(Ne)sdílení evangelia s druhými lidmi II.

minulém článku, který vám doporučuji si přečíst, jsem psal několik bodů, jak evangelium nesdílet. V tomto článku, který je pokračováním, najdete několik myšlenek ke sdílení naděje. Největší kus práce bude ale na vás.

Evangelium je příběh. Každý příběh má svou vůdčí myšlenku, hlavní pointu, červenou nit, která se jím line a která mu dává hloubku, rozměr, smysl a význam. U některých příběhů je snadné ji najít, v některých musíme hledat déle, ale ty nejsilnější příběhy něco takového zkrátka obsahují. V dnešním článku této hlavní „myšlence“ budu říkat uměleckým pojmem leitmotiv.

Evangelium je příběh, který taky má nějaký leitmotiv.

Naneštěstí často naše “verze“ evangelia ho má vlivem času, našich osobních názorů a naší církevní tradice docela upravený od původní verze.

Nemůžeme však být klidní, že s někým sdílíme “evangelium“, když jsme zaměření na něco nesprávného a celý leitmotiv, který posluchač slyší je nesprávný.

Často se pak centrem (leitmotivem) našeho poselství stává například hřích, dobrý život, špatný život, povolání, duchovní dary, morálka, povídání o Bohu, povídání o Bibli nebo povídání o církvi. Druhý člověk pak nemá moc šanci pochopit, o čem evangelium opravdu je a hlavně ho mystifikujeme tím, že mu představujeme verzi křesťanství, která své jádro postrádá, anebo ho odsouvá na okraj. Každému z nás se to přirozeně může stát. A potom se potřebujeme vždy vrátit k tomu, co je důvodem naší naděje. Hlavní postavou (myšlenkou) našeho příběhu nejsem ani já, ani hřích, ani dobrý život, ani chození do církve, ani správné křesťanské názory. Hlavní postavou našeho příběhu je osoba, která musí být v každém vyprávění jasně vidět.

Evangelium je příběh o Boží lásce k lidem, která se projevila v Kristu. Evangelium je poselství o naději, která má jméno, a tím jménem je Ježíš Kristus. Centrem evangelia má být vždy Kristus, jeho smrt a vzkříšení. Jedno poselství, které se dá říct mnoha různými způsoby z mnoha různých úhlů, ale pokud chceme, aby bylo druhým k užitku, hlavní leitmotiv musí vždy zůstat stejný. Krásný leitmotiv evangelia můžeme jasně vidět v Jan 1:1-5 nebo Koloským 1:3-20 a na mnoha dalších místech v Bibli. Ježíš je natolik pestrý, že o něm lze mluvit miliony různými způsoby, takže ani zdaleka nehrozí to, že bychom se museli uchýlit k opakování stejných frází.

Doporučuju vám (tobě nebo týmu vaší mládeže) si sepsat, čím je pro vás evangelium, (jak bys ho někomu vysvětlil) a poté si provést “revizi”, kolem čeho se náš příběh opravdu točí.

Jaký je leitmotiv tvého evangelia?

Zůstaň v kontaktu

Přihlas se k odběru našeho info listu a budeme ti posílat nejen informace o novém obsahu na našem webu, ale i zajímavé materiály, které na našem webu nenajdeš.

Tvůj email zůstane u nás, nikomu ho nebudeme dávat.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..