémy a situace v našem životě či službě v úplně novém světle.

Nepohodlnost v praxi

Co s tím dělat dál? Jak vytvořit prostředí, které má tu správnou míru nepohodlnosti?

Nemám na to jednoznačnou odpověď. Vedení lidí není exaktní věda a žádá si velkou moudrost. To, co jednou funguje už druhý krát nemusí vyjít. Ale toto je několik věcí, které mohou pomoci:

Deleguj: neměj všechny vyučování nebo vedení chval. Deleguj zodpovědnosti i na lidi, kteří „ještě nejsou připravení“ (kdy bude někdo opravdu dostatečně připravený? Jestli si někdo myslí, že je absolutně připravený na službu, pravděpodobně ten není. Pravděpodobně u něj jde o budování vlastního ega).

Disclaimer: to neznamená, že dáš vedení chvál člověku, který neumí ani hrát na nástroje ani zpívat. Znamená to, že je možná zadáš člověku, který umí zpívat, ale stydí se před lidmi, protože si myslí, že neumí ? 

Rozšiřuj: často máme u tvorby týmu příliš tvrdé a těžké kritéria na to, kdo do týmu může přijít a kdo už ne. Někdy je však dobré rozšířit tým i o ty, kteří „ještě na to nejsou připravení“ (vidíte opakující se motiv? ? ). Díky tomu mají možnost dorůst do toho bodu, kdy by do týmu i tak měli patřit. Zároveň máš možnost přímo s těmi lidmi pracovat a vést je v duchovním životě.

Disclaimer: jestli je to tým vedení mládeže nebo dorostu, možná není nejmoudřejší zvát nového člověka, který ani není obrácený. Možná takového člověka nejdřív zkus pozvat do jiného týmu, který má menší zodpovědnost. Do takového týmu můžeš pozvat například mládežníka (nebo dorostence), který už je obrácený a může pomáhat vést „zevnitř“.

José, původem ze Španělska, je vedoucím mládeže v CB-Žilina (SK). Mimo jiné vede mládežnickou komunitu re.focus, kde slouží slovem, vede misijní skupinu a "hraje worship". José se naučil velmi rychle (za 6 měsíců) plynule slovensky, momentálně studuje na TCM.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.