Měli jste někdy ten trapný sen, kdy jste byli na nějakém veřejném místě, ale z nějakého důvodu jste byli nazí? Určitě budete se mnou souhlasit, že to není ta nejpříjemnější situace na světě!

Nahota a „schovávačky“ 

Téměř od počátku lidstva je nahota něco, čeho se bojíme a čemu se vyhýbáme (Gen 3:7). Nikdo nechce byť nahý a vytváříme všelijaké způsoby, abychom zakryli naši nahotu. To není jen oblečení (a když je to možné, značkové, ať nám to zvýší status) ale jsou různé techniky, kterými se snažíme zakrýt jinou nahotu – nahotu duše. Jsme cyničtí, abychom zakryli nahotu našich bolesti (že, Dr. House?). Děláme si legraci z věcí, na kterých nám ve skutečnosti záleží. Jsme drsní, abychom zakryli strach a bolest. Jsme „racionální“, abychom zakryli naši citlivost a emoce (tyto věci platí hlavně pro chlapy, přestože samozřejmě nejen pro ně). 

Jestli jsem se za poslední 4 roky něco naučil o vedení a službě, je to, že ve službě se nemůžu přetvařovat. Když chci být dobrý vedoucí, musím se přestat schovávat za všelijaké masky a musím jít „s kůží na trh“. Jestli chci být dobrý vedoucí, musím být nahý před těmi, které vedu.

„Zakrytý“ vs. „nahý“ vedoucí

Mnoho knih o vedení (ať už křesťanských nebo komerčních) jsou založené na tom, že jako vedoucí musíš být „tvrdý“. Nemůžeš lidem ukázat emoce, protože to tě oslabuje. Můžou tě zneužívat. Nebudou tě respektovat. Atd., atd.

Problémem je, že můj alternativní model s tímto z části souhlasí. Já nenabízím model, ve kterém bude všechno ideální. Právě naopak, možná to bude způsob, který ti přinese víc bolestí hlavy a starostí. Ano, když budeš „nahý“, budeš vypadat slabý. Ano, když budeš „nahý“, můžou tě zneužít. Ano, když budeš „nahý“, můžou ztratit vůči tobě rešpekt.

Přesto si myslím, že takovýto způsob vedení je nejlepší pro nás. Myslím si, že toto je model, kterým vedl Ježíš své učedníky. Věřím, že když nás volá obnovit tento svět a vytvořit „novou zahradu“ Eden, jeho povolání zahrnuje i cestu zpět k nahotě.

Budeš vypadat slabý – i Ježíšovi se na kříži vysmáli, že je slabý.

Budeš zneužívaný – i Ježíše zneužívali, odkdy ho vojáci chytili, až do poslední chvíle jeho života.

Budeš ztrácet rešpekt – jeho vlastní učedníci od něho utekli a nepřiznali se k němu. 

Co znamená být nahým vedoucím?

Být „nahým vedoucím“ je boj na celý život. Je hodně oblastí, kterým bychom se mohli věnovat – a mnoho z nich ještě asi neznám, protože je to na celý život. Ale v této sérii bych se s vámi chtěl podívat na 3 vlastnosti, které mě naučily být lepším „nahým vedoucím“. 

Zranitelnost.

Upřímnost.

Nepohodlnost.

Mám radost, že jste se rozhodli jít cestou „nahoty“. Věřím, že se nám bude spolu dobře kráčet, Protože jsme v rukách dobrého vedoucího, který svůj život vedl v duševní nahotě až do posledních důsledků. 

José, původem ze Španělska, je vedoucím mládeže v CB-Žilina (SK). Mimo jiné vede mládežnickou komunitu re.focus, kde slouží slovem, vede misijní skupinu a "hraje worship". José se naučil velmi rychle (za 6 měsíců) plynule slovensky, momentálně studuje na TCM.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.