Název: Nažité v žitě
Autor: Maruška Skonc
Vydavatelství: Porta Libri
Rok vydání:  2017
Počet stran: 152
Žánr: sbírka povídek
Cena: 8 €

O knize:

„A když ani Ježíš neměl stoprocentní úspěšnost svého učednictví, proč bych si měla já myslet, že to budu umět líp? Lidé budou odcházet. I ti, u kterých jsme to opravdu nepředpokládali. Na tu bolest je potřeba se připravit. Jako takové analgetikum jsem si napsala na malou kartičku: milovat za každých okolností, dát tolik šancí, kolik by dal Ježíš, říct pravdu, ukázat milost, věřit, že toto není konec jejich příběhu.“

Co si o knize myslím já?

Co si o knize myslím já?
Přestože od mého čtení této sbírky uběhl víc jak rok, doteď si pamatuji radost, kterou jsem u ní našla. Nevím, jestli to bylo z toho důvodu, že jsem v ní objevila vícero skrytých přátel, nebo jednoduše tím, že z ní vyzařovalo jakési čaro. Po 7 letech se Maruška pustila do další knihy, ve které je vidět nejen její autorský růst, ale i ten osobní. Tato útlá knížka je naplněná tolika příběhy. Někdy radostnými, někdy napínavými, někdy smutnějšími. Ale jak slibuje název, je to o tom, co autorka hrdinka nažila v tom žitném poli, do kterého se před lety vydala zachraňovat ztracené.

Jestli ze mě může něco být, tak v Jeho rukách. Jestli budu umět milovat, tak jen Jeho srdcem. On snesl mnoho zklamání. Snesu ho i já. Zhasla jsem lampu. Byly čtyři hodiny ráno. Venku svítalo. Asi jako v mojí duši.“ (s. 37)

V této knížce můžete velmi snadno najít samy sebe. A to neříkám jen o lidech, kteří se v ní opravdu hrdiny stali. Mluvím o všech služebnících, kteří zažívali blízkost s dalšími učedníky Pána Ježíše. Někteří přinášejí moudrost, někteří krásu, někteří zklamání, někteří výzvy. Ale od každého z nich se můžeme učit něco nové a potřebné. Já jsem se kromě množství věcí od Marušky učila i to, že zapisovat si příběhy může být velmi užitečné. Abych nezapomněla. Příběhy této autorky opravdu stojí za čas, který u nich strávíte. Dokonce nemusíte být ani služebníci, kteří pracují s mládeží. Jednoduše stačí, abyste byli lidmi, kteří rádi poslouchají příběhy, které se opravdu staly.

Maruško, když máte možnost i jen jediného mladého člověka posunout i kdyby jen o centimetr blíž ke Kristu, stojí za zvážení, zda právě to nedává největší smysl.“ (s. 72)

Problémem úplně realistických a osobních knížek je to, že někdy můžou zasáhnout přesně tu skrytou citlivou strunu. Tu, o které nemluvíme. Kterou skrýváme co nejhlouběji. To jsou přesně ty věci, o kterých víme, že nejsou dobré, avšak odkládáme jejich řešení. A potom si přečtete jednu kraťoučkou povídku a Duch Svatý už klepe na srdce. Že haló, toto přesně potřeba změnit u tebe. A tak si povzdychnete a pustíte se do práce.

…donedávna jsi církev milovala, protože jsi v ní měla štěstí na dobré lidi. Protože ti v ní bylo dobře. Ale to není dlouhodobě udržitelný stav. Dříve nebo později se něco stane. Skandál, souboj o moc, peníze… Tvoje ideály o církvi teď spadly. Ale kdyby nespadly teď, mohly za rok nebo za deset, kvůli něčemu jinému, kvůli jiné situaci. Ale ty už odteď můžeš mít opravdoví důvod na lásku. Takový, který nikdy nepomine.“ (s. 119)

Možná si říkáš, proč bys měl po této knížce sáhnout ty. Ty, který sloužíš několik měsíců možná i několik let. A já ti dokážu velmi rychle odpovědět. Jestli jsi služebník, který začíná pracovat s mladými lidmi, tak pro tebe může být tato kniha povzbuzením. V tom, že někdy to bude těžké, ale oplatí se bojovat za ty často neposlušné nedochvilné, či zraňující učedníky. Uvidíš, jak to řešil někdo další a možná najdeš odpovědi na otázky, které ještě jen přijdou.

A možná jsi služebník, který už zažil mnoho. No někdy máme tendenci myslet si, že to, co prožíváme, žijeme jen my. Že nikdo doopravdy nerozumí té radosti i bolesti. Ale potom otevřeš tuto knížku a začneš číst. A řekneš si: aha, toto přesně jsem zažila tento týden. A aha! Toto se stalo i mně před několika roky. A tehdy si uvědomíš, že přece jen bojujeme ten stejný boj a jaké důležité je sdílet ho s dalšími. Neboj se mluvit o svých slabostech i malých radostech. Možná potěšíš a povzbudíš stejně jako Maruška.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.