Slovo Evangelium je jedno z nejvíce omílaných slov v křesťanském světě, a taky proto se nám často stává, že si do evangelia začneme dosazovat vlastní myšlenky a názory. Často s dobrým úmyslem lidé neslyší to, co chceme říct, protože sdílení čehokoli je vždy závislé na kontextu a bez kontextu jsou samotná slova špatně pochopena.

V podobenství o rozsévači je napsáno, že „Do dobré země je zaseto u toho, kdo slyší Slovo a rozumí…“ (evang. Matouše 13:23) Stalo se vám někdy, že vám někdo vysvětloval něco z jeho pohledu úplně jasného, ale vy jste nerozuměl tomu o čem mluví? Pokud máte partnera, určitě se vám to stalo naposled včera. Přesně tak se cítí lidé, kteří nejsou křesťané, když jim někdo povídá “evangelium” bez přemýšlení o tom, komu ho říká. Mimochodem všimli jste si v evangeliích někdy, jak Ježíš dobrou zprávu podával každému úplně jinak?

Pojďme se podívat na 7 častých chyb, které jako křesťané děláme, když chceme s někým sdílet naději, kterou máme v Ježíši Kristu.

Vysvětlovat lidem, že jsou špatní

 • Náš největší problém není, že jsme špatní. Náš největší problém je, že jsme oddělení od Boha a duchovně mrtví. Kdybychom byli špatní, tak stačí dělat opak – a budeme dobří. V tomhle případě ale odstranění příčiny neřeší problém. Drtivá většina lidí si uvědomuje, že jsou špatní a nemusíme jim to pořád dokola opakovat. Zkusme se více zaměřit na podstatu problému a na jeho řešení, než na přemýšlení v rozmezí dobrý/špatný.

Mluvení jen o Bohu namísto Ježíše.

 • „Bůh“ je pro lidi tak fádní pojem, že si pod něj dosadí cokoli se jim zlíbí. Ne tak u Ježíše. Toho svými představami jde nahradit už mnohem hůře a mnohem méně zapadá do škatulek, které mají lidé v hlavě vytvořené. Při troše snahy a čtení některého ze čtyř evangelií si každý z nás nakonec musí položit upřímnou otázku – Kdo je pro mě Ježíš, a co s tím udělám?

Vedení k přijetí křesťanského světonázoru.

 • Ty jsi nebyl u voleb? Ty jsi pro sňatky homosexuálů? Ty si nečteš Bibli každý den? Ty nevěříš v doslovné 6-denní stvoření světa? Ty se bojíš nahlas modlit? Ty ještě kouříš? Ty nosíš do církve takové oblečení?
  • To by ale správný křesťan přece neměl dělat…!
 • Když zažijete několik těchto blahosklonných reakcí dlouholetých křesťanů, tak vám brzy dojde, že jste přijali nejenom Ježíše, ale i celý křesťanský systém a světonázor, který daná církev přijímá a vehementně obhajuje. Problém může být i v tom, že za dobrým úmyslem věřících se často skýtá sobectví, úzkoprsost, pohodlnost a neochota přemýšlet nad vlastními názory. Ano, evangelium má časem vliv na všechny oblasti našeho života, když nás Duch Svatý proměňuje, ale žádný křesťanský světonázor, ať sebelepší, by nikdy neměl být míchán jako „package-deal všechno nebo nic“ s podstatou evangelia.

Slibování pocit štěstí a lepší život.

 • Kdyby popravení apoštolové první církve slyšeli některé naše sliby “happy křesťanského života” ala „přijmi Ježíše a tvůj život bude parádní fajnovka“, asi by se obraceli v hrobě. Poselství evangelia je, že budeme žít v moci vzkříšeného Krista, který dá našemu životu odvahu, směr a smysl, uprostřed všeho pozemského trápení. Nikde se na stránkách Nového Zákona neslibuje, že se křesťané budou mít “dobře a bezpečně“.

Slib: “Bůh ti dá nový začátek.“

 • Tato teologická kravina v důsledku nedává smysl. Takže Ježíš vynuluje moje hříchy (amnestie) a teď se počítají odznova? To abych se začal snažit, díky moc… A co když mi to nepůjde a selžu, kolik nových začátků dostanu?Bůh nám dává „nový život” a ne nový začátek. Kristova milost není amnestie minulých hříchů, ale amnestie všech hříchů. I když z těch minulých často stále musíme nést následky.

Říkání lidem: „Je dobré být křesťanem, protože křesťané dokážou být lepšími lidmi.“

 • To je vcelku vděčný výrok, který lidi často odvede od pointy, proč být doopravdy křesťan. Pokud chci být lepší člověk, tak můžu přestat jíst maso, začít meditovat a jít zachraňovat velryby. Proč bych kvůli tomu věřil, že mrtvý chlap vstal z mrtvých?
 • Pokud se staneš křesťanem, abys byl lepší člověk, tak se taky můžeš oženit proto, abys ušetřil na nájmu. Účel to možná splní, ale minuls pointu.

Slibovat lidem nebe a strašit je peklem.

 • Zkusme radši slibovat lidem Ježíše místo nebe. Osobu a ne místo. K pokání nás vede jeho dobrota a ne strach z pekla. Bůh si přeje lidi, kteří chtějí být s ním, a ne ty, kteří jsou s ním jen ze strachu, že by jinak byli někde jinde.

Příště se více podíváme na to, co evangelium je!

Poté, co studoval informatiku, absolvoval roční stáž Journey v církvi Element v Hradci Králové pod Křesťanskou akademii mladých. Nyní je v týmu vedení církve ESK Havířov, kde také organizuje programy Log-out. Druhou částí úvazku pracuje v Křesťanské akademii mladých na podpoře mladých vedoucích a spolupráci generací v církvi. Jeho snem je vidět v České republice zdravé, přitažlivé církve, do kterých se lidé těší. Už dva a půl roku je šťastně ženatý s manželkou Aničkou, se kterou spolu studují teologickou školu TCM Institut. Rád čte, přemýšlí, vymýšlí vtipy do kázání a chodí s lidmi na kafe.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Na našem webu používáme soubory cookie

Potvrďte prosím, zda přijímáte naše sledovací soubory cookie: Google Analytics, Facebook Pixel. Sledování můžete také odmítnout, takže můžete nadále navštěvovat naše webové stránky bez odesílání jakýchkoli dat službám třetích stran.